Uczestnicy Okrągłego Stołu domagają się przeprosin od Andrzeja Zybertowicza

Pełnomocnicy kilkudziesięciu uczestników obrad Okrągłego Stołu wysłali we wtorek wezwanie przedsądowe do doradcy prezydenta, profesora Andrzeja Zybertowicza. Chodzi o jego słowa z lutego, kiedy mówił, że "podczas obrad Okrągłego Stołu władza podzieliła się władzą z własnymi agentami". Domagają się od niego przeprosin oraz wpłaty 50 tysięcy złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Dziesiątki tysięcy polskich dzieci po raz pierwszy w życiu otrzymały wsparcie alimentacyjne"

Po zmianie przepisów dotyczących pociągania do odpowiedzialności osób, które uchylają się od płacenia alimentów, ściągalność świadczeń do Funduszu Alimentacyjnego wzrosła przeszło 2,5-krotnie - zaznaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak przekonywał, dzięki wprowadzonym zmianom w prawie "dziesiątki tysięcy polskich dzieci po raz pierwszy w życiu otrzymały wsparcie alimentacyjne ze strony swoich rodziców".

400 ton odpadów, właściciela brak

Pod Aleksandrowem Łódzkim zalegają śmieci, do sprowadzenia których nikt się nie przyznaje. Sprawę bada Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i ostrzega: składowisko może stanowić zagrożenie.

Prezydent powołał nowych prezesów izb Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek sędzię Joannę Lemańską na stanowisko prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz sędziego Tomasza Przesławskiego na stanowisko prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak przekazał rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, Lemańska jest "specjalistką w zakresie prawa administracyjnego", Przesławski "zajmuje się prawem penitencjarnym".

Kardiolog zmarł podczas dyżuru. Są wyniki sekcji zwłok

Są wyniki sekcji zwłok 39-letniego lekarza, którego martwego w niedzielę nad ranem w dyżurce lekarskiej znaleźli pracownicy pleszewskiego szpitala. - Przyczyny zgonu były natury kardiologicznej – poinformował we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim Maciej Meler.

Sprawa pomnika księdza Jankowskiego. Posłanka opozycji pyta szefa MSWiA o postawę policjantów

- 23 lutego doszło nad ranem do montażu pomnika po wcześniejszym jego obaleniu. Oba te działania, zarówno obalenia pomnika, jak i późniejsze jego postawienie, bez wystąpienia o zgodę do Urzędu Miasta, były niezgodne z prawem - powiedziała na poniedziałkowej konferencji Agnieszka Pomaska, pomorska posłanka Platformy Obywatelskiej. Zwróciła się także do ministra Joachima Brudzińskiego, szefa MSWiA, z pytaniem o działania policji w związku z ponownym montażem.

Sąd uznał zażalenie byłych szefów KNF na zatrzymanie i uchylił środki zapobiegawcze

- Sąd zdecydował o uwzględnieniu wszystkich złożonych zażaleń. Zarówno na zatrzymanie, jak i postanowienia dotyczącego zastosowania środków zapobiegawczych - powiedział Bartłomiej Jankowski, adwokat Andrzeja Jakubiaka, byłego szefa KNF. Decyzja sądu dotyczy także Wojciecha Kwaśniaka, byłego zastępcy przewodniczącego KNF. Minister sprawiedliwości nazwał decyzję sądu "rażąco niesłuszną".

Pijany wjechał w pieszych, grozi mu pięć lat więzienia

Na łuku drogi stracił panowanie nad kierownicą, z impetem wpadł w grupę pieszych i przygniótł ich do muru. Szczęśliwie nie doznali oni obrażeń zagrażających ich życiu. Teraz policja przedstawiła zarzuty kierowcy auta. Grozi mu pięć lat więzienia.

Policja nie może znaleźć Marka Falenty. "Państwo PiS śmieje się Polakom w twarz"

Policja - jak na razie bezskutecznie - poszukuje Marka Falenty, który nie stawił się do odbywania kary za zlecanie nagrań polityków poprzedniego rządu. Posłowie Platformy Obywatelskiej wnioskują, aby nadzór nad sprawą objął szef resortu spraw wewnętrznych Joachim Brudziński. - Chyba policja nie została jeszcze tak zdewastowana przez obecną ekipę, żeby nie mieć ludzi, żeby zlokalizować jedną osobę - mówił na konferencji prasowej Paweł Olszewski.

