"Teza, że premier powinien odejść, jest tezą antypaństwową"

To przejaw bezradności opozycji i tego, że nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, komentując ujawnione w zeszłym tygodniu nagrania z udziałem Mateusza Morawieckiego. Przekonywał też, że "nie ma przesłanek" przemawiających za dymisją premiera.

Polska to państwo "świadome swojego miejsca na świecie"

- Sto lat temu na dogasających frontach I wojny światowej nasi pradziadkowie toczyli walkę, by Polska wróciła na mapę świata. Po trzech nieudanych powstaniach niewielu wierzyło, że można odzyskać państwowość - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w genewskiej siedzibie ONZ.

"Staniemy się takim podpaństwem członkowskim". Polscy sędziowie spodziewają się lawiny pytań

Do polskich sądów coraz częściej trafiają pytania o niezależność sądownictwa, kierowane przez sędziów z innych krajów Unii Europejskiej. Swoje wątpliwości nie tylko oni, ale - jak się okazuje - także prokuratorzy wyrażają w kontekście procedury Europejskiego Nakazu Aresztowania. - Może dojść do tego, że Polska wypadnie z funkcjonowania w Europejskim Nakazie Aresztowania. Staniemy się takim podpaństwem członkowskim - podkreśla profesor Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Biskup Pieronek: kto grzeszy, ten płaci

- Członek Kościoła zgrzeszył? To jego wina i jego odpowiedzialność. Odpowiedzialność Kościoła jest na innej płaszczyźnie - mówił w "Kropce nad i" biskup Tadeusz Pieronek. Dodał, że "z punktu widzenia prawnego Kościół jako wspólnota nie ma obowiązku płacenia za cudze grzechy". - Kto grzeszy, ten płaci - podkreślił.

"Jedynym poważnym krajem na świecie, któremu zależy na Polsce w sensie pozytywnym, są Niemcy"

Polska jest krajem, który sobie sam nie poradzi. Trzeba spojrzeć na mapę, na potencjał gospodarczy, militarny i wszystko jest jasne - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier i były szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Jego zdaniem, "jedynym krajem poważnym na świecie, któremu na Polsce zależy w sensie pozytywnym są Niemcy". - A my to niszczymy, zachowując się jak dziecko w składzie porcelany - dodał.

"Jak na byt wyimaginowany, to całkiem sporo miliardów euro uzyskaliśmy"

- Fundusze unijne są bardzo ważne, premier nie miał na myśli podważania ich roli czy wagi - przekonywał w "Tak jest" kandydat do rady miasta Gdańska Jan Kanthak. Odniósł się w ten sposób do słów Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że rząd PiS odzyskał więcej pieniędzy od "mafii VAT-owskich", niż Polska dostała unijnych funduszy. - Raz słyszymy, że Unia jest nam niepotrzebna i żadnych środków z niej nie mamy, potem minister Kwieciński jeździ po Polsce i mówi, że samorządy mają pieniądze, tylko źle je wykorzystują - mówiła z kolei Katarzyna Piekarska, kandydatka SLD do sejmiku mazowieckiego.

"Powierzchnia inwestycji przedstawiana przez inwestora odbiega znacząco od rozmiarów przedsięwzięcia"

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu wznowił z urzędu postępowanie w sprawie kontrowersyjnej budowy zamku w Puszczy Noteckiej, co zapowiedział pod koniec sierpnia minister środowiska. "Powierzchnia inwestycji przedstawiona w dokumentacji przez inwestora znacząco odbiega od rozmiarów przedsięwzięcia, które jest obecnie realizowane" – czytamy w uzasadnieniu postanowienia, o które zwróciliśmy się do urzędników.

Sasin: Zdanowska nie będzie mogła być prezydentem, nawet jeśli wygra wybory

Nie ma żadnej możliwości, aby nawet w przypadku wygranej Hanna Zdanowska mogła objąć skutecznie urząd prezydenta miasta Łodzi - oświadczył w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. - Wiele programów, które przygotował rząd, jest skierowanych do takich miast jak Łódź, daje ogromne możliwości skorzystania z dużych środków budżetowych. Obawiamy się, że w przypadku pewnej niestabilności, która mogłaby nastąpić w Łodzi po wyborach, to współdziałanie będzie niezwykle trudne - dodał.

