Proboszcz na "podwójnym gazie". Kuria skierowała go na odwyk

Chcieli go tylko wylegitymować, skończyło się na badaniu alkomatem. Szybko okazało się, że kierowca hondy jest pod wpływem alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Okazało się, że to proboszcz jednej z wielkopolskich parafii. Decyzją prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka, został przeniesiony w stan spoczynku. Ma także podjąć terapię odwykową.

Prawniczka o projektach PiS: wprowadzana jest pseudoochrona dla praworządności

Argumentacja, że jest to pewien gest w kierunku Brukseli, wyjście naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, dialog z sądami, jest niedopuszczalnym uzasadnieniem - argumentowała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej. Komentowała w ten sposób złożone w czwartek projekty PiS w sprawie zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz projekt dotyczący orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

"Wychodzimy z hasłem o zatrzymanie fanatyzmu"

Prawo i Sprawiedliwość wraca do sprawy aborcji, bo ma olbrzymie długi w stosunku do Kościoła katolickiego. Nie można dopuścić do tego, żeby Polska udawała, że jest państwem świeckim - podkreślała we "Wstajesz i wiesz" Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Ostrzegamy PiS, dlatego że mamy świadomość, jak wielkie będą konsekwencje wprowadzenia tak drastycznej ustawy, w szczególności dla osób najuboższych - dodała, odnosząc się do piątkowych protestów przeciwko zaostrzaniu przepisów aborcyjnych.

Jakub i Dawid walczą o rejestrację własnego ślubu

Jakub Kwieciński i Dawid Mycek formalnie są małżeństwem od ponad ośmiu miesięcy. Związek zawarli w Portugalii. Ale dopiero teraz postanowili zarejestrować go również w Polsce. Nie wykluczają, że w razie odmowy złożą sprawę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Ukraińscy lekarze mile widziani w Polsce. Ma być taniej i łatwiej

Polskie władze przyznają chcą się otworzyć na lekarzy z tak zwanych krajów trzecich, także ze Wschodu. Magazyn "Polska i Świat" donosi, że są plany, by zamiast nostryfikacji dyplomów lekarzy między innymi z Ukrainy objął tak zwany ogólny system uznawania kwalifikacji, który stosuje się dla obywateli Unii Europejskiej.

Poseł PiS: jeśli Petru przeprosi, Wąsik wycofa akt oskarżenia

Jeśli były lider Nowoczesnej Ryszard Petru przeprosi z sejmowej mównicy zastępcę koordynatora służb specjalnych Macieja Wąsika, Wąsik wycofa skierowany przeciwko Petru akt oskarżenia i wezwie klub PiS do głosowania przeciwko uchyleniu mu immunitetu - ogłosił poseł PiS Piotr Uruski.

"Uchylenie mi immunitetu będzie próbą zamknięcia ust całej opozycji"

Nie dam się zastraszyć pozwami na wysokie kwoty i zawsze będę zadawała trudne pytania w interesie publicznym - oświadczyła w czwartek Kamila Gasiuk-Pihowicz, szefowa klubu Nowoczesnej, odnosząc się do sprawy sądowej wytoczonej jej przez Dawida Jackiewicza, byłego ministra skarbu w rządzie PiS. - Próbę uchylenia mi immunitetu traktuję jako próbę zamknięcia ust całej opozycji - dodała.

Prezydent powołał 29 sędziów i trzech asesorów

Prezydent Andrzej Duda wręczył w czwartek akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego oraz na stanowisku asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Nowo powołani sędziowie i asesorzy złożyli wobec prezydenta ślubowanie.

Rząd wysyła państwom unijnym uzupełnienie "białej księgi"

Rząd przesłał w środę państwom członkowskim UE i instytucjom europejskim dodatkowy dokument, stanowiący uzupełnienie "białej księgi". Zawiera on szersze wyjaśnienie użytych porównań między różnymi systemami prawnymi - poinformowała w komunikacie kancelaria premiera.

Polowania dla pełnoletnich, myśliwi z obowiązkowymi badaniami. Prawo łowieckie przyjęte

Sejm poparł w czwartek wszystkie poprawki, jakie w ubiegłym tygodniu do noweli prawa łowieckiego zgłosili senatorowie. Zgodnie z nowymi przepisani myśliwi będą musieli między innymi przechodzić obowiązkowe badania lekarskie i psychologiczne, a udział w polowaniu będzie dozwolony dla osób, które mają skończone 18 lat. Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.

