"Nie potrzebujemy robotów, potrzebujemy nauczania erudycji"

Strajk nie zawsze dotyczy dokładnie tej sprawy, która jest na stole w negocjacjach - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 profesor Jan Fazlagić z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, odnosząc się do planowanego protestu nauczycieli. Jego zdaniem, to nie jest wyłącznie kwestia finansów, ale generalnego niezadowolenia z tego, co się dzieje w oświacie.

Na sygnale przez miasto, 11 kilometrów w kwadrans. Tak Macierewicz jeździ do Sejmu

O 9.44 wyrusza z domu, o 9.59 już chodzi po sejmowym korytarzu. Antoni Macierewicz 11 kilometrów przez zakorkowaną Warszawę przejechał w niecały kwadrans. Byli szefowie służb mówią o "nadużyciu" lub "skandalu, który nie powinien mieć miejsca". Sam Macierewicz twierdzi, że to "naturalne". - Widocznie kierowca i ochrona uznały, że jest w danym momencie niezbędne użycie sygnału - przekonuje.

"Niech sobie Koalicja idzie swoją droga, Wiosna ma swoich wyborców"

Mamy wspólny cel i to jest chyba najważniejsze - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Grabiec (PO), odnosząc się do nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dodał, że Koalicja Europejska, do której należy PO, będzie przekonywać partię Wiosna "do tego, że warto iść razem". Krzysztof Śmiszek z Wiosny ocenił, że "nie idzie się razem z tymi, którzy zawiedli".

Kwaśniewski: teraz Polska jest podzielona bardziej niż 1989 roku

Podział w 1989 roku był mocny, ale jednak pozwalał nam siąść przy Okrągłym Stole. W tej chwili uważam, że on jest głębszy. Może dlatego, że jest w jednej rodzinie, główny podział przecina rodzinę "Solidarności" - mówił w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski. - Być może dlatego ten spór jest tak głęboki, tak dramatyczny - mówił. Jednak, jak dodał, nie można używać "Okrągłego Stołu często jako instrumentu, jako metody politycznej". - Okrągły Stół jest jednorazowym meblem, on jest po to, żeby powstał uczciwy, demokratyczny parlament - ocenił.

Przejęzyczenie Mazurek, zdziwienie Rafalskiej

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek chciała w piątek obronić minister Annę Zalewską przed "hejtem". Pomyliła się jednak i w konsekwencji przytuliła i przeprosiła minister Elżbietę Rafalską.

MEN publikuje komunikat: strajk nie może być przyczyną zamknięcia placówek

Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub szkole. Nie może też stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort wymienił także to, o czym powinni poinformować rodziców dyrektorzy placówek oświatowych w związku z planowanym strajkiem nauczycieli.

Związkowcy: strajk w szkołach rozpocznie się 8 kwietnia

"Dotychczasowe propozycje rządu nie dają podstaw do odwołania strajku w ramach legalnie toczącego się sporu zbiorowego. Strajk rozpocznie się od 8 kwietnia 2019 roku" - czytamy w komunikacie oświatowych związkowców, wydanym po kolejnych, nieudanych rozmowach z rządem. Wicepremier Beata Szydło zaproponowała nauczycielom nowy kontrakt społeczny, ale jak ci podkreślili w dokumencie, "mimo wielokrotnych próśb" jego zasady nie zostały im przekazane na piśmie.

"Mam dosyć tych łgarstw". Giertych chce od prokuratora przeprosin i zadośćuczynienia

Próbuje wmówić się, że pełnomocnicy Geralda Birgfellnera w jakiś sposób działają niezgodnie z zasadami profesjonalizmu i wprowadza się w ten sposób w błąd opinię publiczną. Powiedziałem "dość", nie będzie więcej pan Święczkowski łgał na mój temat - powiedział jeden z pełnomocników Austriaka mecenas Roman Giertych. Odniósł się w ten sposób do czwartkowej wypowiedzi prokuratora krajowego w Sejmie.

11 uszkodzonych aut SOP, w tym prezydenta i premiera. Znamy koszty napraw

Od grudnia ubiegłego roku 11 razy doszło do uszkodzeń samochodów Służby Ochrony Państwa należących między innymi do ochrony prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i ministra sprawiedliwości - ustaliła redakcja tvn24.pl w źródłach w SOP. Koszt naprawy aut wyniósł ponad 133 tysiące złotych. - Nie wszystko wyszło na jaw. Drobnych uszkodzeń się już nawet nie zgłasza - mówi nasz informator. SOP odmawia komentarza, zasłaniając się tajemnicą.

"Zawieranie paktu z osobami, które zamierzają wyjechać do Brukseli, nie ma sensu"

Czas na pakt społeczny był przed wprowadzaniem zmian w oświacie. To był ten moment, kiedy powinno się rozmawiać i dyskutować ze stroną społeczną - oceniła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Dorota Łoboda z fundacji "Rodzice mają głos". Skomentowała propozycję "nowego paktu społecznego dla oświaty", który związkowcom przedstawiła wicepremier Beata Szydło. - To dziwny pomysł - uważa Olgierd Porębski z koalicji "Nie dla chaosu w szkole".