Premier: duże rodziny to droga do wielkiej Polski

Nazywanie dużych rodzin rodzinami patologicznymi to miara moralnego i intelektualnego upadku części elit i mediów III RP - powiedział w sobotę w Szczecinie premier Mateusz Morawiecki. Mówił, że duże rodziny dźwigają na sobie ciężar kolejnych 100 lat naszej niepodległości.

Wielka konstrukcja w miejscu nabożeństwa. "To polityczna demonstracja"

To miało być zwykłe nabożeństwo związane z 21. rocznicą ostatniego pobytu Jana Pawła II w Poznaniu. Nad Maltą, bo tu znajduje się ulica papieża Polaka. Ale już wiadomo, że nie będzie. Bo organizatorzy ustawili wielką konstrukcje z płachtą z wizerunkiem Pomnika Wdzięczności. To monument, o którego odbudowę walczą środowiska prawicowe i kościelne. Miasto jednak nie zamierza wydawać zgody na ustawienie go w tym miejscu.

"Brak świadomości, że woda jest żywiołem"

Mamy serię tragicznych wypadków nad wodą i to w czasie, kiedy sezon na kąpiele jeszcze nie ruszył. W wielu miejscach nie ma nawet ratowników. W ciągu miesiąca utonęły już 62 osoby, a tylko w Boże Ciało 10. Według ratowników WOPR najczęstszymi przyczynami utonięć są brak edukacji i brak świadomości, że woda to żywioł. Materiał magazynu "Polska i Świat".

E. coli w Sopocie. "Nie ma to związku z rzutem ścieków"

W próbkach wody z Sopotu stwierdzono przekroczenie norm bakterii e.coli. - Nie ma to związku z awaryjnym zrzutem, który zakończył się 18 maja - poinformowała w piątek rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk. Jak podkreśla, rezultaty badań sugerują świeże źródło zanieczyszczenia.

"Firmy-krzaki" i luki w prawie. Ekspert o śmieciowym procederze

Ceny utylizacji bardzo poszły w górę, firmy nabrały odpadów i nie mają co z nimi zrobić - tłumaczył w "Wstajesz i weekend" w TVN24 Michał Paca, autor bloga Sortownia Opinii i ekspert branży gospodarki odpadami. Komentował serię pożarów śmieci trwającą w Polsce od kilku tygodni. Jak dodał, istnieje w Polsce "luka w prawie", która umożliwia zdobycie w bardzo łatwy sposób pozwolenia na magazynowanie odpadów.

"Utrudnienia będą naprawdę potężne". Autostrada pęka w szwach, dobudują trzeci pas

Wojewoda wydał pozwolenie na budowę trzeciego pasa na autostradzie A2 koło Poznania. Trzeba się spodziewać sporych utrudnień, bo - jak przyznała rzeczniczka Autostrady Wielkopolskiej Zofia Kwiakowska - "jest to praca na żywym organizmie". Kierowcy z innych rejonów Polski też dopytują o rozbudowę dróg, bo nie tylko w Wielkopolsce autostrada zaczęła pękać w szwach. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Marek Jurek o proteście w Sejmie: żądania były całkowicie racjonalne

Byłem bardzo zmartwiony tym, że ten protest tak długo trwał. Te żądania były całkowicie racjonalne - powiedział w "Piaskiem po oczach" lider Prawicy RP oraz były marszałek Sejmu, Marek Jurek. Odniósł się w ten sposób do protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie, który trwał przez 40 dni.

"Objaw daleko idącego nieprofesjonalizmu politycznego"

Jeśli się mówi o tym, że mamy znakomitą koniunkturę, a równocześnie, że "tutaj jednak nie możemy pomóc" to jest jakaś sprzeczność, która ludzi denerwuje - mówił w "Faktach po Faktach" pisarz Stefan Chwin, odnosząc się do zakończonego po 40 dniach protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie. Ocenił też, że dzisiejsza władza "ma problemy" z rozwiązywaniem takich spraw.

Samochód, rowerzysta i słup. Centymetry od tragedii

W tym nieszczęściu było sporo szczęścia. 16 maja na ulicy Długiej w Bydgoszczy doszło do niebezpiecznego wypadku. Jak podała policja, która opublikowała film z monitoringu, rowerzyście jadącemu bez kasku nie ustąpił pierwszeństwa kierowca wyjeżdżający samochodem z ulicy Wąskiej.

Sejm wystawi rachunek za protest. "Nie widzę powodu, żeby ktoś inny za to płacił"

Kancelaria Sejmu liczy koszty związane z trwającym 40 dni protestem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Jeszcze nie ustalono, kto zostanie nimi obciążony. Zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wicemarszałek Sejmu i posłanki Platformy Obywatelskiej, koszty powinna ponieść kancelaria izby niższej parlamentu. Z kolei posłanka Joanna Scheuring-Wielgus zaapelowała do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, żeby rachunek za protest wystawił na nią.

Nie ma śledztw, nie ma kary. Martwa ustawa o IPN

Przez niemal trzy miesiące obowiązywania znowelizowanej ustawy o IPN, do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wpłynęło 79 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przypisywania narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Tylko w 10 sprawach prokuratorzy podjęli decyzje - wszystkie o odmowie wszczęcia postępowań. Nie spieszy się także Trybunał Konstytucyjny, w którym od lutego czeka skarga prezydenta na niektóre przepisy nowej ustawy o IPN.

Celebrytka ma kawałek plaży tylko dla siebie

Ochrzczono ją już imieniem Celebrytka, bo ta odważna foka zachowuje się, jakby nie przeszkadzały jej flesze aparatów. Eksperci jednak przestrzegają, by jej nie przeszkadzać i wydzielają część plaży tylko dla niej.

"Zauważono naszą walkę". Adrian i Kuba na obradach Parlamentu Dzieci i Młodzieży

Nie przy Wiejskiej, ale na Uniwersytecie Warszawskim spotkali się młodzi deputowani z całej Polski. Na stołecznej uczelni odbyły się obrady Parlamentu Dzieci i Młodzieży. Zaproszono na nie Kubę Hartwicha i Adriana Glinkę, uczestników zakończonego w ostatnich dniach protestu w Sejmie. - Cieszymy się, że będziemy mogli przedstawić problem osób niepełnosprawnych w Polsce - podkreślił Kuba. - Zauważono naszą walkę i nasz protest - dodał towarzyszący mu Adrian.

Szynkowski vel Sęk za Magierowskiego. Jest nowy wiceminister

Poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk został powołany w piątek na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Nie wiadomo jeszcze, za co będzie odpowiadał w resorcie dyplomacji. Szynkowski vel Sęk zastąpi Marka Magierowskiego, który ma zostać ambasadorem RP w Izraelu.