Prezydent o funkcjonowaniu armii: mam sporo wątpliwości

Jeżeli okaże się, że modernizacja armii nie jest prowadzona sprawnie, to potrzebna będzie jakaś zmiana - oświadczył w środę prezydent Andrzej Duda w wywiadzie. Jak dodał, ma "sporo wątpliwości w sprawie funkcjonowania armii" i "mogłoby być dużo lepiej".

"W MON się po prostu asekurowano". Jak długo szukano pilota MiG-a?

Twierdzenia, że wojsko szukało rozbitego kilkanaście kilometrów od bazy myśliwca przez trzy godziny, wywołują duże emocje. W środku Polski? Podczas pokoju? - padają pytania. Wiele wskazuje jednak na to, że pilot został odnaleziony już po nieco ponad godzinie, a MON zwlekało po prostu z podawaniem informacji.

Pytania po katastrofie myśliwca. "Czy pilot tej próby nie podjął?"

- Bez wątpienia pilot musiał mieć bardzo dużo szczęścia, że przeżył - stwierdził wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki i przyznał, że pilot nie katapultował się. Co zatem się wydarzyło? - Czy była próba użycia, a fotel nie zadziałał, czy pilot tej próby nie podjął? - pytał w rozmowie z reporterem magazynu "Polska i Świat" Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Pytań jest więcej, bo zmienia się wersja wydarzeń dotycząca wypadku samolotu MiG-29.

"Rozpoczyna się funkcjonowanie normalnego wymiaru sprawiedliwości"

- Cieszę się, że prezydent podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa i po 28 latach rozpoczyna się w Polsce funkcjonowanie normalnego wymiaru sprawiedliwości - powiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w programie "Tak jest" TVN24, komentując decyzję Andrzeja Dudy o podpisaniu ustaw o KRS i SN.

"To jest tyrania. Kłamców i głupców"

- Zapanowała w naszym kraju tyrania. To jest tyrania większości. Tego obawiali się ojcowie demokracji - stwierdził w "Faktach po Faktach" profesor Marcin Król, filozof i historyk idei.

Prezydent podpisze ustawy o sądownictwie

Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę, że zdecydował o podpisaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. - Uważam, że tymi zmianami zostają wprowadzone niezwykle demokratyczne rozwiązania - stwierdził prezydent.

Ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Co zmieniają?

Prezydent zapowiedział w środę, że podpisze ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Mają one wejść w życie odpowiednio: 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw (ustawa o KRS) i trzy miesiące po ogłoszeniu (ustawa o SN). Co zakładają i dlaczego są ważne dla wszystkich obywateli? Przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Zatankował gaz, mimo że wcześniej wymontował butlę. Auto wybuchło

Cztery osoby trafiły do szpitala z poważnymi poparzeniami po tym, jak w samochodzie, którym jechali, wybuchł gaz. Okazało się, że właściciel BMW kilka dni wcześniej wymontował z samochodu butlę gazową. Zapomniał o tym i zatankował gaz. Do wybuchu doszło, gdy jeden z pasażerów chciał zapalić w samochodzie papierosa.

Prezydent: podpiszę ustawy o sądownictwie

- Te ustawy bardzo różnią się od tych, które zawetowałem w lipcu - powiedział prezydent Andrzej Duda. Poinformował, że podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

"Należy bronić zasad liberalnej demokracji". Verhofstadt zadowolony z decyzji Komisji

To smutny dzień dla Polaków, ale jestem zadowolony z propozycji Komisji Europejskiej, która uważa, że artykuł 7.1 traktatu unijnego powinien być uruchomiony - napisał w środę na Twitterze lider grupy liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt. Szefowie większości ugrupowań PE poparli decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski art. 7.1 traktatu unijnego i skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy w związku z ustawą o sądach powszechnych.

"Informacje wprowadzające w błąd opinię publiczną". KRS odpowiada Morawieckiemu

Wbrew tezom premiera, władza sądownicza w Polsce należy do systemu wzajemnej kontroli i równowagi władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Twierdzenia zawarte w artykule sugerują, że jego autor nie zna zasad funkcjonowania systemu trójpodziału władzy w Polsce - napisała w przyjętym w środę stanowisku Krajowa Rada Sądownictwa, komentując niedawne wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

Trzy miesiące, pięć zaleceń. Co rekomenduje Polsce Bruksela

W przyjętej w środę rekomendacji dla Polski w sprawie praworządności Komisja Europejska domaga się zmiany przegłosowanych w ubiegłym tygodniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, a także przywrócenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego.

MSZ: decyzja Komisji może utrudniać budowanie zaufania

Polska z ubolewaniem przyjmuje uruchomienie przez Komisję Europejską procedury przewidzianej w artykule 7 unijnego traktatu, która z istoty swojej ma charakter polityczny, nie zaś prawny. Obciąża ona niepotrzebnie nasze wzajemne relacje, co może utrudniać budowanie porozumienia - oświadczyło w komunikacie MSZ.

Śnieg, zima, a po polu chodzi bocian. To Mieciu

Młody bocian postanowił spędzić zimę w Pomorskiej Wsi. Mieszkanki miejscowości "adoptowały" ptaka i nazwały go Mieciu. Teraz starają się, żeby przetrwał zimę. Mieciu mieszka w specjalnie dla niego wyremontowanym gnieździe na drzewie, nieopodal kościoła. Kobiety natomiast dokarmiają go wątróbką i mięsem.

Węgry: obronimy Polskę

Uruchomienie artykułu 7 unijnego traktatu wobec Polski z powodu reformowania wymiaru sprawiedliwości jest bezprecedensowe i zadziwiające - stwierdził w środę wicepremier Węgier Zsolt Semjen. Jak zapewnił, Budapeszt "obroni Polskę przed niesprawiedliwym, pokazowym postępowaniem politycznym".

"Polska jest szykanowana", "trzeba podziękować politykom PO"

Ta decyzja ma smak polityczny - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując uruchomienie przez Komisję Europejską artykułu 7.1 traktatu UE wobec Polski. W podobnym tonie wypowiedziała się rzeczniczka PiS Beata Mazurek, według której "to, co robią urzędnicy europejscy to działanie polityczne, a nie merytoryczne".

"PiS się doigrał, a zapłacą wszyscy Polacy"

Rząd nie był w stanie przekonująco tłumaczyć swoich racji i jest dziś na marginesie integracji europejskiej - powiedział w środę Rafał Trzaskowski z PO, odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7 traktatu unijnego wobec Polski.

"Gdyby nie poczekali tych kilku sekund na chodniku, byłaby tragedia"

Zielone światło dla pieszych. Zanim wejdą na przejście, upewniają się, że nadjeżdżający samochód się zatrzyma. Gdy są już na jezdni, zza stojącego auta wypada z dużą prędkością inne. Niewiele brakowało, by ludzie przechodzący przez ulicę skończyli pod jego kołami. Policja zapewnia, że stara się namierzyć pirata.

Tusk: trzeba zakończyć dewastację reputacji Polski

Niektórzy sądzą, że jest to wynik niekompetencji, błędów albo zaniechań. To jeszcze nie byłoby najgorsze. Niestety, obawiam się, że jest to świadome ustawianie Polski co najmniej w poprzek, a być może zupełnie obok Unii Europejskiej - stwierdził w Krakowie szef Rady Europejskiej Donald Tusk.