Minister Emilewicz: krótsze życie albo ograniczenie wjazdu do centrów miast

Otworzyliśmy taką furtkę, ale dając w pełni suwerenną decyzję samorządom - tak Jadwiga Emilewicz (Porozumienie), minister przedsiębiorczości i technologii oceniła możliwość wprowadzenia stref czystego transportu w polskich miastach. W internetowej dogrywce "Jeden na jeden" dodała, że według ekspertów ograniczenie ruchu poprawi jakość powietrza.

"Czasami mówimy o jedno zdanie za dużo"

- Nas, ministrów, będzie zawsze za dużo i my zawsze będziemy zarabiać za dużo. Dlatego że zawsze znajdą się Polacy, którzy zarabiają mniej od nas. My wiemy, co robimy, decydując się na wejście do rządu - mówiła w "Jeden na jeden" w TVN24 Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Jak dodała, premier Mateusz Morawiecki kwestie premii i uposażenia członków rządu rozwiązał trzy tygodnie temu.

"Żaden kryzys na poziomie politycznym nie może nas zatrzymać"

Żeby oczyścić i wyprostować relacje polsko-ukraińskie, historycy muszą mieć pełną swobodę badań - podkreślił w wywiadzie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk. W poniedziałek Instytut Pamięci Narodowej ma podpisać umowę z ukraińskimi archiwami w sprawie dostępu do historycznych dokumentów.

"Jeśli ktoś potrafi wycofać się w polityce z popełnionego błędu, to należy to docenić"

Cały czas jest pytanie, dlaczego do tego doszło, bo do tego dojść nie powinno - komentował w "Faktach po Faktach" spór polskiego rządu z Komisją Europejską profesor Grzegorz Kołodko, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego. - Jeśli jednak ktoś potrafi wycofać się w polityce z popełnionego błędu czy niewłaściwego stanowiska, to należy to docenić i należy politykom w takim kroku pomóc - dodał. Ponadto gościem programu był senator Marek Borowski.

"Jeśli ktoś potrafi wycofać się w polityce z popełnionego błędu, to należy to docenić"

Cały czas jest pytanie, dlaczego do tego doszło, bo do tego dojść nie powinno - komentował w "Faktach po Faktach" spór polskiego rządu z Komisją Europejską profesor Grzegorz Kołodko, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego. - Jeśli jednak ktoś potrafi wycofać się w polityce z popełnionego błędu czy niewłaściwego stanowiska, to należy to docenić i należy politykom w takim kroku pomóc - dodał.

"Wojska Obrony Terytorialnej mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa"

"Wojska Obrony Terytorialnej choć są najmłodszym rodzajem sił zbrojnych, mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do zaprzysiężonych w niedzielę żołnierzy WOT. "Ta przysięga to zwieńczenie trudu szkolenia i potwierdzenie swojego zobowiązania wobec Polski" - dodał.

"Pan prezydent się nie wycofa"

- Myślę, że pan prezydent się nie wycofa, bo to jest kwestia przekonań każdego z nas - powiedział w "Kawie na ławę" minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP. Odniósł się do deklaracji Andrzeja Dudy, który ogłosił, że podpisze ustawę "Zatrzymaj aborcję" jeśli zostanie uchwalona przez Sejm.

"Celem marszu było to, żeby kobiety miały prawo decydować o sobie"

Ulicami wielu polskich miast przeszły w piątek marsze w ramach Czarnego Protestu. Ich uczestnicy sprzeciwiali się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Tej sprawie poświęcono dyskusję w programie Piotra Marciniaka "Babilon". Zdaniem profesor Moniki Płatek, kryminolożki z Polskiej Akademii Nauk, protest ten "mocno podkreśla człowieczeństwo kobiet, które parlament stara się odebrać". - Nie byłam na tym marszu po to, żeby móc zabijać jakiekolwiek dzieci - komentowała socjolożka Ludwika Włodek z Uniwersytetu Warszawskiego. - Celem marszu było to, żeby kobiety, tak samo pełnoprawne członkinie społeczeństwa, miały prawo decydować o sobie - dodała.

"Taka ustawa jest nie tylko zbędna, ale byłaby sprzeczna z konstytucją"

- Zwróciłem się do premiera Mateusza Morawieckiego w liście z 4 marca, kiedy zbliżało się dwulecie nieogłaszania wyroków. One muszą być po prostu ogłoszone - podkreślał w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jak dodał, "wtedy stan prawny i działalności Trybunału Konstytucyjnego, i procedowania spraw, jakie stoją przed Trybunałem, wrócą do swojego źródła".

Niespodziewany bohater drugiego planu

Podczas sobotniej relacji Małgorzaty Telmińskiej o piątkowych Czarnych Protestach przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego uwagę widzów skradł nietypowy bohater drugiego planu. Za plecami reporterki TVN24 pojawił się wielkanocny zając, pomachał do kamery, po czym ruszył dalej ze swoim koszyczkiem w dłoni. Nieświadoma niczego reporterka kontynuowała relację.

Wjechał w karetkę, karetka uderzyła w kolejne auto

Wszystko wskazuje na to, że sprawcą kolizji był 20-letni kierowca BMW, który nie zachował należytych środków ostrożności i uderzył w stojącą przed nim karetkę - poinformowała w TVN24 rzeczniczka łódzkiej policji Joanna Kącka. Kolizja miała miejsce w Zgierzu (województwo łódzkie) około południa.

Porzuciła noworodka na plaży. Katarzyna W. ponownie stanie przed sądem

Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił w piątek orzeczenie Sądu Rejonowego w Braniewie w sprawie Katarzyny W., skazanej na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za nieumyślne spowodowanie śmierci swojego dziecka. W uzasadnieniu sąd wskazał, iż są dowody, wskazujące na to, że oskarżona mogła dopuścić się zbrodni zabójstwa z zamiarem ewentualnym.