Bielan: to poprawki Kukiz'15 wpłynęły na stanowisko prokuratora generalnego

Sejm w ostatniej chwili wprowadził poprawki, zgłoszone przez klub Kukiz’15, który dotyczyły również relacji historycznych polsko-ukraińskich. W związku z tym pan prokurator generalny uważa, że należy zawęzić działanie tej ustawy do terytorium Polski - mówił wicemarszałek Senatu Adam Bielan w "Kropce nad i" TVN24, komentując stanowisko prokuratora generalnego w sprawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

"Rewolucja to za duże słowo, ale wykonujemy pewne gesty pod adresem naszych partnerów"

Projekty, które zostały złożone do Sejmu są elementem dialogu naszego rządu z urzędnikami Komisji Europejskiej - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Porozumienie). Chodzi o złożone w czwartek projekty PiS w sprawie zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz projekt dotyczący dotychczas niepublikowanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

"PiS traktuje wyborców i ludzi w Brukseli jak idiotów"

W dyskusjach europejskich robi się kompromisy, szuka się sposobów polubownego załatwienia sprawy, ale nie traktuje się partnera jak idiotę - mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Paweł Piskorski, przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego. - Nie jest tak, że łamanie podstawowych zasad państwa prawa będzie wiecznie bezkarne - dodał Adrian Zandberg, współprzewodniczący Partii Razem.

Sejm przeciwny złagodzeniu ustawy dezubekizacyjnej

Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy łagodzący skutki tak zwanej ustawy dezubekizacyjnej. Miał on zwiększać renty i emerytury otrzymywane przez byłych funkcjonariuszy służb PRL. Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej zebrał 250 tysięcy podpisów pod przygotowanym projektem.

PiS złożyło projekt w sprawie nieopublikowanych dotąd orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w czwartek w Sejmie projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów. Jak poinformował poseł PiS Marek Ast, przewiduje on opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń Trybunału. Zaznaczył, że publikacja nastąpi z zastrzeżeniem, iż "orzeczenia były wydane z naruszeniem prawa". Dodał także, że "z punktu widzenia formalno-prawnego ta publikacja nie będzie miała jakiegokolwiek znaczenia".

PO w Brukseli."Polska jest coraz bardziej na marginesie"

"Za awanturniczą politykę PiS możemy zapłacić wszyscy. Mniej pieniędzy z UE może uniemożliwić finansowanie ważnych inwestycji - napisał na Twitterze poseł PO Rafał Trzaskowski, który w czwartek przebywa w Brukseli na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej.

Nie będzie głosowania nad wnioskiem prokuratury w sprawie Gawłowskiego

Sejm nie będzie w czwartek głosował nad wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła i sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego - wynika z harmonogramu głosowań. Prokuratura chce mu postawić zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym. Jak zapowiadał szef klubu PO Sławomir Neumann, Stanisław Gawłowski w Sejmie "pokaże prawdziwe drugie dno tych zarzutów i całego procesu oczerniania opozycji przez Prawo i Sprawiedliwość".

Sejm przyjął informację szefa MSZ o planowanej polityce zagranicznej

Sejm przyjął w czwartek informację szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. Posłowie nie zgodzili się tym samym na złożony przez kluby opozycyjne wniosek o jej odrzucenie. Z sejmowej mównicy politykę zagraniczną rządu krytykowali posłowie opozycji, a broniła jej wicepremier Beata Szydło.

Szydło: ministrom rządu PiS te pieniądze się po prostu należały

Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie była premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy nagrodzonych członków rządu wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

"Kamuflowanie porażki". Opozycja o zmianach w ustawach sądowych

Zmiany w ustawach o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym zaproponowane przez PiS są próbą zakamuflowania wielkiej porażki, która zdarzyła się w Brukseli w związku z przedstawieniem tak zwanej białej księgi - uważa wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej określiła projekt nowelizacji ustaw jako "mydlenie oczu Komisji Europejskiej".

Morawiecki: ludzie coraz częściej czują się poirytowani tym, co widzą w Europie

W moim kraju istnieje narastające poczucie braku sprawiedliwości, stąd też pojawiły się u nas reformy. Oczekiwalibyśmy większego zrozumienia wśród naszych partnerów - mówił w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu Unii Europejskiej premier wziął udział w konferencji na temat przyszłości Europy. Przed południem spotkał się zaś z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.