Gersdorf: jeszcze jest czas na opamiętanie się

Dla polskiego wymiaru sprawiedliwości i polskiego parlamentaryzmu jest to chwila tragiczna - mówiła w środę w Sejmie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podczas debaty na projektem prezydenta w sprawie zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Apelowała do posłów o refleksję.

Przystroili wóz strażacki światełkami

Strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Krakowie z okazji Mikołajek odwiedziły dzieci z dwóch ośrodków szkolno-wychowawczych. Na tę okazję strażacy specjalnie przystroili wóz. W tym samym dniu miały miejsce dwie kolizje drogowe, podczas których służby musiały interweniować. Wydarzenie nie przeszkodziło im jednak w sprawnym przeprowadzeniu akcji.

Prezydenckie projekty o KRS i Sądzie Najwyższym odesłane do komisji

W związku ze złożeniem poprawek w II czytaniu, Sejm odesłał w środę wieczorem do komisji sprawiedliwości prezydencki projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Popiera go PiS. PO i Nowoczesna wnoszą o jego odrzucenie. Wcześniej do ponownych prac w komisji został także skierowany projekt w sprawie Sądu Najwyższego.

Zbierze się komitet PiS. "Naturalnym kandydatem Kaczyński. Jeśli nie, to Morawiecki"

Rekonstrukcja rządu powinna być przeprowadzona jeszcze przed świętami - ocenił w środę wiceprezes PiS Adam Lipiński. Jego zdaniem naturalnym kandydatem na premiera jest Jarosław Kaczyński, jeśli jednak się nie zdecyduje, "to najlepszym kandydatem jest Mateusz Morawiecki". Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała, że Komitet Polityczny PiS w sprawie rekonstrukcji rządu odbędzie się w czwartek.

Macierewicz musi przeprosić byłego agenta WSI

Za śmierć polskich żołnierzy odpowiedzialni są tacy ludzie, jak Aleksander Makowski - mówił w styczniu 2014 roku Antonii Macierewicz. Ponad trzy lata po tych oskarżeniach sąd zadecydował, że obecny szef MON musi przeprosić byłego agenta Wojskowych Służb Informacyjnych, a także wpłacić pieniądze na konto Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych "Grom".

Tusk wspiera zatrzymanego generała. "Jestem dumny"

"Jestem dumny, że jako premier mogłem współpracować z generałami Pytlem i Noskiem" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk. Skomentował w ten sposób środowe zatrzymanie generała Piotra Pytla, byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

"Trzeba będzie poprawić drogi i mosty dla amerykańskich czołgów"

- Mobilność wojskowa w Europie jest niezwykle ważna dla Polski. Jesteśmy zainteresowani, aby w przypadku incydentów albo większych zagrożeń siły, które pomogłyby nam się bronić, dotarły do Polski jak najszybciej - mówił Witold Waszczykowski po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli. Wspomniał o "rosnącej asertywności" Rosji, która może zagrażać państwom Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Traktowanie generała haniebne"

- Żądamy wreszcie wyjaśnień, żądamy reakcji od najważniejszych osób w państwie - mówił Marcin Kierwiński (PO), odnosząc się do zatrzymania byłego szefa kontrwywiadu wojskowego, generała Piotra Pytla. Poseł Tomasz Siemoniak (PO) dodał, że traktowanie generała jest "haniebne" i podkreślił, że Platforma złoży wniosek o zwołanie nadzwyczajnych posiedzeń sejmowych komisji w tej sprawie. Inaczej tę sprawę widzi Michał Jach z PiS, który stwierdził, że jego zdaniem "trudno wytłumaczyć" postępowanie generała.

Tragiczny finał awantury. Jeden mężczyzna nie żyje, drugi z zarzutami

Towarzyskie spotkanie w jednym z garaży na terenie Legnicy (woj. dolnośląskie). Jego użytkownicy piją alkohol. W pewnym momencie do pomieszczenia wchodzi 33-letni mężczyzna. Po chwili dochodzi do awantury, która kończy się tragicznie. Dla gościa śmiercią, dla jednego z imprezowiczów poważnymi zarzutami.

Obrońca generała Pytla: to tak, jakby robić zarzut lekarzowi, że leczy

Mój klient nie przyznaje się do winy - oświadczył obrońca generała Piotra Pytla, mecenas Antoni Kania-Sieniawski. - SKW jest od tego, żeby się kontaktować z innymi służbami, a przede wszystkim ze służbami wrogimi. Jeżeli FSB była uznana za służbę wrogą Polsce, to funkcjonariusze i żołnierze SKW mają obowiązek kontaktować się celem zbierania informacji - wyjaśniał adwokat, odnosząc się do zarzutów stawianych byłemu szefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Niemal rozjechał pieszą, stracił prawo jazdy

Deszcz i mrok. Kierowca samochodu osobowego mknie po dwupasmówce w centrum Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie) i nie zatrzymuje się na przejściu dla pieszych, po którym przechodzi kobieta. Policjanci są pewni: gdyby nie jej refleks doszłoby do tragedii. Kierowca stracił prawo jazdy.

