"Mamy w Polsce demokraturę"

- Prawo i Sprawiedliwość złamało wszystkie możliwe reguły, nie szanuje nikogo. Nawet nie szanują siebie - oceniła w "Faktach po Faktach" Joanna Scheuring-Wielgus (Liberalno-Społeczni). Posłanka ruchu Kukiz’15 Agnieszka Ścigaj podkreśliła, że jej ruch nie zgadza się na sposób, w jaki PiS zmienia polski wymiar sprawiedliwości, ale co do własnych metod działania różni się od innych partii opozycyjnych.

"Udało się wmówić za pomocą propagandy, że te ustawy to jest reforma"

O warunkach, w jakich wprowadzane są zmiany Prawa i Sprawiedliwości w polskim sądownictwie rozmawiały uczestniczki programu "Babilon" TVN24 BiS. Posłanka Marta Golbik (PO) zauważyła, że gdyby część elektoratu wiedziała przed wyborami, że "PiS będzie w tak bezczelny sposób przejmował sądownictwo w Polsce, to wiele osób nie zagłosowałoby na PiS, bo są rzeczy ważne i ważniejsze". Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15) zauważyła, że partii rządzącej udało się wmówić Polakom "dużo za pomocą propagandy". Katarzyna Piekarska (SLD), zauważyła, że nie trzeba być dobrze wykształconym, żeby stać się częścią nowej elity. - Ważne jest z kim jesteś, kogo znasz. I to jest bardzo niebezpieczne - oceniła.

Karczewski: debata w Senacie nad wnioskiem prezydenta we wtorek

Senat we wtorek o godzinie 16 zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum w sprawie zmian w konstytucji - zapowiedział w sobotę w Gdyni marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał, debatę poprzedzi spotkanie senatorów PiS ze ścisłym kierownictwem partii.

Rozkaz, który powołał armię Andersa. Mija 75 lat

75 lat temu, 21 lipca 1943 roku, rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego z jednostek Armii Polskiej na Wschodzie utworzony został 2. Korpus Polski, którego dowództwo objął generał Władysław Anders. Włączony w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jako związek taktyczny w składzie brytyjskiej 8. Armii uczestniczył w kampanii włoskiej.

"Mamy do czynienia z legalizacją pałki"

Będziemy mieli dopełnienie Sądu Najwyższego miłośnikami tego rządu po to, żeby rząd mógł do końca nad tym ciałem zapanować i wybrać swoich prezesów. To jest tworzenie pałki, której zapewne PiS użyje już przy wyborach samorządowych - komentował w TVN24 Marcin Celiński ("Liberte"). Z kolei jak dodał Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"), "opozycja nie znalazła języka, który mógłby poruszyć w masowy sposób społeczeństwo i sprawić, żeby Prawo i Sprawiedliwość realnie się cofnęło".

Tajemnicza "pani prezes", z którą rozmawiał Piotrowicz. "Różnie zwracam się do żony"

Odpowiedzialny za sądy wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak tłumaczył na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości status rzeczników dyscyplinarnych dla sędziów. W tym czasie poseł PiS Stanisław Piotrowicz rozmawiał przez telefon. Mikrofon uchwycił, że zwraca się do "pani prezes" i że wymiana zdań dotyczy "ustawy". Pytany, kim jest "pani prezes", przewodniczący komisji odparł, że chodziło o jego żonę.

"Nikt nie ma prawa mówić mi, jak wyglądam i jak powinnam się czuć"

Myślę, że każda kobieta doświadczyła wyśmiewania z powodu swojej budowy. Ludzie czasami nawet nie widzą, jak bardzo cię krzywdzą. Mówią coś impulsywnie, nie zastanawiając się nad tym, jakie konsekwencje mogą mieć ich słowa. Krytykują coś, czego ty w sobie nie widzisz i nawet nie masz z tym problemu - mówiła w rozmowie z dziennikarką "Dzień Dobry TVN" Anną Wendzikowską aktorka Amy Schumer, opowiadając o filmie "Jestem taka piękna". - Nikt nie ma prawa mówić mi, jak wyglądam i jak powinnam się czuć. Jeśli czuję się ze sobą dobrze, to co mnie obchodzi, co myślą inni? - dodała. - Mam to z moją żoną, że ona widzi u siebie wady, których ja kompletnie nie dostrzegam - mówił z kolei aktor Rory Scovel. - To jest dla mnie namacalny dowód na to, że sami widzimy siebie inaczej niż widzą nas inni - dodawał.

Wjechał w rowerzystki. 13-latka nie żyje

Na trasie Wschowa-Radomyśl (w województwie wielkopolskim) samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

"Prawnikom nie wolno milczeć w obliczu zła"

Polska jest wciąż młodą demokracją i jako jedno z najsłabszych ogniw w europejskim łańcuchu narodów stanowi papierek lakmusowy stanu całej Unii Europejskiej - oceniła w piątek podczas wykładu w Karlsruhe sędzia Małgorzata Gersdorf.

"Nie stanie się nic, co zagrozi interesom polityków"

- Nie chodzi o to, żeby politycy teraz decydowali o każdej sprawie w sądach, ale jak pojawi się coś niewygodnego dla nich, to wtedy będą instrumenty do wpływania na sędziów - to według Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara jest głównym celem zmian w sądownictwie.

Sześć sposobów wpływu polityków na sądy. Piąta nowelizacja ustaw o sądownictwie uchwalona

Prezydent i premier mogą wpłynąć na wybór pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Obniżono wymagania dla kandydatów do Sądu Najwyższego. Otwarto furtkę dla rządów mniejszości w sądach. Zwiększa się władza prezesów sądów nad sędziami. Według opozycji i części środowisk prawniczych piąta nowelizacja niedawno uchwalonych ustaw o sądach jeszcze bardziej podporządkowuje je politykom. Rządzące Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że chodzi o usprawnienie wprowadzanych zmian.

"Będę pierwszym prezesem na uchodźstwie". Gersdorf w Niemczech

- My to nazywamy, że "pędzi pendolino" - powiedziała Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, o ekspresowych pracach w polskim parlamencie nad kolejnymi zmianami w SN. - Ja już nie mam z czego ustępować. Jestem przy ścianie - dodała, odpowiadając na pytania niemieckich i polskich dziennikarzy.

"Wszyscy razem pięści w górę, obalimy dyktaturę"

Sejm uchwalił w piątek przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Przed Sejmem podczas głosowania nad nowelizacją zgromadzili się ludzie, by protestować w obronie wolnych sądów.

Sejm głosami PiS uchwalił zmiany w Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił w piątek przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Chodzi między innymi o zmiany procedur wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie.

Prezydent złożył wniosek o referendum. Ma 10 pytań

Projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego dotyczącego zmian w konstytucji trafił do Senatu - poinformował w piątek po południu wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. W projekcie znalazło się 10 pytań.