"W Wielkiej Brytanii mają kompleks wyższości"

U Brytyjczyków ukształtowała się pewna samoświadomość, że ich widzenie świata, ich rozwiązania są najlepsze na świecie. Są o tym przekonani. W Wielkiej Brytanii mają kompleks wyższości - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 profesor Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych.

"Konwencja PiS była policzkiem dla nauczycieli". Gorąca dyskusja polityków

Zapowiadany strajk nauczycieli podniósł temperaturę rozmowy polityków w "Kawie na ławę" w TVN24. - To, co zaproponowaliście, dokładnie pokazuje, jaką prowadzicie politykę: cyniczną, partyjną, a nie państwową - wskazywał Adam Szłapka (Nowoczesna), oceniając zapowiedzi z sobotniej konwencji PiS i zwracając się do europosła tej partii Ryszarda Czarneckiego. - To był po prostu policzek dla nauczycieli - argumentował. - To słowa niedopuszczalne w debacie publicznej - odpowiedział Szłapce Czarnecki.

"Czy rodzice chcą, żeby ich dzieci uczył ktoś, kto zarabia 1800 złotych?"

Protesty nauczycieli prowokują do dyskusji także o jakości polskiego szkolnictwa - mówiła w TVN24 Klara Klinger, publicystka "Dziennika Gazety Prawnej". Przekonywała, że wyższe pensje sprawiłyby, że szkoły przyciągałyby najlepszych specjalistów. - Rodzice powinni pomyśleć z tej perspektywy, czy chcą, żeby uczył ktoś, kto zarabia 1800 złotych na rękę, czy ktoś, kto zarabia tyle, ile w dobrej firmie informatycznej - podkreśliła.

Broniarz: rząd zaproponował rozwiązanie, które jest groźne dla systemu oświaty

Nie mam pretensji do pani wicepremier Szydło, bo jej to położono, natomiast ktoś, kto wpadł na pomysł, że wypracujemy w ciągu dwóch miesięcy nowy model sposobu wynagradzania, szedł absolutnie na konflikt - ocenił w TVN24 prezes ZNP Sławomir Broniarz. Jak dodał, rząd "zaproponował rozwiązanie, które nie tylko poirytowało nauczycieli, ale które jest groźne dla systemu oświaty". W niedzielę wieczorem nauczyciele i strona rządowa mają usiąść do ostatnich rozmów przed zaplanowanym na poniedziałek strajkiem.

"Absolutne przekupstwo polityczne", "sprzedawanie kolumny Zygmunta"

Uznali, że każdą grupę społeczną, która będzie na nich głosowała, da się przekupić - stwierdził we "Wstajesz i weekend" w TVN24 ekspert do spraw wizerunku doktor Mirosław Oczkoś, odnosząc się do sobotnich zapowiedzi polityków PiS dla rolników. Ocenił, że jest to "absolutne przekupstwo polityczne" i "polityczne sprzedawanie kolumny Zygmunta". - Pytanie, czy rolnicy na taki haczyk dadzą się złapać? - zastanawiał się.

Szlabany opadały, kierowca nie zdążył. Wtedy nadjechał rozpędzony pociąg

Chwile grozy na przejeździe kolejowym w Sterkowcu w Małopolsce. Kierowca samochodu osobowego próbował przejechać pod opuszczającymi się szlabanami. Nie zdążył, utknął między nimi. Kilkadziesiąt sekund później tuż obok auta przejechał rozpędzony pociąg. W samochodzie znajdowały się trzy osoby - dwóch mężczyzn i dziewczynka w foteliku. Nikomu nic się nie stało.

"Była mowa o pieniądzach na krowy, ani słowa o nauczycielach"

To państwo doprowadziliście do tego największego chaosu w historii 30 lat budowy oświaty - podkreślał w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł PO Krzysztof Brejza, zwracając się do Mirosławy Stachowiak-Różeckiej (PiS). Posłanka zaapelowała do nauczycieli "o refleksję", a rządowe propozycje dla nich oceniła jako "naprawdę bardzo dobre". Poseł PO w kontekście protestu w oświacie przypomniał, że na konwencji PiS "była mowa o pieniądzach na krowy, ani słowa o nauczycielach".

