Jaki o ustawie o IPN: być może popełniłem jakieś błędy

Nawet jeżeli by uznać, że Trybunał Konstytucyjny powie, że fragmenty karne ustawy o IPN są niezgodne z konstytucją, to i tak będzie obowiązywała ważniejsza część tej ustawy, mianowicie ta, dotycząca spraw cywilnych - powiedział w "Piaskiem po oczach" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Jako minister popierał, jako poseł zagłosował za. Jako prokurator żąda unieważnienia

Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości - uważał ustawę o IPN za dobrą, skuteczną i zgodną z konstytucją. Zastępca Zbigniewa Ziobry - prokuratora generalnego - wnosi jednak, żeby Trybunał Konstytucyjny unieważnił jeden z przepisów tej ustawy. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej tłumaczy, co Zbigniew Ziobro, w piśmie swojego zastępcy, ma na myśli. Tej myśli prokuratora generalnego nie ma jednak w piśmie do Trybunału.

"W tym marszu szły całe rodziny"

To walka o nasze podstawowe prawa, ale też o bezpieczeństwo naszych dzieci - mówiła aktorka Maja Ostaszewska, komentując w "Faktach po Faktach" w TVN24 Czarny Piątek - protest, którego uczestnicy sprzeciwiali się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. - Aborcja to dla mnie temat graniczny - podkreśliła Ostaszewska.

Kuchciński odpowiada Gersdorf w sprawie powołań do KRS

"W praktyce funkcjonowania Sejmu kluby parlamentarne, w których skład wchodzi przynajmniej 15 posłów, korzystają z takich samych praw jak kluby poselskie" - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w odpowiedzi na zarzuty Małgorzaty Gersdorf, pierwszej prezes Sądu Najwyższego, która 19 marca podała w wątpliwość tryb, w jakim Sejm wybrał członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Ona urodziła, on zakopał. Proces po śmierci noworodka

Urodził się, od razu dostał 10 ciosów ostrym narzędziem. Co drugi powodował obrażenia, które musiały skończyć się śmiercią. - Jego matka powiedziała, że mam go iść zakopać. Teraz żałuję - mówił przed sądem jeden z trzech oskarżonych o zabójstwo noworodka. Wszystkim grozi dożywocie.

Juncker obserwuje z "z najwyższą sympatią" propozycje zmian w ustawach o sądownictwie

Zależało mi, żeby najważniejsze elementy reformy sądownictwa zostały nienaruszone, żeby druga strona mogła powiedzieć: "O, z Polską można się dogadać" - oświadczył w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że propozycje PiS "spotkały się z bardzo pozytywnym zainteresowaniem" ze strony Jean-Claude'a Junckera - przewodniczącego Komisji Europejskiej. Ten powiedział, że obserwuje inicjatywy polskiego parlamentu "z najwyższą sympatią".

Prezydent Duda na Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w piątek do Budapesztu. Para prezydencka weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem. Prezydent Duda ma też rozmawiać z prezydentem Janosem Aderem m.in. o szczycie NATO i Trójmorzu.

"Ktoś musi odpowiedzieć za wojnę hybrydową przeciw wymiarowi sprawiedliwości"

- To jest krok w dobrym kierunku. Ale to nie jest tak, że jest krok w dobrym kierunku i nic się nie stało. Stało się bardzo dużo. Ktoś musi odpowiedzieć za wojnę hybrydową przeciw wymiarowi sprawiedliwości - ocenił prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Komentował w ten sposób złożone w czwartek projekty PiS w sprawie zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, oraz projekt dotyczący orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

"Pudrowanie rzeczywistości". Chmaj o zapowiedzi publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Trzy wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które teraz mają zostać opublikowane, nie wywołują już teraz żadnych skutków prawnych. Rząd Beaty Szydło odmawiając publikacji wyroku, odmawiał jednocześnie wprowadzenia do obrotu prawnego skutku tego wyroku - powiedział w TVN24 konstytucjonalista Marek Chmaj. - Publikacja wyroków ma znaczenie bardziej porządkujące i jest taką bardzo mocno spóźnioną próbą wskazania, że jednak wyroki zostały opublikowane - dodał.

"Notatka ze wskazaniem mordercy"

Tadeusz Grzesik to jeden z najbardziej bezwzględnych morderców w historii polskiej kryminalistyki. Kierowana przez niego grupa specjalizowała się w brutalnych napadach na właścicieli kantorów. Grzesik odsiaduje dożywocie, ale za kraty mógł trafić już w latach 90., gdyby nie to, że śledczy zignorowali wtedy ważną policyjną notatkę. Co znajdowało się w dokumencie i czy mógł on zapobiec kilkunastu kolejnym zabójstwom? O tym w reportażu Macieja Kuciela - "Notatka ze wskazaniem mordercy" - w sobotę w "Superwizjerze", o godzinie 20 w TVN24.

"Rzecz niesamowita. Sejm uznaje, że kontroluje Trybunał Konstytucyjny"

Nie ma większego znaczenia, jaką nowomową określimy to, co teraz się dzieje. Fakty, jeżeli chodzi o stronę prawną, są takie same, czyli to, że mamy Trybunał Konstytucyjny funkcjonujący niezgodnie z konstytucją - ocenił w "Kropce nad i" doktor Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując złożone w czwartek w Sejmie projekty PiS dotyczące ustaw o sądach i Trybunale Konstytucyjnym. Jak dodał, "to jest rzecz niesamowita", że "ustawodawca - czyli Sejm - uznaje, że kontroluje Trybunał".

Szef MSZ o projektach PiS: wyjście naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej

Rząd poszukuje i chce kompromisu z Komisją Europejską, nie jesteśmy zamknięci na argumenty - oświadczył w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem projekty PiS dotyczące zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym oraz Trybunale Konstytucyjnym są wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej.

Proboszcz na "podwójnym gazie". Kuria skierowała go na odwyk

Chcieli go tylko wylegitymować, skończyło się na badaniu alkomatem. Szybko okazało się, że kierowca hondy jest pod wpływem alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Okazało się, że to proboszcz jednej z wielkopolskich parafii. Decyzją prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka, został przeniesiony w stan spoczynku. Ma także podjąć terapię odwykową.

Prawniczka o projektach PiS: wprowadzana jest pseudoochrona dla praworządności

Argumentacja, że jest to pewien gest w kierunku Brukseli, wyjście naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, dialog z sądami, jest niedopuszczalnym uzasadnieniem - argumentowała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej. Komentowała w ten sposób złożone w czwartek projekty PiS w sprawie zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz projekt dotyczący orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.