Koniec stadionowej karykatury. Łódź znajdzie brakujące miliony dla ŁKS

Co roku stadion ŁKS miał wzbogacać się o nową trybunę, ale urzędnicy ze złożonej kilka lat temu deklaracji się nie wywiązali. Drużyna, pukająca dziś do bram Ekstraklasy, ma w końcu doczekać się obiektu z prawdziwego zdarzenia, bo miasto ma znaleźć w budżecie brakujące 34 miliony na jego rozbudowę.

"W trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji"

W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji. W pozostałych egzaminy odbyły się bez zakłóceń - powiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska, przed godziną 11, podsumowując po raz pierwszy egzamin gimnazjalny.

"Co roku przeżywamy nerwowe chwile, ale to są innego rodzaju nerwy"

O godzinie 9. rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Mimo strajku nauczycieli szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl zapewnił, że odbędą się one "w zdecydowanej większości szkół". O tym, czy udało się je przeprowadzić we wszystkich szkołach, CKE powinna wiedzieć około południa - dodał. Podkreślał, że uczniowie powinni przyjść na egzamin, niezależnie od sytuacji.

"Rozmowa Piaseckiego" o strajku nauczycieli

Gościem specjalnego wydania autorskiego programu Konrada Piaseckiego poświęconego strajkowi nauczycieli w pierwszej części był Krzysztof Baszczyński - wiceprezes ZNP, a w drugiej Marcin Smolik - dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. "Uczeń musi się stawić"

Dziś ponad 350 tysięcy uczniów III klas gimnazjalnych z siedmiu tysięcy szkół w całym kraju ma przystąpić po godzinie 9. do pierwszej części egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie - nawet jeżeli nie są pewni tego, czy egzamin się odbędzie - mają obowiązek pojawić się w szkole. Środa to też trzeci dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

"Mamy dzisiaj do czynienia z terroryzmem poniżania"

- Ja protestuję w tym strajku w różnych sprawach - walczę o swoje prawa, o los swojej rodziny (...) ale walczę też o polską szkołę, o godność nauczycieli, ale walczę o to, by już nikt nigdy nie powiedział o mnie, że jestem terrorystą - mówił w "Faktach po Faktach" Dariusz Martynowicz, biorący udział w strajku nauczyciel jednego z krakowskich liceów. - Myślę, że mamy dzisiaj do czynienia z terroryzmem poniżania - to jest coś, co mnie spotyka - przyznał.

Sasin: proponujemy okrągły stół z nauczycielami

- Rozumiem, że nauczyciele chcieliby, żeby ich sytuacja poprawiła się od razu, bardzo skokowo. My mówimy - chcielibyśmy, ale nie możemy - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, odnosząc się do strajku nauczycieli. - Proponujemy okrągły stół z nauczycielami, jak najszybciej - dodał.

Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

Ten protest dotrze do pozostałych grup społecznych i przyniesie efekt wtedy, kiedy ludzie wstaną sprzed telewizorów, pójdą za kotarę i skreślą tych, którzy szkodzą państwu, którzy destabilizują polskie życie, którzy dewastują państwo prawa i tych, którzy nas skłócają - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk. Działacz opozycji w czasach PRL komentował trwający od poniedziałku strajk w oświacie. Podkreślił, że "władza musi zobaczyć determinację" obywateli.

Związkowcy chcą odwołania Proksy. "Najlepiej w historycznej sali BHP w Gdańsku"

Dolnośląska, gdańska, śląsko-dąbrowska i wielkopolska oświatowa Solidarność chcą ustąpienia Ryszarda Proksy ze stanowiska przewodniczącego. Reporterzy "Czarno na białym" TVN24 Paulina Tomanek i Artur Warcholiński dotarli do uchwał międzyregionalnych sekcji w tej sprawie. Autorzy tych dokumentów piszą o "utracie zaufania" i konieczności "przywrócenia wiarygodności" Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Pojawia się też postulat odwołania Proksy "w historycznej sali BHP w Gdańsku".

