Szef MSZ: słowa Morawieckiego nadinterpretowane, potrzebny dialog z Izraelem

- Pan premier powiedział, że nie zamierzał negować Holokaustu czy ukrywać prawdziwych sprawców. Jest to pewien kontekst wypowiedzi, który należy brać pod uwagę - podkreślił Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, komentując wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego na temat Holokaustu. Jego zdaniem słowa polskiego szefa rządu są w Izraelu "nadinterpretowane".

"Gdzie byli politycy PO? Teraz twierdzą, że mają panaceum na zaistniałą sytuację"

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, negatywnie odniósł się w internetowej dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl do propozycji opozycji, by przeprowadzić kolejną nowelizację budzącej kontrowersje ustawy o IPN. - Gdzie byli parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej w sprawie drugiego i trzeciego czytania, dlaczego wtedy nie zgłaszali poprawek? A teraz twierdzą, że mają panaceum na zaistniałą sytuację - komentował Dworczyk, nazywając pomysł PO "obłudnym gestem".

"To nie był chłodny, dyplomatyczny monolog. Deeskalacja napięcia"

Rozmowa dotyczyła dialogu historycznego i politycznego między Polską a Izraelem, służyła deeskalacji napięcia pomiędzy Warszawą i Tel Awiwem - wyjaśniał w poniedziałek w "Jeden na jeden" w TVN24 Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera relacjonował rozmowę premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu.

PO zgłosi własną nowelizację ustawy o IPN. "Dyplomatyczna katastrofa"

Napisanie ustawy o IPN przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego oraz fatalne tłumaczenia premiera Mateusza Morawieckiego doprowadziły do dyplomatycznej katastrofy, dlatego we wtorek złożymy projekt nowelizacji tej ustawy - poinformował w niedzielę szef PO Grzegorz Schetyna. Jego celem będą zmiany "w najbardziej krytycznych punktach, które budują fatalny obraz polskiej polityki historycznej".

"Politykę międzynarodową oddaliśmy ministerstwu sprawiedliwości"

Jeżeli nowelizacja ustawy o IPN zagrozi strategicznemu sojuszowi ze Stanami Zjednoczonymi, to narazi na szwank najżywotniejsze polskie interesy - ostrzegł były szef Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn. Razem z doktorem Tomaszem Płudowskim komentował w "Faktach po Faktach" ostatnie napięcia wywołane przez tę ustawę.

Co mówią o kandydatach do Krajowej Rady Sądownictwa ich dokumenty

Kandydatów na nowych sędziów Sądu Najwyższego ocenią i zaopiniują głównie sędziowie sądów rejonowych. Dodatkowo w nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, której skład wybiorą wkrótce politycy, sędziowie powiązani z ministrem sprawiedliwości najprawdopodobniej będą mieli większość. Co więcej, nawet sam sposób zgłaszania i informowania o kandydatach budzi kontrowersje nie tylko w Sejmie, ale i wśród prezesów sądów. A co mówią o kandydatach ich dokumenty?

"W ciągu tej doby chyba zabrakło słowa przepraszam"

Szef polskiego rządu powinien przeprosić za zrównanie sprawców i ofiar Zagłady - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Jacek Santorski, odnosząc się do sobotnich słów Mateusza Morawieckiego w kwestii Holokaustu. Profesor Paweł Śpiewak pytał, "dlaczego polska strona nie może znaleźć zrozumienia" dla Izraelczyków.

Premierzy Polski i Izraela rozmawiali telefonicznie

W niedzielę Mateusz Morawiecki oraz Benjamin Netanjahu przeprowadzili rozmowę telefoniczną, w której rozmawiali o Holokauście. "Dialog o tej najtrudniejszej historii jest niezbędny, ku przestrodze. Taki dialog z Izraelem będziemy prowadzić" - przekazał szef polskiego rządu.

Tamir ma ledwie trzy dni. A już sam chodzi

Poznańskie zoo ma nowego mieszkańca. To wielbłąd Tamir. Maluch ma dopiero trzy dni, ale już chodzi. "Spędziliśmy 4 godziny klęcząc w błocie, czekając na ten moment, by udało się go sfilmować" - piszą pracownicy poznańskiego zoo.

Komentarze po słowach premiera. "Istotą była obrona Polski"

Czasem wypada mieć więcej empatii, wrażliwości i nie brnąć w tłumaczenia, które powodują dalszy kryzys i zaostrzenie relacji - wskazywał w "Kawie na ławę" w TVN24 poseł PO Andrzej Halicki. Odniósł się do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i użycie słowa "sprawcy" w kontekście Żydów w czasie II wojny światowej. Prezydencki minister Andrzej Dera przyznał, że "być może słowo 'sprawcy'" było niefortunne, ale "istotą odpowiedzi była obrona Polski i polskiego honoru".

Policja: kradł paliwo z ciężarówki. Złapany na gorącym uczynku

Na parkingu przy jednym z marketów w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie), policjanci przyłapali mężczyznę, który spuszczał olej napędowy z zaparkowanej ciężarówki. Napełnione baniaki woził do swojego samochodu wózkiem sklepowym - informuje Agnieszka Goguł, rzecznik zgorzeleckiej policji. 30-latek usłyszał już zarzut włamania i kradzieży 250 litrów paliwa.

"Sytuacja jest napięta, chodzi o emocje"

Wydawało się, że spór dotyczący ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej zmierza ku jakiemuś rozwiązaniu - ocenił Jacek Stawiski, szef redakcji Świat w TVN24 BiS, reakcję Izraela na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, jakie padły w Monachium. Jak dodał, w tej chwili panuje "poruszenie większe niż po przyjęciu ustawy o IPN", między innymi dlatego, że "chodzi o emocje".

Nowa ambasador USA w Polsce mianowana

Prezydent Donald Trump nominował Georgette Mosbacher, businesswoman, działaczkę społeczną i polityczną związaną z Republikanami na stanowisko ambasadora USA w Polsce. Jeśli Senat zatwierdzi jej nominację, Mosbacher będzie w Warszawie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Premier Izraela: wypowiedź Morawieckiego oburzająca

Premier Izraela Benjamin Netanjahu za "oburzającą" uznał sobotnią wypowiedź Mateusza Morawieckiego. Polski premier, zapytany o zbrodnie popełnione podczas II wojny, stwierdził, że wśród "sprawców" byli także Żydzi. Na słowa szefa izraelskiego rządu odpowiedziała w specjalnym oświadczeniu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.