Nitras kolejny raz z niższym uposażeniem

"Ponownie obniżyli mi pensję. Twierdzenie, że to decyzja Prezydium Sejmu jest manipulacją ze strony Marka Kuchcińskiego. Za karą głosują tylko 3 osoby" - napisał na Twitterze Sławomir Nitras. Poseł Platformy Obywatelskiej został ukarany za zwrócenie się do Ryszarda Terleckiego z Prawa i Sprawiedliwości w obraźliwych słowach w październiku 2018 roku.

Nie wszyscy zadowoleni z obietnic PiS. "Podjęliśmy decyzje, które bardzo cieszą opinię publiczną"

W przedwyborczych obietnicach Prawa i Sprawiedliwości nie uwzględniono postulatów między innymi protestujących nauczycieli i niepełnosprawnych. - Bez wątpienia i niepełnosprawnym, i nauczycielom, i pracownikom administracji należą się podwyżki - zapewnia Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Politycy PiS zaznaczają jednak, że "z dnia na dzień tych problemów się nie rozwiąże", choć Stanisław Karczewski zaznacza, że "opinii publicznej" obietnice się spodobały. Opozycja mówi o "skrajnie nieuczciwej postawie partii rządzącej".

"Wiedziałem, że ta sprawa jest bardzo polityczna i śmierdząca"

Chociaż sprawa Stefana Niesiołowskiego z aferą wokół spółki Srebrna nie ma nic wspólnego, wypłynęła nagle tuż po ujawnieniu tak zwanych taśm Kaczyńskiego. Jak ustalił reporter "Czarno na białym", Leszek Dawidowicz - CBA już ponad trzy lata temu zebrało dowody i chciało zarzutów dla polityka. Wedle relacji agentów prowadzących dochodzenie w sprawie Niesiołowskiego, obecny szef CBA Ernest Bejda uznał wtedy jednak, że sprawy nie ma. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Wyniki sekcji zwłok zamordowanej kobiety i jej 3,5-letniego synka. Konkubent w areszcie

Przyczyną zgonu 32-letniej Wioletty S. oraz jej 3,5-letniego synka był masywny krwotok wewnętrzny, bezpośrednio spowodowany ranami okolic serca - stwierdził biegły sądowy. Podejrzanym o podwójne morderstwo w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) jest konkubent i ojciec ofiar Sebastian R. Mężczyzna przyznał się do winy, ale nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego użył noża wobec swojej rodziny.

Plan minimum na jesienne wybory? Lubnauer: wspólni kandydaci do Senatu

Nawet jedna trzecia europosłów w nowym Parlamencie Europejskim może być przedstawicielami ugrupowań eurosceptycznych. W tej sytuacji żaden głos nie może się zmarnować, a do tego potrzebujemy szerokiej koalicji - oceniała w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. Mówiła też, że po eurowyborach "planem minimum" Koalicji Europejskiej powinna być wspólna lista do Senatu w wyborach parlamentarnych.

Lubnauer: pieniądze dostaną grupy przydatne politycznie

Donald Tusk chciał wprowadzić w Polsce drugą Irlandię. Natomiast to, co robi Jarosław Kaczyński, to jest wprowadzenie drugiej Grecji, tylko bez tej pogody, dobrego jedzenia, za to obawiam się, że z ciężkim kacem po upojnej politycznie głupocie, którą niosą te obietnice - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. W ten sposób skomentowała najnowsze zapowiedzi przedwyborcze Prawa i Sprawiedliwości.

"Wyrażam żal, ubolewanie i przepraszam". Jaki publikuje oświadczenie

"Oświadczam niniejszym, że nieprawdziwe były informacje, że Pan poseł Robert Kropiwnicki prowadził agencję towarzyską" - napisał w oświadczeniu wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Takie oskarżenia wobec posła Platformy Obywatelskiej wytoczył w styczniu 2016 roku z sejmowej mównicy. Po trzech latach od tej wypowiedzi i długiej sądowej batalii, politycy zawarli ugodę.

Archidiecezja warszawska odpowiada na zarzuty

Archidiecezja warszawska opublikowała w poniedziałek stanowisko, w którym odnosi się do części dokumentu Fundacji "Nie lękajcie się", dotyczącej kardynała Kazimierza Nycza, gdzie zostały przywołane sprawy dwóch księży. Rzecznik archidiecezji ksiądz Przemysław Śliwiński przekonuje, że każda z wymienionych spraw "była przedmiotem niezwłocznego badania nie tylko ze strony państwowych organów ścigania, ale również odpowiednich urzędów kościelnych. Za każdym razem dokumentacja sprawy była niezwłocznie przekazywana Kongregacji Nauki Wiary".