Minister edukacji żąda przeprosin od lidera PO. "To ona powinna przeprosić"

Minister edukacji Anna Zalewska żąda przeprosin od Grzegorza Schetyny, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Polityk zarzucił jej związki z nieprawidłowościami we wrocławskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża. - To Zalewska powinna przeprosić za to, że jej współpracownicy brali udział w wyprowadzaniu pieniędzy z PCK - odpowiada Jan Grabiec, rzecznik PO.

Szef MSZ: w notatce nie ma nic o sankcjach

- Stany Zjednoczone wyrażają swoje zaniepokojenie nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Cały czas jesteśmy o tym informowani - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Zapewnił jednak, że stosunki między Waszyngtonem i Warszawą nie są zamrożone. - Stanom Zjednoczonym zależy na dobrych relacjach z Polską - podkreślił.

PiS i długo nic. Nowy sondaż

Na PiS chce głosować 44 procent zdeklarowanych uczestników wyborów parlamentarnych, na PO - 14 procent. Po 6 procent respondentów chce oddać głos na Nowoczesną i Kukiz'15, po 5 procent na PSL i SLD - wynika z marcowego sondażu CBOS.

Posłowie PO: podkomisja smoleńska boi się kompromitacji

Posłowie PO zapowiedzieli w piątek złożenie wniosku o pilne zwołanie posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej w sprawie wyników prac podkomisji smoleńskiej. Jak ocenili, podkomisja "boi się" przedstawić raport z obawy przed kompromitacją.

Skazali go za gwałt i morderstwo Małgosi, siedzi 18 lat. Prokuratura: jest niewinny

Wrocławska prokuratura występuje do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie Tomasza Komendy, który od 18 lat siedzi w więzieniu. Mężczyzna odsiaduje wyrok za brutalny gwałt i morderstwo nastoletniej Małgosi. - Zamierzamy wnosić o jego uniewinnienie - zapowiada Robert Tomankiewicz, naczelnik Dolnośląskiego Wydziału Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Reportaż "25 lat za niewinność" Grzegorza Głuszaka już dziś o godzinie 20.30 w "Superwizjerze" w TVN24 oraz w "Uwadze!" TVN o godz. 19.50.

Adam Bielan opowiada o swoich zarobkach. "Kompletnie oderwał się od rzeczywistości"

- Starcza mi do pierwszego. Zarabiam około dziesięciu tysięcy na rękę - powiedział w piątek w Radiu Zet Adam Bielan wicemarszałek Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Przyznał jednak, że gdyby nie zarabiała również jego żona, to "przy dwójce dzieci byłoby już gorzej w Warszawie". - Chyba nie wie, jakie są przeciętne zarobki w Polsce - komentował tę wypowiedź Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.

"Chcemy, aby zakonnice były zatrudniane na umowę o pracę"

Czasem bez umowy, czasem za kiepskie albo żadne pieniądze - tak według siostry Jolanty Olech, urszulanki i sekretarki generalnej Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, pracują polskie zakonnice w instytucjach kościelnych. Dlatego, jak podkreśliła w rozmowie z Radiem PLUS Warszawa trwają starania, aby powstały wytyczne Episkopatu dotyczące zatrudnienia zakonnic. - Dążymy do sformalizowania tej sprawy - dodała.

Morderca w filharmonii zabił jej córkę. Walczyła o zadośćuczynienie, wygrała

Pięć lat po tym, jak w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze (województwo dolnośląskie) Michał M. zamordował ochroniarza i młodą harfistkę, zapadł wyrok w procesie cywilnym. Matka kobiety walczyła przed sądem o zadośćuczynienie za śmierć córki. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uznał, że należy jej się 250 tysięcy złotych. Taką kwotę będą musiały wspólnie zapłacić filharmonia i firma ochroniarska.

Obywatele RP uniewinnieni. "Są jeszcze wolne sądy"

"Sąd stwierdził, że prawo do kontrmanifestacji to podstawowe prawo demokratycznej debaty publicznej" - napisano na stronie internetowej Obywateli RP. Członkowie stowarzyszenia, Maciej Bajkowski oraz Arkadiusz Szczurek, usłyszeli wyroki uniewinniające. Dwa procesy dotyczyły wydarzeń, do jakich doszło podczas miesięcznic smoleńskich w ubiegłym roku.

Bielan o relacjach z USA: były pewne turbulencje

W polsko-amerykańskich relacjach w ostatnich tygodniach nastąpiły "pewne turbulencje" - stwierdził w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - Wyjdziemy z tego - podkreślił. Dodał, że stosunki z Waszyngtonem pozostają "bardzo dobre".

Policyjne kontrole kaskadowe na A2

Autostrada A2 to jeden z głównych szlaków komunikacyjnych Polski, dziennie przejeżdża nią średnio 40 tysięcy samochodów. W piątek policyjne patrole na tej trasie - na terenie województw łódzkiego i wielkopolskiego - prowadzą kontrole kaskadowe kierowców.

Skamlenie dochodziło z kontenera na śmieci. To był maleńki szczeniak

Tego dnia w Nowym Sączu był mróz, kilkanaście stopni na minusie. Jedna z mieszkanek miasta, przechodząc obok kontenera na śmieci, usłyszała skomlenie. - Gdy wraz z sąsiadem otworzyła pojemnik, znalazła reklamówkę, a w niej maleńkiego szczeniaka - relacjonuje Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Pierwsza niedziela z zakazem handlu. "Węgry po roku wycofały się z tego pomysłu"

Może się okazać, że my - jako Polska - też się bardzo szybko z tego wycofamy - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Jakub Stefaniak z PSL, komentując obowiązujący od 1 marca zakaz handlu w niedziele. Sklepy zostaną zamknięte na mocy nowych przepisów już w najbliższą niedzielę. Ustawa wyłącza z handlu w sumie 21 niedziel w tym roku. - Powstaje pytanie, czy nie będzie się to wiązało na przykład ze stratą dochodów - dodawała w TVN24 Barbara Dolniak (Nowoczesna).

Zostawili umierającą koleżankę w rowie. Sąd: kary więzienia i nawiązka

Sześć lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów oraz zapłata stu tysięcy złotych dla rodziców - taką karę wymierzył sąd nastolatkowi, który najpierw doprowadził do wypadku, nie udzielił pasażerce pomocy, a potem uciekł z miejsca zdarzenia. 19-letnia dziewczyna zmarła w rowie. Jego kolega, który pomógł w zacieraniu śladów, został skazany na dwa i pół roku pozbawienia wolności.

"Do Polski nie mogliśmy jechać. Jak już mogliśmy, to specjalnie mnie nie ciągnęło"

Losy trzech Polaków, którzy 50 lat temu musieli nagle wyjechać z kraju tylko dlatego, że mieli żydowskie pochodzenie. Dotarli do Szwecji, gdzie znaleźli dom, pracę i uznanie. Jeden został tłumaczem polskiej poezji, drugi reżyserem, trzeci - pierwszym w tym kraju kryminologiem. Jaki obraz Polski zapamiętali i czy nadal czują się Polakami? O tym rozmawiała z nimi w Szwecji reporterka "Faktów" TVN Magda Łucyan. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Rekordem jest to, że w ogóle gramy"

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozkręca się dzięki temu, że Polacy są razem. To już jest pokoleniowe granie. Ci, którzy zaczynali z nami 26 lat temu, mają już swoje dzieci i przekazują to w naturalny sposób - powiedział w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak, szef WOŚP. W drugiej części programu, gośćmi byli profesor Jadwiga Staniszkis oraz prezes zarządu Fundacji imienia Stefana Batorego, Aleksander Smolar.