"W żadnym innym parlamencie na świecie tak się nie dzieje"

Sejm ma w czwartek rozstrzygnąć, czy zajmie się poselskim projektem ustawy w sprawie zachowań parlamentarzystów, które miałyby naruszać powagę Sejmu i Senatu. Jeśli wejdzie w życie, posłowie i senatorowie będą mogli otrzymać karę za zachowanie również poza parlamentem. Opozycja krytykuje, a wątpliwości mają nawet politycy partii rządzącej.

"Wyjątkowe świństwo, wyjątkowa trucizna". Dwa lata rozpracowywali dilerów dopalaczy

Ta grupa przestępcza uzyskała z tego procederu ponad 14 milionów złotych - oświadczył szef MSWiA Joachim Brudziński, informując o zatrzymaniu dilerów dopalaczy. - Mieli pełną świadomość, że handlują wyjątkowym świństwem, wyjątkową trucizną - dodał minister. Według wrocławskiej policji grupa "mogła wprowadzić na rynek 480 tysięcy sztuk" środków odurzających i psychoaktywnych. Śledztwo trwało niemal dwa lata, zatrzymano 18 osób.

Pogotowie: wozimy pijanych, zamiast jeździć do potrzebujących

Straż miejska nie chce nam już pomagać przy nietrzeźwych, którzy zamiast leczenia potrzebują po prostu wytrzeźwieć - alarmuje łódzkie pogotowie. Zaznacza, że przez decyzje komendanta strażników, karetki są blokowane na wiele godzin. - Nie możemy odpowiadać za sprawność systemu ratowania życia - odpowiadają strażnicy.

Skazany za śmiertelne potrącenie, podejrzany o spowodowanie kolejnego. Bez aresztu

Na początku maja sąd uznał, że 35-latek z Dolnego Śląska jest winny spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. I skazał go na więzienie w zawieszeniu. Kilkanaście dni później w kolejnym wypadku z udziałem mężczyzny zginął motorowerzysta. Prokuratorzy chcieli, by podejrzany został tymczasowo aresztowany. Sąd jednak, dwukrotnie, się na to nie zgodził.

"Pan prezydent dużo ryzykuje"

Bronisław Komorowski krytycznie ocenia plany przeprowadzenia referendum konstytucyjnego. Zdaniem byłego prezydenta obecny prezydent "nie ma obecnie wiarygodności konstytucyjnej, bo nie spełnił się w roli strażnika konstytucji". Pytany o ewentualny udział w referendum Komorowski podkreślił, że będzie namawiał do "zlekceważenia pomysłu" Andrzeja Dudy.

"Wspólna rola" Lecha Kaczyńskiego i Jana Pawła II na szkolnym konkursie. "Tendencyjne, szkodliwe"

"Warto być Polakiem. Działalność społeczna i polityczna oraz rola prezydenta Lecha Kaczyńskiego w odbudowie niepodległej Polski" - brzmi tytuł konkursu, w którym udział wezmą uczniowie z Podkarpacia. Będą pisać chociażby o "wspólnej roli" Lecha Kaczyńskiego i świętego Jana Pawła II w odbudowie Polski. - Szkodliwe, niesmaczne, tendencyjne i przedstawiające rzeczywistość w krzywym zwierciadle - komentuje dyrektor jednego z podkarpackich liceów. Materiał "Czarno na białym".

