Trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy

6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda został zaprzysiężony na urząd Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym. Mijają trzy lata jego prezydentury. Przez ten czas angażował się w spory polityczne i społeczne, wychodził z własną inicjatywą ustawodawczą i komentował bieżące wydarzenia. Przedstawiamy trzy lata prezydenta Andrzeja Dudy - w niecałe trzy minuty.

Dowódca polskich strażaków: w Szwecji byliśmy całkowicie samowystarczalni

Mieliśmy swoje jedzenie, paliwo, a nawet przenośne toalety i prysznice, byliśmy całkowicie samowystarczalni - podkreślał w rozmowie z TVN24 młodszy brygadier Michał Langner, dowódca polskich strażaków, opowiadając o akcji gaszenia pożarów w Szwecji. - Kraj dotknięty katastrofą ma dużo większe problemy, niż zajmowanie się grupami ratowniczymi - dodał. Zaznaczył jednak, że Szwedzi dali im ogromne wsparcie.

Prezydent ustanowił nowy medal i zainaugurował marsz szlakiem żołnierzy Piłsudskiego

Budujemy silną Polskę, która staje się silniejsza z dnia na dzień i wierzę, że będziemy to czynili dalej - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas capstrzyku pod kopcem Piłsudskiego w Krakowie. Wspominał też żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego, z którymi spotykał się, będąc harcerzem. Uroczystości te były związane z 53. Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który prezydent zainaugurował w poniedziałek rano. Podpisał również ustawę wprowadzającą nowe odznaczenie - Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Samochód na dachu budynku. "Pękła mu opona"

Kierowca osobowej kii może mówić o dużym szczęściu – chociaż jego samochód najpierw wpadł do rowu, a następnie do góry kołami oparł się o dach pobliskiego budynku, to mężczyzna, który go prowadził, nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Rowerzysta wjechał pod pociąg. Zginął na miejscu

W niedzielę wieczorem w miejscowości Czerwionka-Leszczyny (województwo śląskie) rowerzysta wjechał na przejazd kolejowy pod nadjeżdżający pociąg. - Od razu został wezwany ambulans, policja, władze zostały zawiadomione, ale niestety, było za późno - relacjonował jeden z pasażerów pociągu. Rowerzysta zginął na miejscu.

Strażacy dotarli do Polski. "Zmęczenie rysuje się na naszych twarzach"

W poniedziałek rano wrócili do Polski strażacy, którzy przez dwa tygodnie na prośbę szwedzkich władz pomagali w gaszeniu rozległych pożarów w tym kraju. - Zmęczenie na pewno rysuje się na naszych twarzach - przyznał w rozmowie z reporterem TVN24 starszy kapitan Grzegorz Borowiec, zastępca dowódcy akcji. W porcie w Świnoujściu strażaków przywitali między innymi premier oraz szef MSWiA. - Dziękuję wam za wytrwałość, znakomitą pracę na szwedzkiej ziemi - zwrócił się do nich Mateusz Morawiecki.

"Powoli dzieje się RzeczPiSpolita"

Jest bardzo konkretne wyzwanie stojące przed liderami partii: pokonać Prawo i Sprawiedliwość we wszystkich kolejnych wyborach - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. Oceniła, że trwający w Polsce "chaos można zakończyć tylko poprzez wygrane wybory".

Wypadek na A4. Zderzyły się trzy auta

Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna po wypadku, do którego doszło w niedzielę na autostradzie A4 między miejscowościami Kąty Wrocławskie i Kostomłoty na pasie w kierunku Zgorzelca. Korek w miejscu wypadku miał nawet 11 kilometrów.

Historia Szczecina opowiedziana pocztówkami

Małżeństwo pasjonatów otworzyło małe muzeum kartek widokowych związanych ze Szczecinem. Można na nich zobaczyć historię miasta na przełomie ostatnich 150 lat. Wizyta na ekspozycji jest darmowa.

Zaatakowała chłopca i jego ciotkę, 28-latka zmarła. Nożowniczka aresztowana

38-latka, która w piątek w miejscowości Łanięta (województwo łódzkie) zaatakowała nożem 28-letnią kobietę i jej 12-letniego siostrzeńca, w sobotę usłyszała zarzuty. Zgodnie z decyzją sądu podejrzana ma trafić do aresztu na trzy miesiące. Mimo podjętej akcji ratowniczej 28-letnia ofiara ataku zmarła w wyniku odniesionych ran.

"Znachorzy biorą się za reformowanie czegoś, na czym się nie znają"

Wyobraźmy sobie, że do reformowania służby zdrowia zabierają się jacyś naturszczycy, jasnowidze, ludzie którzy rzekomo leczą - tak zmiany przeprowadzane przez PiS w wymiarze sprawiedliwości ocenił profesor Andrzej Rzepliński. W "Faktach po Faktach" TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreślił, że "w państwach, w których przestrzegane są rządy prawa, to jest po prostu niemożliwe".

"Dobrze byłoby załatwiać polskie sprawy na naszym podwórku, ale po prostu się nie da"

O postanowieniu Sądu Najwyższego i pytaniach skierowanych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozmawiały uczestniczki programu "Babilon" TVN24 BiS. Posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) zaznaczyła, że "nasze prawodawstwo musi współgrać z prawodawstwem unijnym". Ewa Lieder (Nowoczesna) podkreśliła, że "jest dumna z naszych sędziów Sądu Najwyższego". Lidia Sankowska-Grabczuk (Prawica Rzeczypospolitej) zauważyła natomiast, że "nie potrafimy rozwiązać swoich spraw na gruncie naszego, dobrze stworzonego prawa w Polsce". Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) przyznała, że owszem, dobrze byłoby załatwiać polskie sprawy na naszym podwórku, "ale po prostu się nie da".