Schetyna: twardo oczekujemy od PiS wyciągnięcia wniosków

Platforma Obywatelska "twardo" oczekuje od PiS wyciągnięcia wniosków z tego, co się stało w piątek w Sejmie. Uznanie piątkowego spotkania klubu PiS za zgromadzenie Sejmu jest czymś "absurdalnym, nieprawdziwym i nieprzyzwoitym" - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna po wystąpieniu liderów PiS. - Jeśli prezes PiS Jarosław Kaczyński wyciąga rękę i chce zażegnania konfliktu, to oczekuję, że jeszcze w środę spotka się ze mną - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Po "powitaniu" minister edukacji prokuratura wszczęła dwa postępowania

Po incydencie, do jakiego doszło w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) po spotkaniu z udziałem minister edukacji narodowej miejscowa prokuratura wszczęła dwa postępowania. Sprawdzi czy doszło do czynnej napaści na minister Annę Zalewską i towarzyszące jej osoby, a także czy policjanci nie przekroczyli swoich uprawnień.

"Opcja nuklearna" wobec Polski? "Albo to, albo nic"

Komisja Europejska rozmawia w środę o najnowszym kryzysie politycznym w Polsce. Według profesora prawa Laurenta Pecha z Uniwersytetu Middlesex w Londynie, urzędnicy nie będą mieli specjalnego wyboru i zainicjują działania zmierzające ku ukaraniu Polski. - Mogą zrobić albo to, albo nic - twierdzi specjalista. Jest jednak mało prawdopodobne, aby faktycznie Polska została obłożona sankcjami za działania rządu PiS.

Justyna dusiła się w karetce. "Wypadła jej rurka intubacyjna, lekarka wyszła"

Justyna przewożona była z jednego szpitala do drugiego. Cały czas była zaintubowana. Już pod szpitalem z karetki wyszła opiekującą się 32-latką lekarka, rurka intubacyjna się wysunęła, kobieta zaczęła się dusić - ustalili śledczy. Jak dowiedział się portal tvn24.pl lekarka właśnie usłyszała zarzuty, grozi jej 5 lat więzienia. Jej pacjentka zmarła.

"Pani nie ogarnia logicznie tego procesu". Poseł do sędzi podczas rozprawy

Janusz Sanocki, poseł niezrzeszony, podczas rozprawy w Sądzie Rejonowym w Nysie powiedział do sędzi, że "nie ogarnia logicznie procesu" i że "popełnia błąd". Swoich słów się nie wypiera. Jego zdaniem wymiar sprawiedliwości marnuje czas i pieniądze, bo oskarża nie tego człowieka, którego należy.

Kaczyński krytykuje media

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się w środę do mediów, aby opisywały wydarzenia zgodnie z istniejącym stanem prawnym. - Informowanie, że jakaś działalność, ma charakter przestępczy, to jest informowanie o bardzo ważnym aspekcie sprawy - dodał.

Prezes PiS: chcemy zgody. Ale ostrzega opozycję i media

- Mamy pełne podstawy, żeby powiedzieć, że opozycja uznała, iż prawo jej nie obowiązuje - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że jego propozycje dotyczące wzmocnienia opozycji w Polsce "pozostają aktualne". - Mamy nadzieję, że ta ręka nie zostanie odtrącona - mówił.

Płacili składki i sądzili, że są w PiS. Nie byli

Leszek Grzelaczyk z Kalisza podpisał w 2008 roku deklarację przystąpienia do PiS. Od tego momentu płacił na rzecz partii 10 złotych miesięcznie. Po sześciu latach dowiedział się, że nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Działacze tej partii mówią o "bałaganie", a pan Leszek zapowiada zawiadomienie prokuratury.

Degradacja za służbę w PRL. Pilne prace MON nad projektem ustawy

Odbieranie stopni wojskowych m.in. "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" w okresie PRL - to jedno z założeń projektu ustawy, nad którym w trybie pilnym trwają prace w Ministerstwie Obrony Narodowej. W projekcie jest również zapis umożliwiający degradację już nieżyjących wojskowych.

