"Wychodzimy z hasłem o zatrzymanie fanatyzmu"

Prawo i Sprawiedliwość wraca do sprawy aborcji, bo ma olbrzymie długi w stosunku do Kościoła katolickiego. Nie można dopuścić do tego, żeby Polska udawała, że jest państwem świeckim - podkreślała we "Wstajesz i wiesz" Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Ostrzegamy PiS, dlatego że mamy świadomość, jak wielkie będą konsekwencje wprowadzenia tak drastycznej ustawy, w szczególności dla osób najuboższych - dodała, odnosząc się do piątkowych protestów przeciwko zaostrzaniu przepisów aborcyjnych.

Jakub i Dawid walczą o rejestrację własnego ślubu

Jakub Kwieciński i Dawid Mycek formalnie są małżeństwem od ponad ośmiu miesięcy. Związek zawarli w Portugalii. Ale dopiero teraz postanowili zarejestrować go również w Polsce. Nie wykluczają, że w razie odmowy złożą sprawę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Ukraińscy lekarze mile widziani w Polsce. Ma być taniej i łatwiej

Polskie władze przyznają chcą się otworzyć na lekarzy z tak zwanych krajów trzecich, także ze Wschodu. Magazyn "Polska i Świat" donosi, że są plany, by zamiast nostryfikacji dyplomów lekarzy między innymi z Ukrainy objął tak zwany ogólny system uznawania kwalifikacji, który stosuje się dla obywateli Unii Europejskiej.

Poseł PiS: jeśli Petru przeprosi, Wąsik wycofa akt oskarżenia

Jeśli były lider Nowoczesnej Ryszard Petru przeprosi z sejmowej mównicy zastępcę koordynatora służb specjalnych Macieja Wąsika, Wąsik wycofa skierowany przeciwko Petru akt oskarżenia i wezwie klub PiS do głosowania przeciwko uchyleniu mu immunitetu - ogłosił poseł PiS Piotr Uruski.

"Uchylenie mi immunitetu będzie próbą zamknięcia ust całej opozycji"

Nie dam się zastraszyć pozwami na wysokie kwoty i zawsze będę zadawała trudne pytania w interesie publicznym - oświadczyła w czwartek Kamila Gasiuk-Pihowicz, szefowa klubu Nowoczesnej, odnosząc się do sprawy sądowej wytoczonej jej przez Dawida Jackiewicza, byłego ministra skarbu w rządzie PiS. - Próbę uchylenia mi immunitetu traktuję jako próbę zamknięcia ust całej opozycji - dodała.

Prezydent powołał 29 sędziów i trzech asesorów

Prezydent Andrzej Duda wręczył w czwartek akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego oraz na stanowisku asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Nowo powołani sędziowie i asesorzy złożyli wobec prezydenta ślubowanie.

Rząd wysyła państwom unijnym uzupełnienie "białej księgi"

Rząd przesłał w środę państwom członkowskim UE i instytucjom europejskim dodatkowy dokument, stanowiący uzupełnienie "białej księgi". Zawiera on szersze wyjaśnienie użytych porównań między różnymi systemami prawnymi - poinformowała w komunikacie kancelaria premiera.

Polowania dla pełnoletnich, myśliwi z obowiązkowymi badaniami. Prawo łowieckie przyjęte

Sejm poparł w czwartek wszystkie poprawki, jakie w ubiegłym tygodniu do noweli prawa łowieckiego zgłosili senatorowie. Zgodnie z nowymi przepisani myśliwi będą musieli między innymi przechodzić obowiązkowe badania lekarskie i psychologiczne, a udział w polowaniu będzie dozwolony dla osób, które mają skończone 18 lat. Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.

Bielan: to poprawki Kukiz'15 wpłynęły na stanowisko prokuratora generalnego

Sejm w ostatniej chwili wprowadził poprawki, zgłoszone przez klub Kukiz’15, który dotyczyły również relacji historycznych polsko-ukraińskich. W związku z tym pan prokurator generalny uważa, że należy zawęzić działanie tej ustawy do terytorium Polski - mówił wicemarszałek Senatu Adam Bielan w "Kropce nad i" TVN24, komentując stanowisko prokuratora generalnego w sprawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

"Rewolucja to za duże słowo, ale wykonujemy pewne gesty pod adresem naszych partnerów"

Projekty, które zostały złożone do Sejmu są elementem dialogu naszego rządu z urzędnikami Komisji Europejskiej - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Porozumienie). Chodzi o złożone w czwartek projekty PiS w sprawie zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz projekt dotyczący dotychczas niepublikowanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

"PiS traktuje wyborców i ludzi w Brukseli jak idiotów"

W dyskusjach europejskich robi się kompromisy, szuka się sposobów polubownego załatwienia sprawy, ale nie traktuje się partnera jak idiotę - mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Paweł Piskorski, przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego. - Nie jest tak, że łamanie podstawowych zasad państwa prawa będzie wiecznie bezkarne - dodał Adrian Zandberg, współprzewodniczący Partii Razem.

