"Znachorzy biorą się za reformowanie czegoś, na czym się nie znają"

Wyobraźmy sobie, że do reformowania służby zdrowia zabierają się jacyś naturszczycy, jasnowidze, ludzie którzy rzekomo leczą - tak zmiany przeprowadzane przez PiS w wymiarze sprawiedliwości ocenił profesor Andrzej Rzepliński. W "Faktach po Faktach" TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreślił, że "w państwach, w których przestrzegane są rządy prawa, to jest po prostu niemożliwe".

"Dobrze byłoby załatwiać polskie sprawy na naszym podwórku, ale po prostu się nie da"

O postanowieniu Sądu Najwyższego i pytaniach skierowanych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozmawiały uczestniczki programu "Babilon" TVN24 BiS. Posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) zaznaczyła, że "nasze prawodawstwo musi współgrać z prawodawstwem unijnym". Ewa Lieder (Nowoczesna) podkreśliła, że "jest dumna z naszych sędziów Sądu Najwyższego". Lidia Sankowska-Grabczuk (Prawica Rzeczypospolitej) zauważyła natomiast, że "nie potrafimy rozwiązać swoich spraw na gruncie naszego, dobrze stworzonego prawa w Polsce". Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) przyznała, że owszem, dobrze byłoby załatwiać polskie sprawy na naszym podwórku, "ale po prostu się nie da".

Zszedł pod wodę w ekwipunku. Utopił się

Mężczyzna utonął w jeziorze Ińsko w Zachodniopomorskiem. Do tragedii miało dojść w trakcie nurkowania. Ratownicy wyłowili nurka, ale, mimo ponadgodzinnej reanimacji, nie udało się go uratować.

Zagryzają zwierzęta, atakują ludzi. Problem z wilkami

Są piękne, ale też niebezpieczne. Podchodzą do gospodarstw, zagryzają zwierzęta, zaczynają atakować ludzi. W Polsce pojawił się problem z wilkami. Zdaniem specjalistów drapieżników tych jest coraz więcej, a ludzie budują domy bliżej lasów, co też sprzyja częstszym kontaktom człowieka z wilkiem. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Najgorszy moment na zażywanie dopalaczy. "Zacznie się gwałtowne wyprzedawanie"

W związku z podpisaniem ustawy o dopalaczach przez prezydenta za chwilę "zacznie się gwałtowne wyprzedawanie" szkodliwych substancji - ostrzegał we "Wstajesz i weekend" w sobotę Artur Malczewski, kierownik Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii. Podkreślił, że zaostrzenie prawa to "milowy krok" w walce z dopalaczami, ale dodał jednocześnie, że zaczyna się najgorszy czas na ich zażywanie.

"Nie ma wakacji od demokracji". Protest we Wrocławiu

W piątek wieczorem we Wrocławiu miał miejsce kolejny protest przeciwko forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. Uczestnicy manifestacji przynieśli ze sobą flagi Polski i Unii Europejskiej, odśpiewali zarówno "Odę do Radości", jak i "Mazurka Dąbrowskiego". Wznosili też okrzyk: "Nie ma wakacji od demokracji".

Jak się wyspać w czasie upału? Ekspert radzi

W dzień upał, wieczorami wciąż ponad 20 stopni. Przez takie temperatury wiele osób może mieć płytki sen, często się budzić albo w ogóle mieć problem z zaśnięciem. Adam Wichniak z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie daje nam kilka wskazówek, które pomogą przetrwać falę upałów. Materiał programu "Polska i Świat".

Dopalacze na równi z narkotykami. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy ograniczającą wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych, tak zwanych dopalaczy - poinformował w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Nowelizacja zakłada, że dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami.

"Pan generał zawsze mówił o przyszłości"

- Odszedł człowiek, który uważał, że pamięć jest ważna, ale też ważne są następne pokolenia - tak zmarłego w piątek generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego wspominał w "Faktach po Faktach" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

"Postanowienie Sądu Najwyższego nie jest żadną fanaberią"

Postanowienie Sądu Najwyższego ma swoje podstawy konstytucyjne - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat. - To jest podejście bardzo odważne i rzeczywiście trudne, ale mieszczące się w pełni w logice orzecznictwa europejskiego - dodał.

Wiceminister: eksces, pozór rozstrzygnięcia

- Nie można respektować czegoś, co jest działaniem bezprawnym - oświadczył w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, komentując czwartkowe postanowienie Sądu Najwyższego. Nazwał je "ekscesem", "pozorem postanowienia", "pozorem rozstrzygnięcia".

Sąd Najwyższy odpowiada na krytykę: gołosłowne stwierdzenia, inwektywy, groźby

"Wypowiedzi, które nie są poparte merytoryczną argumentacją nie mogą być uznane za poważne, a w przypadku, gdy ich autorami są przedstawiciele organów państwa są ponadto niestosowne" - napisał w piątkowym komunikacie rzecznik prasowy Sądu Najwyższego. To reakcja na krytyczne uwagi po decyzji SN o wysłaniu pytań do Trybunału Sprawiedliwości UE.