Bogdan Borusewicz "przedziera się przez zasieki" na Wiejskiej

Po wydarzeniach z 16 grudnia, gdy protestujący starali się uniemożliwić politykom opuszczenie Sejmu, na Wiejskiej pojawiły się szpalery barierek. Ich celem było utrudnienie osobom z zewnątrz zbliżenie się do budynku Sejmu, na razie utrudniają jednak przede wszystkim życie samym parlamentarzystom. Jak trudno teraz wydostać się sprzed parlamentu widać na przykładzie "zmagań z niekończącymi" się barierkami wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

Marszałek: na terenie Izby nie ma policji. Nasze kamery pokazały co innego

Wokół Sejmu barierki, a na terenie parlamentu policjanci i funkcjonariusze BOR. Opozycja protestuje, nie chce obradować pod taką presją i w takich warunkach, ale Senat na te apele jest głuchy. Marszałek Senatu zapewnia, że policjantów w Sejmie nie ma, ale nasza kamera rejestruje zupełnie co innego - policjanci byli zarówno w budynku, jak i na całym terenie parlamentu. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Senat przyjął bez poprawek tzw. ustawę dezubekizacyjną

Senat przyjął bez poprawek tzw. ustawę dezubekizacyjną obniżającą emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin. Od 2017 r. świadczenia dla nich nie będą mogły być wyższe niż średnie emerytury i renty wypłacane przez ZUS.

Tusk: tym, którzy robią źle Polsce, nie odpuszczę

- Ciągle, mimo że lata mijają, czuję się czasami takim chłopakiem z Gdańska, który jak trzeba walczyć, to jest zawsze pierwszy - powiedział w "Kropce nad i" Donald Tusk pytany o ewentualny powrót do polskiej polityki. - Ja i tak tym wszystkim, którzy robią źle Polsce, nie odpuszczę. Czy w Brukseli, czy po powrocie do Polski - zapowiedział.

"Prezydent jednak abdykował"

Prezydent Andrzej Duda nie zrobił nic, co by mogło zminimalizować poziom konfliktu - powiedział w "Faktach po Faktach" lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Tusk: mamy do czynienia z politycznym bałaganem

Gościem "Kropki nad i" był we wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Najbardziej niepokoi mnie to, że pozycja Polski w świecie może stracić na znaczeniu. I większą odpowiedzialność ma na sobie władza niż opozycja - powiedział były polski premier.

Szczerba vs. Kuchciński. Co kontakt to konflikt

Prześledziliśmy stenogramy posiedzeń tej kadencji Sejmu, by znaleźć odpowiedź, na czym polegały wieloletnie relacje między marszałkiem Sejmu a posłem opozycyjnym. Wniosek jest prosty: ich polityczne spory od początku były gorące. A relacje - najprościej mówiąc - złe.

Żandarmeria Wojskowa na ulicach stolicy. Wiceszef MSWiA: z powodu sytuacji przed Sejmem

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński przyznał w Senacie, że wspólne patrole policjantów i Żandarmerii Wojskowej na ulicach stolicy mają związek z tym, co "dzieje się w tej chwili w Warszawie". W porannym komunikacie resortu, w którym poinformowano o tym, że policję mają wspierać żołnierze ŻW, jako powód takich działań podano poniedziałkowy atak na jarmark świąteczny w Berlinie.

"Powitali" minister edukacji. Doszło do przepychanek, padły niecenzuralne słowa

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, po spotkaniu z samorządowcami i rodzicami w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) została "powitana" przez działaczy Komitetu Obrony Demokracji. Niewielka grupa osób krzyczała m.in. "dobra zmiana jest załgana" i "Zalewska, demolka". Minister wsiadła do limuzyny. Doszło do szarpaniny. Policja przekazała nagranie z zajścia prokuraturze.