Sejm przeciwny złagodzeniu ustawy dezubekizacyjnej

Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy łagodzący skutki tak zwanej ustawy dezubekizacyjnej. Miał on zwiększać renty i emerytury otrzymywane przez byłych funkcjonariuszy służb PRL. Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej zebrał 250 tysięcy podpisów pod przygotowanym projektem.

PiS złożyło projekt w sprawie nieopublikowanych dotąd orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w czwartek w Sejmie projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów. Jak poinformował poseł PiS Marek Ast, przewiduje on opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń Trybunału. Zaznaczył, że publikacja nastąpi z zastrzeżeniem, iż "orzeczenia były wydane z naruszeniem prawa". Dodał także, że "z punktu widzenia formalno-prawnego ta publikacja nie będzie miała jakiegokolwiek znaczenia".

PO w Brukseli."Polska jest coraz bardziej na marginesie"

"Za awanturniczą politykę PiS możemy zapłacić wszyscy. Mniej pieniędzy z UE może uniemożliwić finansowanie ważnych inwestycji - napisał na Twitterze poseł PO Rafał Trzaskowski, który w czwartek przebywa w Brukseli na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej.

Nie będzie głosowania nad wnioskiem prokuratury w sprawie Gawłowskiego

Sejm nie będzie w czwartek głosował nad wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła i sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego - wynika z harmonogramu głosowań. Prokuratura chce mu postawić zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym. Jak zapowiadał szef klubu PO Sławomir Neumann, Stanisław Gawłowski w Sejmie "pokaże prawdziwe drugie dno tych zarzutów i całego procesu oczerniania opozycji przez Prawo i Sprawiedliwość".

Sejm przyjął informację szefa MSZ o planowanej polityce zagranicznej

Sejm przyjął w czwartek informację szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. Posłowie nie zgodzili się tym samym na złożony przez kluby opozycyjne wniosek o jej odrzucenie. Z sejmowej mównicy politykę zagraniczną rządu krytykowali posłowie opozycji, a broniła jej wicepremier Beata Szydło.

Szydło: ministrom rządu PiS te pieniądze się po prostu należały

Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie była premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy nagrodzonych członków rządu wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

"Kamuflowanie porażki". Opozycja o zmianach w ustawach sądowych

Zmiany w ustawach o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym zaproponowane przez PiS są próbą zakamuflowania wielkiej porażki, która zdarzyła się w Brukseli w związku z przedstawieniem tak zwanej białej księgi - uważa wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej określiła projekt nowelizacji ustaw jako "mydlenie oczu Komisji Europejskiej".

Morawiecki: ludzie coraz częściej czują się poirytowani tym, co widzą w Europie

W moim kraju istnieje narastające poczucie braku sprawiedliwości, stąd też pojawiły się u nas reformy. Oczekiwalibyśmy większego zrozumienia wśród naszych partnerów - mówił w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu Unii Europejskiej premier wziął udział w konferencji na temat przyszłości Europy. Przed południem spotkał się zaś z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

"Człowiek z zasadami powinien podać się do dymisji". Komentarze do opinii prokuratora generalnego

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz wiceminister Patryk Jaki powinni podać się do dymisji i przeprosić Polaków w związku z przygotowaniem "niekonstytucyjnej" noweli ustawy o IPN - uważają posłanki Nowoczesnej. - Być może analiza i dyskusja nad projektem ustawy o IPN wywołała tego rodzaju refleksję u prokuratura generalnego - ocenił z kolei Marek Ast (PiS). Politycy komentują stanowisko prokuratora generalnego dla Trybunału Konstytucyjnego. Wskazał on, że jeden z przepisów nowelizacji ustawy o IPN jest niekonstytucyjny.