Nowoczesna wręcza "książki o tyranii". Brudziński: proszę uporządkować, żeby na głowę nie spadło

- Przekazuję panu marszałkowi tę książkę, abyście się z nią zapoznali - powiedział w Sejmie Ryszard Petru (Nowoczesna), trzymając w ręce "książkę o powstawaniu tyranii". - Bardzo dziękujemy, nigdy dosyć czytania. Im więcej Polaków będzie czytało ze zrozumieniem, tym lepiej dla nas wszystkich - odpowiedział mu wicemarszałek Joachim Brudziński. Po chwili, poza jedną książką, na stole marszałka pojawiły się dziesiątki innych. - Proszę o uporządkowanie tego, żeby komuś na głowę nie spadło - dodał wtedy Brudziński.

RPO: skierowałem do prezydenta pismo, prosząc o weto

- Skierowałem do prezydenta Andrzeja Dudy pismo, prosząc o weto w sprawie ustaw o KRS i ustroju sądów powszechnych - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Podtrzymał też, że zaproponowany przez prezydenta wybór części sędziów KRS przez Sejm większością 3/5 głosów pozostaje niekonstytucyjny.

Sondaż poparcia przed awanturą w sprawie Sądu Najwyższego: PiS z ogromną przewagą

38 procent osób deklarujących w lipcu gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS - wynika z sondażu Kantar Public. Na drugim miejscu znalazła się PO z 19-procentowym poparciem. Kolejne miejsca zajęły Kukiz'15 - na to ugrupowanie chce głosować dziewięć procent i Nowoczesna - osiem procent. Sondaż wykonano jednak w dniach 7-12 lipca, przed rozpoczęciem kolejnego kryzysu sejmowego.

Bolek i Lolek założą własne rodziny

Dwa dwuletnie lwy opuściły swój wybieg w gdańskim zoo. Dorosły i teraz założą swoje rodziny w ogrodach zoologicznych w Brnie i Chorzowie. Podobny los spotka też ich przyrodniego brata.

"Naruszono wszelkie zasady konstytucji". Prezydent z "piękną okazją do zawetowania"

To jest bardzo swobodne podejście do regulaminu Sejmu. Widać było, że przewodniczący komisji chciał jak najszybciej te obrady zakończyć - tak blokowe głosowanie nad poprawkami do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym skomentował prof. Marek Chmaj. - Skoro zgłaszają tysiąc poprawek to i tysiąc poprawek można odrzucić. To jest zagadnienie obstrukcji parlamentarnej - stwierdził z kolei dr hab. Ryszard Piotrowski.

Waszczykowski odpowiada Komisji: nie mamy potrzeby się tłumaczyć

Proces legislacyjny w sprawie zmian w sądownictwie się toczy i dopóki się nie zakończy, nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyć - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, odnosząc się do środowego oświadczenia wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

"Nie było żadnej podstawy do wykluczenia"

- Hańba, jesteście beznadziejni - powiedział Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) w Sejmie, kierując swoje słowa w stronę posłów PiS-u. Chwilę później wicemarszałek Terlecki (PiS) podjął decyzję o wykluczeniu go z obrad. Nowoczesna odwołała się od decyzji do Prezydium Sejmu. Po przerwie w obradach wicemarszałek wycofał wniosek o wykluczenie.

Chronologia nocnych wydarzeń w Sejmie. Awantura o Sąd Najwyższy godzina po godzinie

W nocy ze środy na czwartek w bardzo burzliwej atmosferze obradowała Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która zajmowała się projektem ustawy autorstwa posłów PiS dotyczącej Sądu Najwyższego. Komisja negatywnie zaopiniowała - w głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki opozycji do projektu. Poprawki PiS zostały zaopiniowane pozytywnie. Opozycja protestowała przeciwko głosowaniu w blokach. Głosowanie przyjęto okrzykami: "ORMO, ZOMO, cenzura", "Nie ma zgody na takie metody", "Wprowadzacie dyktaturę Kaczyńskiego". Zobacz, co działo się w Sejmie godzina po godzinie.

"Zostało zrealizowane nielegalne posiedzenie Komisji Sprawiedliwości"

"Pracowaliśmy nad tysiącami poprawek. Oni wyrzucili to do kosza", "staraliśmy się zabrać głos, prokurator nie pozwalał", "zostało zrealizowane nielegalne posiedzenie Komisji Sprawiedliwości" - posłowie Platformy Obywatelskiej, Monika Wielichowska, Krystyna Szumalis i Michał Szczerba, wyszli w nocy do protestujących przed Sejmem.

Wieczorem orędzie premier Szydło

Premier Beata Szydło o godzinie 20. wygłosi orędzie - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jej wystąpienie będzie miało miejsce kilka godzin po uchwaleniu przez Sejm nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Przewiduje ona m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Teraz ustawa trafi do Senatu.