Pytania o zaostrzenie strajku. Broniarz: ZNP nie rekomenduje tego rodzaju zachowań

Jeżeli nauczyciel chce zawiesić udział w strajku i chce wziąć udział w tych egzaminach, ma do tego prawo. Ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego nie spotka go nie tylko żadna kara, nagana, ale nie będzie też uznany za łamistrajka - podkreślił w "Tak jest" w TVN24 prezes ZNP Sławomir Broniarz. Pytany o prawdopodobieństwo, że nauczyciele mogliby zaostrzyć strajk i rozpocząć okupację szkolnych sal w czasie egzaminów, zapewnił, że "Związek Nauczycielstwa Polskiego nie rekomenduje tego rodzaju zachowań".

Nie tylko nauczyciele mogą nadzorować egzamin. Także emeryci i absolwenci studiów

Samorządy i dyrektorzy szkół dokładają starań, by w czasie nauczycielskiego strajku skompletować skład komisji egzaminacyjnych na rozpoczynające się w środę egzaminy gimnazjalistów. Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej mówił w TVN24, że w komisjach mogą zasiadać "wszystkie osoby, które posiadają uprawnienia do tego, aby stanowisko nauczyciela piastować", w tym emeryci i absolwenci studiów pedagogicznych. - Nawet jeżeli jako nauczyciele przy tablicy stricte nie pracują - dodał.

Proksa o porozumieniu z rządem: to nie jest jakaś samowolka czy zdrada

W piątek, po pierwszej turze negocjacji, rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania zatwierdziła wyniki porozumienia i upoważniła mnie do podpisania - odpowiedział przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa, pytany w TVN24 o zawarte w niedzielę porozumienie ze stroną rządową, przeciwko któremu protestuje część związkowców Solidarności. Zaznaczył, że "to nie jest jakaś samowolka czy zdrada, to jest zgoda rady Sekcji Krajowej".

Rewizja w biurze Biełsatu w Mińsku

Białoruscy śledczy przeprowadzili we wtorek niespodziewaną rewizję w biurze telewizji Biełsat w Mińsku i skonfiskowali trzy laptopy, dwa komputery i przenośne dyski twarde. Pracownicy Biełsatu uznali przeprowadzoną akcję za represje ze stron władz.

Gdzie egzaminy się odbędą, gdzie są zagrożone. Dane z kuratoriów

Wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego są zobowiązani do stawienia się w szkole, niezależnie od tego, czy odbywa się w niej strajk, czy też nie. Rząd apeluje o zawieszenie akcji strajkowej na czas egzaminów, a uczniowie i ich rodzice pytają, czy zaplanowane na jutro egzaminy gimnazjalistów się odbędą. Samorządy dokładają starań, by skompletować skład komisji egzaminacyjnych.

Związkowcy odrzucili propozycję rządu. "Dzisiejsze spotkanie było stratą czasu"

Po godzinie 16 zakończyło się spotkanie związkowców ze stroną rządową. - Rząd przygotował porozumienie, niestety, zostało to odrzucone przez stronę związkową - przekazała po spotkaniu wicepremier Beata Szydło. - Byliśmy absolutnie przekonani co do tego, że pojawią się propozycje, które będą chociaż korespondowały z tym, o czym mówią związki zawodowe - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz. - Spotkanie było stratą czasu - dodał Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata".

Lena miała 14 lat, Wiktoria - 13. Kierowca, który zabił je na pasach, idzie do więzienia

Lena, Wiktoria i Michał nie wtargnęli na pasy. Byli już w połowie jezdni, gdy zostali potrąceni. Kierowca był trzeźwy. Nie zostawił śladów hamowania, a sąd przyjął, że jechał z prędkością dozwoloną. Wiktoria przefrunęła na sąsiednią jezdnię, łamiąc w powietrzu znak. Zmarła na miejscu. Lena - po godzinnej reanimacji w karetce. Michał doznał ciężkich obrażeń ciała. Jest prawomocny wyrok.