"Bezpośrednia zemsta ministra Macierewicza"

Tu jest realizowany scenariusz pisany w Moskwie i to jest smutne - tak Marek Sawicki z PSL komentował we "Wstajesz i wiesz" zatrzymanie byłego szefa Kontrwywiadu Wojskowego generała Piotra Pytla. Poseł PO Krzysztof Brejza dodawał, że sprawa ma związek z reportażem programu "Superwizjer" wyemitowanym w sobotę w TVN24.

Generał Pytel zatrzymany. Były szef kontrwywiadu usłyszy "zmieniony zarzut"

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w środę byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, generała rezerwy Piotra Pytla. Były szef SKW ma mieć zmieniony zarzut w trwającym w jego sprawie śledztwie - poinformował rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Zarzuty wobec generała dotyczą przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia kontaktów ze służbą obcego państwa, a dokładnie - rosyjską FSB.

"Wymiar sprawiedliwości musi wrócić do narodu"

- To są kolejne demonstracje o charakterze politycznym sędziów. Uważam, że to jest dowód na to, że jest choroba, którą trzeba uzdrowić i naprawić sytuację w wymiarze sprawiedliwości - przekonywał Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w środę w dogrywce "Jeden na jeden", pytany o sprzeciw sędziów wobec zmian zaprowadzanych przez PiS.

"Dopasowuje się personalia do zadań"

Po dwóch latach jest bilans, jest zastanawianie się nad tym, jakie zadania są na następne dwa lata i do tych zadań dopasowuje się personalia - podkreślał w "Jeden na jeden" wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując plany rekonstrukcji rządu. We wtorek pojawiła się informacja, że na stanowisku premiera Beatę Szydło miałby zastąpić wicepremier Mateusz Morawiecki.

Efekty "czystki" w sądach. Prezes z wyrokiem i postępowaniem dyscyplinarnym

Minister Zbigniew Ziobro jednego dnia wymienił 11 prezesów śląskich sądów - w tym także tego, który w Żorach kierował drugim najbardziej sprawnym sądem w Polsce. Błyskawicznie mianował też kolejnych prezesów - między innymi sędzię skazaną prawomocnie w postępowaniu dyscyplinarnym za mobbing. - Powołane osoby wiedzą, że wszystko zawdzięczają tym, którzy je na te stanowiska wskazali - ocenił rzecznik KRS Waldemar Żurek w "Czarno na białym" TVN24.

Protesty przed czytaniem prezydenckich ustaw. "Mam 81 lat, chcę umrzeć w wolnej Polsce"

Po raz kolejny w wielu polskich miastach odbyły się we wtorek manifestacje w obronie niezależności polskich sądów, czyli tak zwane "łańcuchy światła". Protesty miały miejsce między innymi w Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Katowicach i Warszawie. - Przeżyłam komunę - mówiła jedna z uczestniczek manifestacji. - Mam 81 lat i ja chcę umrzeć w wolnej Polsce - dodawała.

Kaczyński: ja i mój brat uważaliśmy się za kontynuatorów myśli Piłsudskiego

"Mój świętej pamięci brat, pytany o to, jak by się zachował w maju 1926 roku, gdyby żył w tamtej epoce, zwykł odpowiadać, że opowiedziałby się po stronie Piłsudskiego ze względu na skalę zagrożeń i ówczesne tendencje w polityce europejskiej" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników koncertu w 150. rocznicę urodzin Piłsudskiego.

Petru: nie chcę, by Nowoczesna była partią socjalistyczną

Chciałem wygrać, ale uważam, że najważniejsze są wartości - powiedział były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując we wtorek w "Kropce na i" swoją porażkę w wyborach na szefa partii. Dodał, że wygrana Katarzyny Lubnauer sprawiła, iż "zostało nadwyrężone zaufanie" między nimi, ale "współpraca dla dobra Polski jest możliwa".

"Zniszczenie major Magdaleny E.". Skrzypczak: sprawa dla sejmowej komisji

Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych powinna zbadać dlaczego zniszczono major Magdalenę E. - uważa generał Waldemar Skrzypczak. To reakcja na sobotni "Superwizjer" TVN. Dziennikarze ujawnili, że oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego pracowała w specjalnym zespole, który sprawdzał, czy tłumaczka z otoczenia Antoniego Macierewicza współpracowała z rosyjskim wywiadem. Ponowna emisja reportażu we wtorek o godz. 23.55 w TVN.