Kijów zaniepokojony ustawą o IPN. Apel do polskich senatorów, Warszawa odpowiada

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyraziło głębokie zaniepokojenie w związku z przyjętą przez Sejm ustawą, która umożliwia wszczynanie postępowań karnych za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Wyraziło nadzieję, że Senat "okaże mądrość polityczną" w tej kwestii. MSZ w Warszawie wystosowało w sobotę odpowiedź w tej sprawie.

Tillerson o spotkaniu z Kaczyńskim: chcę poznać jego perspektywę

Jarosław Kaczyński "ma długą historię swojego uczestnictwa w rozwoju Polski przez ostatnie 20 lat". - Jego perspektywa będzie dla mnie istotna. Kiedy mam okazję, staram się takie spotkania organizować - powiedział w sobotę przebywający z wizytą w Warszawie amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson.

Zasiada za sterami Anakondy, ratuje ludzi na morzu. Przed nią nie robiła tego żadna kobieta

Przychodzi sygnał telefoniczny, później faks. Tam znajdują się informacje, gdzie i kto potrzebuje pomocy. Wszyscy wiedzą, co mają robić. Szybko, ale nie nerwowo wykonują swoje zadania. Pełni skupienia wiedzą, że to realna akcja, nie ćwiczenia. Startują. Ona odpowiada za koordynację lotu. Porucznik Justyna Czerwonko jest drugim pilotem śmigłowca ratunkowego Anakonda. Jako pierwsza kobieta w Polsce.

Zbrodnia połaniecka i zmowa milczenia. "Polska kryminalistyka nie zna straszliwszej"

42 lata temu, w małej wsi zginęły trzy osoby, w tym dziecko. W wigilijną noc doszło do przerażającego morderstwa, które nigdy więcej nie powtórzyło się w historii polskiej kryminalistyki. Zbrodnię obserwowało 30 mieszkańców miejscowości Zrębin. Do dziś trudno wytłumaczyć zmowę milczenia, w której pogrążyli się świadkowie przestępstwa. - To był straszny koszmar - mówi jeden z nich, prosząc o utajnienie jego imienia i nazwiska. - Naprawdę, mam prawo się bać - tłumaczy. - Nawet adwokaci mówili, że polska kryminalistyka nie zna straszliwszej zbrodni - zaznacza Wiesław Łuka, autor książki "Nie oświadczam się", dotyczącej morderstwa w Zrębinie. "Czarno na białym".

"Paleta tematów była bardzo szeroka". Godzinna rozmowa Dudy i Tillersona

Prezydent Andrzej Duda i sekretarz stanu USA rozmawiali godzinę, czyli "dłużej niż to było zaplanowane" - powiedział w piątek wieczorem szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tillerson przyleciał do Warszawy wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, na którym obecny był także polski prezydent.

"Nierozwiązana sprawa" wampira z Zagłębia

To była największa kryminalna sprawa w historii Polski. Zdzisław Marchwicki został skazany na śmierć za brutalne zamordowanie czternastu młodych kobiet na terenie Śląska i Zagłębia. Wyrok wykonano. Rodziny ofiar wciąż nie mogą otrząsnąć się po tragedii. - Tego się nie da wymazać - mówią. Jednak przypadek Marchwickiego nadal budzi wątpliwości. Po ogłoszeniu wyroku, PRL- owskie władze mogły ogłosić sukces ale dziennikarze obecni na sali procesu zadawali sobie jedno pytanie: czy Marchwicki rzeczywiście był mordercą. - Najdziwniejsza i najgłośniejsza sprawa o tak zwanego seryjnego zabójcę w Polsce jest nierozwiązana - uważa jeden z nich. Z kolei autor książki o wampirze z Zagłębia, Przemysław Semczuk twierdzi, że "to nie Marchwicki mordował kobiety". ("Czarno na Białym")

Schetyna o szerszej koalicji, nie tylko  z Lubnauer. "Takie jest oczekiwanie"

Chcemy to zrobić, bo takie jest oczekiwanie wyborców PO i Nowoczesnej i tych wszystkich, którzy chcą bronić samorządów - tak Grzegorz Schetyna w "Faktach po Faktach" w TVN24 uzasadniał powody powołania wyborczej koalicji opozycji. Lider PO podkreślił, że jest również otwarty na współpracę z innymi środowiskami, na przykład kobiecymi.

"Środowisko sędziowskie wywierało gigantyczną presję"

Mimo szantaży zdecydowali się zgłosić swoje kandydatury, by naprawiać wymiar sprawiedliwości - ocenił w "Tak jest" członek komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie, Sebastian Kaleta, komentując zgłoszenia kandydatur sędziowskich do KRS. - Co wy zrobiliście, tak naprawdę jest rewolucją niekonstytucyjną - ocenił z kolei były polityk SLD, mecenas Ryszard Kalisz.

Martyna Wojciechowska zaprasza zwycięzcę aukcji na herbatę

Tylko do soboty można licytować "domówkę" z Martyną Wojciechowską. Dochód z aukcji wspomoże Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. - Zapraszam na herbatę w moim domu. Będę ją serwować z termosu, który miałam na szczycie Mount Everestu - zachęcała podróżniczka. Do piątku za spotkanie z Martyną jeden z internautów oferował ponad 30 tysięcy złotych.

Blokowali miesięcznice na Wawelu. Prokuratura: nie popełnili przestępstwa

Prokuratura umorzyła śledztwa w sprawie blokowania Wawelu w trakcie miesięcznic pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Śledczy stwierdzili "brak znamion czynu zabronionego", czyli nie dopatrzyli się, by protestujący pod Wawelem mieli znieważyć Jarosława Kaczyńskiego lub innego członka Prawa i Sprawiedliwości, czy też stosować wobec nich przemoc.

Ktoś podcina ambony dla myśliwych. Ekolodzy: to nie my

W Puszczy Białowieskiej zniszczono kolejne ambony dla myśliwych. Miejscowe nadleśnictwo na policję zgłosiło co najmniej cztery takie przypadki. Aktywiści z Obozu dla Puszczy odcinają się od tych incydentów. Sprawcom grozi nawet pięć lat więzienia.

Senator Grubski: nie zgadzam się z żadnym z zarzutów

Senator PO Maciej Grubski usłyszał w łódzkiej prokuraturze zarzuty popełnienia czterech przestępstw, w tym ujawnienia niejawnych informacji o przetargu na sprzęt wojskowy wartości prawie 22 milionów złotych. Nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. - Będziemy starali się udowodnić na etapie postępowania w prokuraturze, że mylono się, jeśli chodzi o osąd w tej sprawie - poinformował polityk po wyjściu z prokuratury.