"Z faktu, że sędzia X ukradł część do wiertarki, nie wynika, że należy łamać konstytucję"

Postępowanie dyscyplinarne w sprawie sędzi Aliny Czubieniak to naruszenie podziału władz - oceniła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska. Komentowała też sposób, w jaki minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uzasadniał konieczność powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Z faktu, że jakiś sędzia X ukradł część do wiertarki, nie wynika, że należy łamać stoły, łamać konstytucję, ustanawiać sąd i tryb postępowania - podkreśliła sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

"Ten strajk może trwać i będzie kłopotliwy, ale jest tym, na co sobie władza zasłużyła"

Były wiceminister edukacji i stołeczny kurator oświaty Włodzimierz Paszyński ocenił na antenie TVN24, że strajk będzie dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bardzo kłopotliwy, ale "jest tym, na co sobie władza zasłużyła". - W oświacie bardzo łatwo jest coś zburzyć, ale znacznie trudniej w to miejsce coś zbudować. To jest stara zasada, że gruz nie stanowi dobrego fundamentu. Budować trzeba na skale - powiedział.

Kuria broni proboszczów z gorzowskiej katedry

Prokuratura twierdzi, że za pożar gorzowskiej katedry odpowiada obecny i były proboszcz. Kuria stanowczo się temu sprzeciwia. W oświadczeniu jej rzecznik przekonuje, że duchowni "gorliwie posługiwali w parafii". - Nie można im zarzucić umyślnego działania na szkodę parafii. (...) Stawiane zarzuty jawią się jako chybione - pisze Andrzej Sapieha.

Doradca wojewody jeździł bez prawa jazdy. Prześwietlą go w Lwówku Śląskim

Czarne chmury zbierają się nad doradcą wojewody opolskiego Arkadiuszem Szymańskim. Przeszłość polityka prześwietli Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim. Szymański został przyłapany za kierownicą, choć stracił prawo jazdy dwanaście lat temu. Miał też m.in. pobierać zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych. Powołany został również do komisji, aby egzaminować kandydatów na... instruktorów nauki jazdy.

"Panie Przemku, gwarantuję, że Cimoszewicz z Unii nas nie wyprowadzi"

Panie Przemku, ostatecznym zwycięstwem nad komunizmem jest wpływowe polskie członkostwo w Unii Europejskiej. Ja panu gwarantuję, że (Włodzimierz) Cimoszewicz, który nas do Unii wprowadzał, z Unii nas nie wyprowadzi - mówił były szef MSZ i były marszałek Sejmu Radosław Sikorski na konwencji Koalicji Europejskiej w Warszawie. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, jakie padło podczas jednego z jego spotkań wyborczych.

"Zjednoczyliśmy opozycję, zjednoczymy Polskę, wygramy"

Te wybory będą między PiS-em a zjednoczoną opozycją, zjednoczoną Polską, zjednoczonymi Polkami i Polakami - mówił prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Warszawie. - Wygramy, bo ta wygrana od nas się Polakom po prostu należy - przekonywała przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Kaczyński: musimy zlikwidować dyskryminację polskich rolników w Unii

Polskie rolnictwo to ogromny potencjał. Ważne jest to, aby go wykorzystać - mówił w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jak wskazał, wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne, bo w Unii "trzeba walczyć w sposób zdecydowany i umiejętny o interesy Polski, w tym interesy polskiej wsi".

Auto "zawinęło się" na drzewie. Kierowca zginął na miejscu

Na prostym odcinku drogi wojewódzkiej nr 367 kierowca mercedesa stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo. Siła uderzenia była tak duża, że samochód dosłownie owinął się wokół drzewa. Kierowca nie miał szans na przeżycie. - Tutaj było dość dużo wypadków śmiertelnych - przyznaje interweniujący na miejscu strażak.

Policja o ekstradycji Falenty do Polski

Zakończenie procedur i wystawienie odpowiednich dokumentów dotyczących przekazania stronie polskiej Marka Falenty to kwestia nawet kilkunastu dni - powiedział w sobotę rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak.

"Nie potrzebujemy robotów, potrzebujemy nauczania erudycji"

Strajk nie zawsze dotyczy dokładnie tej sprawy, która jest na stole w negocjacjach - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 profesor Jan Fazlagić z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, odnosząc się do planowanego protestu nauczycieli. Jego zdaniem, to nie jest wyłącznie kwestia finansów, ale generalnego niezadowolenia z tego, co się dzieje w oświacie.