"Strażak krzyczał: uciekajcie! Nawet pieluszki nie wziąłem dla małej". Pożar łódzkiej kamienicy

- Strażak krzyczał, żebyśmy uciekali. Wziąłem córeczkę na ręce i zaczęliśmy się ratować - mówi reporterowi TVN24 mieszkaniec kamienicy w centrum Łodzi, w której rano doszło do pożaru. Sześć osób, w tym dwoje dzieci podtruło się dymem. Płomienie pojawiły się na poddaszu. - Tam zawsze były libacje, pewnie to przez dzikich lokatorów mamy teraz zalane domy - mówią mieszkańcy.

Wiceszef MSZ: jakaś forma wprowadzania sędziów TK jest możliwa

Podczas wtorkowych rozmów Szydło-Timmermans omawiano różne możliwe scenariusze dla zażegnania sporu np. o obsadę sędziowską Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Jeden na jeden" Konrad Szymański. Wiceminister spraw zagranicznych dodał, że "pełnego rozwiązania" sporu o tę instytucję jeszcze nie ma.

Komorowski: świat patrzy jak na nawrót choroby, recydywę polityczną

Trzeba się liczyć z dalszym utwardzaniem kursu PiS po szczycie NATO w Warszawie i Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Obawiam się, że te dwa wydarzenia będą traktowane jako zasłona dymna dla kontynuowania albo pogłębienia radykalnych metod politycznych - powiedział w "Kropce nad i" były prezydent Bronisław Komorowski.

"Z tej drogi nie cofniemy się ani o krok"

- Elity europejskie nie są w stanie pogodzić się z demokratycznym wyborem Polaków. Nie odpowiada im ten wybór, bo nie jest zgodny z ich interesami. My z kolei zostaliśmy upoważnieni przez wyborców do obrony interesów Polski - mówi "Gazecie Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Petru: niech pani Szydło następnym razem przyśle kogoś do dialogu

- Cieszy chęć prowadzenia rozmów - mówiła po spotkaniu opozycji ws. rozwiązania sporu wokół TK Kamila Gasiuk-Pihowicz. - Jesteśmy w stanie wypracować wspólną, dobrą ustawę na przyszłość - dodał Ryszard Petru. Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiedział natomiast powołanie specjalnego zespołu.

Szydło po spotkaniu z wiceszefem KE: jesteśmy gotowi na zmiany

Zakończyło się spotkanie wiceszefa KE Fransa Timmermansa z premier Beatą Szydo. Rozmowa dotyczyła sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. - Polski rząd zaproponował rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, aby spór wokół TK został zażegnany - powiedziała szefowa rządu.

Kopacz: wystąpienie premier miało na celu przykrycie ustępstw ws. TK

- Polsce i Polakom nie jest potrzebna żadna wojna, a już na pewno nie wojna, którą się przegrywa. Tymczasem kompromis, który będzie zawarty, najprawdopodobniej będzie polegał na tym, że jednak Polska będzie musiała ustąpić ws. TK - powiedziała była premier Ewa Kopacz przed rozpoczęciem spotkania Szydło - Timmermans.

Prezydent w Norwegii: dla niektórych UE nie jest unią państw równych

Podstawą sprawiedliwego porządku między narodami jest zasada równości wszystkich państw wobec prawa i zobowiązań międzynarodowych - oświadczył prezydent Andrzej Duda, przemawiając we wtorek w Norweskim Instytucie Noblowskim w Oslo. Prezydent stwierdził, że dla niektórych Unia Europejska nie jest Unią państw równych. - Jest to taki swoisty konglomerat interesów, w którym można narzucać swoje interesy innym i to, wydaję mi się, prowadzi do erozji UE - powiedział prezydent.

Wiceszef KE już w Polsce. Spotka się z Szydło i Rzeplińskim

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans we wtorek przed południem wylądował w Warszawie. Około godziny 14 ma spotkać się z premier Beatą Szydło w KPRM - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Rzecznik Komisji Europejskiej dodał, że Timmermans spotka się także z prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzejem Rzeplińskim.

Kajetan P. chciał przechytrzyć psychiatrów? "Być może to była strategia"

Kajetan P. zachowywał się spokojnie, był przewidywalny, w związku z tym rodził poczucie bezpieczeństwa - mówił w TVN24 socjolog i kryminolog Paweł Moczydłowski, były szef więziennictwa w Polsce. W ten sposób tłumaczył, dlaczego oskarżonemu o morderstwo odpowiednie służby nie przyznały wcześniej statusu "wyjątkowo niebezpiecznego".

"Jak na razie nie było przemocy". Tak #PisząoPolsce

- W Brukseli trwają rozważania, czy polski rząd i Komisja Europejska obecnie rozwiązują, czy eskalują konflikt pomiędzy sobą - stwierdza "Sueddeutsche Zeitung". Szereg zagranicznych mediów pisze o niejasnej sytuacji w tym sporze. Hiszpański "El Pais" stwierdza jednak, że choć PiS wolałby słabszą Unię Europejską, to nie chce z niej wychodzić i jej demontować. Amerykański Bloomberg zamieszcza jednak opinię, której autor przestrzega przed niebezpiecznym rozwojem wydarzeń w Warszawie.

"Króla czyni dwór". Rok od wyborów i pierwsze oceny

- Wygląda jakby grał rolę prezydenta, a nie był prezydentem - ocenił Andrzeja Dudę Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku ze Szkoły Głównej Handlowej. - W Polsce poza wybitnymi zwolennikami PiS-u nikt nie postrzega dzisiaj Andrzeja Dudy jako polityka samodzielnego - tak z kolei komentował Olgierd Annusewicz z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Schetyna: jeśli ma nastąpić przełom, to dziś

- Jeśli spotkania organizowane przez opozycję miałyby przysłużyć się sprawie rozwiązania konfliktu wokół TK i zmiany zdania przez Jarosława Kaczyńskiego i Beatę Szydło, to mogę robić je codziennie - mówił przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna w "Kontrwywiadzie" RMF FM.