Przetarg na śmigłowce zawieszony. "Symbol bezradności i katastrofy"

Polskie wojska specjalne od lat czekają na śmigłowce zadaniowe, ale przetarg na nie nie tylko się nie posuwa, ale wraca do punktu wyjścia. Inspektorat uzbrojenia cofnął zaproszenie wysłane do producentów śmigłowców. Efektem będzie oddalenie terminu dostawy nowych śmigłowców. - Chodzi tylko o ułożenie tych zamówień w pewnym katalogu - twierdzi Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony. - Symbol kompletnej bezradności i katastrofy - ocenia były szef MON Tomasz Siemoniak. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Wstrząsający zarzut". Sędziowie piszą do premiera

"Zwracamy się do Pana Premiera z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie jego słów" - napisało w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego 13 sędziów, wśród nich między innymi profesor Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego i były przewodniczący Trybunału Stanu. To reakcja na słowa szefa rządu, który mówił o działającej w jednym z krakowskich sądów "zorganizowanej grupie przestępczej". Jak dodali autorzy listu, ich apel "wynika z konieczności obrony dobrego imienia sędziów polskich, które jest systematycznie podważane przez przedstawicieli władz państwowych".

Kwaśniewski o referendum: nieporozumienie i manipulacja

Lista pytań referendalnych jest nieporozumieniem, które ma wypełnić zobowiązanie prezydenta - mówił w "Kropce nad i" TVN24 Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski. Kwaśniewski podkreślił, że w projekcie Dudy jest wiele rzeczy, które są całkowicie nieprzystające do konstytucji.

"Referendum będzie bardzo kosztowne"

Choćby ze względu na to, że prezydent reprezentuje ten sam obóz polityczny, jego pomysł referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji powinien zostać życzliwie rozpatrzony - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Po brexicie Parlament Europejski ma się zmniejszyć, ale Polska powinna zyskać

W momencie, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską, liczba posłów w Parlamencie Europejskim zmniejszy się z 751 do 705. Tym samym z 73 miejsc zwolnionych przez brytyjskich posłów, 46 znajdzie się w specjalnej rezerwie i mogłyby zostać przydzielone nowym krajom przystępującym do Unii Europejskiej. Polska w tym układzie może zyskać jednego nowego europarlamentarzystę.

"Jeśli oddamy Polskę, oddamy Europę"

Stając dziś w obronie sądownictwa i konstytucji, stajemy w obronie prawa Polek i Polaków i ich dobrej przyszłości w Unii Europejskiej - powiedział Janusz Lewandowski z Europejskiej Partii Ludowej podczas debaty w Parlamencie Europejskiej dotyczącej działań Komisji Europejskiej wobec Polski. Wiceprzewodniczący Parlamentu, Zdzisław Krasnodębski stwierdził, że Polska chce dialogu, a Komisja Europejska nie wykazuje dobrej woli wobec Polski.

"Jadę do Moskwy, by kontynuować dialog z polskim rządem". Wpadka Timmermansa

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystąpił przed Parlamentem Europejskim w ramach debaty na temat praworządności w Polsce i przeforsowanych przez polski rząd zmian w wymiarze sprawiedliwości. W pewnym momencie stwierdził, że "jedzie do Moskwy, by kontynuować dialog z polskim rządem". Chwilę później przeprosił za swoje przejęzyczenie. - Warszawa, nie Moskwa. Przepraszam. Nigdy wcześniej to mi się nie przytrafiło - powiedział Frans Timmermans.

Premier uważa, że w sądzie w Krakowie działał gang. Dowodów nie przedstawił

Premier polskiego rządu obwieścił, że w sądzie w Krakowie jak "wszystko wskazuje bowiem na to", działała "zorganizowana grupa przestępcza". Mateusz Morawiecki nie sprecyzował, który sąd ma na myśli, a w Krakowie działa siedem sądów. To kolejna publiczna wypowiedź Morawieckiego zarzucająca, że w sądach dochodzi do przestępstw. I kolejna, na którą nie przedstawił dowodów.

"Z żalem muszę poinformować...". Komisja Europejska wykonuje kolejny krok wobec Polski

- Ostatnie posunięcia polskich władz nie rozwiązały dotychczasowych problemów i nie wyeliminowały ryzyka poważnego naruszenia praworządności - stwierdził w Parlamencie Europejskim Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej. Potwierdził oficjalnie, że Komisja zawnioskowała o wysłuchanie Polski, co jest kolejnym formalnym krokiem w procedurze praworządności.