Zależało mi, żeby najważniejsze elementy reformy sądownictwa zostały nienaruszone, żeby druga strona mogła powiedzieć: "O, z Polską można się dogadać" - oświadczył w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że propozycje PiS "spotkały się z bardzo pozytywnym zainteresowaniem" ze strony Jean-Claude'a Junckera - przewodniczącego Komisji Europejskiej. Ten powiedział, że obserwuje inicjatywy polskiego parlamentu "z najwyższą sympatią".
Premier był pytany na briefingu w Brukseli, jaka była reakcja przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera na zaproponowane przez PiS projekty zmian w ustawach o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym oraz Trybunale Konstytucyjnym.
"Mądre spojrzenie, kompromisowe podejście"
Premier odpowiadał, że propozycje PiS "rzeczywiście spotkały się z bardzo pozytywnym zainteresowaniem" ze strony Junckera. - Ale byłoby przedwczesne, żebym dzisiaj powiedział, jaka będzie końcowa reakcja pana przewodniczącego. Na pewno jego mądre spojrzenie, jego kompromisowe podejście może się tutaj bardzo przydać - oświadczył.
Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej odnosząc się do zaproponowanych przez PiS zmian stwierdził, że inicjatywy podjęte przez część polskiego parlamentu obserwuje z "najwyższą sympatią".
Propozycje PiS "wychodzą naprzeciw"
Morawiecki był pytany, czy według niego te "ustępstwa" w przepisach sądowych wystarczą, aby Komisja Europejska wycofała się z uruchomienia wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. - Jaka będzie reakcja i jakie będzie spojrzenie, wyobrażenie Komisji Europejskiej względem tych kilku zmian - musimy chwilę jeszcze poczekać, tego nie wiemy do końca - zaznaczył premier.
Ocenił również, że propozycje PiS "na pewno (...) wychodzą naprzeciw bardzo wyraźnie niektórym sformułowaniom, które zostały ujęte w rekomendacjach Komisji Europejskiej". Wskazał m.in. na zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.
Nowelizacje ustaw
W czwartek poseł PiS Marek Ast przedstawił w Sejmie projekty nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. Propozycja PiS przewiduje m.in., że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. W projekcie PiS zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.
Po południu złożony został również projekt PiS nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów. Projekt przewiduje opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez TK.
Autor: kb/ / Źródło: PAP