Sejmowe spotkanie z ofiarami księży pedofilów

W poniedziałek w Sejmie odbyło się spotkanie z przedstawicielami ofiar księży pedofilów. Zorganizowała je posłanka koła Liberalno-Społeczni Joanna Scheuring-Wielgus. - To spotkanie jest jak papierek lakmusowy. Pokaże, kto chce zająć się tym problemem, a kto nie - podkreślała. Na spotkaniu nie zjawili się przedstawiciele największych ugrupowań parlamentarnych.

Kubuś połknął agrafkę. Szpital przeprasza za to, że nie dał mu karetki

W Krotoszynie były dwie wolne karetki, ale żadna z nich nie zawiozła półrocznego Kubusia do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Mimo że chłopiec połknął agrafkę, a ta utknęła w jego przełyku. Przerażeni rodzice musieli sami przetransportować dziecko. Teraz szpital w Krotoszynie przeprasza za brak karetki. Sprawą zainteresowała się prokuratura.

Baner z napisem "konstytucja" na gmachu Sądu Najwyższego

Baner z napisem "konstytucja" zawisł w poniedziałek nad wejściem do Sądu Najwyższego. Jego opuszczenie z dachu budynku poprzedziła konferencja prasowa Obywateli RP. Rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski potwierdził, że dyrekcja wyraziła zgodę na umieszczenie transparentu.

Straż miejska w Gdyni usuwa mobilne banery. Kandydat PiS na prezydenta: rozważamy doniesienie do prokuratury

Gdyńska straż miejska usuwa z ulic miasta mobilne banery i plakaty, które - jak twierdzą strażnicy - zagrażają bezpieczeństwu na drodze. - Jeżeli stoją dwie przyczepy w jednym miejscu, a usunięta jest tylko jedna z nich, to albo ktoś nie dopełnił obowiązków, nie usuwając drugiej, która też zagraża, albo przekroczono uprawnienia usuwając tę pierwszą - komentuje Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości i kandydat na urząd prezydenta Gdyni.

Chłopiec potrącony przez radiowóz z kolumny prezydenta. Decyzja o umorzeniu sprawy

Do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu wpłynęły dokumenty z komendy powiatowej policji dotyczące chłopca potrąconego w czwartek na pasach przez wchodzący w skład kolumny prezydenta radiowóz - poinformował w rozmowie z TVN24 prokurator Mariusz Słomka. Z opinii biegłego wynika, że dziecko nie doznało obrażeń ciała. - Czyn ten nie wyczerpuje znamion przestępstwa. W związku z tym zostanie wydane postanowienie o umorzeniu śledztwa przed jego wszczęciem - wyjaśnił Słomka.

"Trzeba czytać dobrze słowa Mateuszka Kłamczuszka"

W niedzielę podczas konwencji premier Mateusz Morawiecki mówił, że rząd PiS odzyskał więcej pieniędzy od "mafii VAT-owskich" niż Polska dostała unijnych funduszy. - Kolejna antyunijna wypowiedź premiera rządu Polski - ocenił te słowa Krzysztof Brejza (PO). - Prawo i Sprawiedliwość było za tym, żebyśmy przystąpili do Unii Europejskiej i jesteśmy za tym absolutnie, żeby w tej Unii pozostać, ale jesteśmy też za tym, żeby dbać o nasze interesy - mówiła z kolei Beata Mazurek.

"W praktyce władza polityczna może usuwać sędziów". Sąd z Rzeszowa odpowiada na pytania z Hiszpanii

Sąd Okręgowy w Rzeszowie odpowiedział na pytania hiszpańskiego sądu. Dotyczyły one między innymi niezależności sędziów w Polsce, a od uzasadnienia madrycki sąd uzależnił wydanie poszukiwanego listem gończym obywatela Hiszpanii. "Po szeregu nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sadów powszechnych, jak i innych przepisów, Minister Sprawiedliwości zyskał duży wpływ na funkcjonowanie sądów, co może rodzić wątpliwości co do pełnej niezawisłości sędziów" - czytamy w odpowiedzi z Polski. Zapewniono jednak jednocześnie, że "każda osoba oddana pod sąd w Polsce (...) będzie miała sprawiedliwy proces, zaś rozstrzygnięcie wyda niezależny sąd".

Kandydaci PiS tłumaczą się z dostawy baniaków z wodą do szpitala

- Woda nie jest skażona, a cała akcja była niepotrzebna - tak o zachowaniu radomszczańskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości mówi dyrekcja szpitala, który został odwiedzony przez grupę kandydatów w zbliżających się wyborach samorządowych. Ci twierdzą, że przyniesienie baniaków z wodą było "reakcją na brak reakcji miasta".