"Jak to można powiedzieć, że to był marsz patriotów, polskich patriotów"

Patriotyzm, który nie wszyscy rozumieją tak samo. To, co dla uczestników marszu narodowców jest wyrazem miłości do Polski, dla uczestników Powstania Warszawskiego jest powodem do wstydu. Ci, z którymi rozmawiał reporter "Czarno na białym" nie mają wątpliwości: "czysta krew" czy znak falangi to hasła i symbole, od których zaczęła się wojna.

"Proszę za nimi iść, proszę ich legitymować". Były policjant o wytycznych w sprawie demonstrantów

Policja nie jest od tego, żeby pilnować politycznych przeciwników obecnej władzy. A jest do tego wykorzystywana bardzo mocno. Jak nigdy dotąd - mówi były policjant, który kilka dni temu - jak twierdzi z tego powodu - zrezygnował z pracy. Reporterowi "Czarno na białym" opowiada o poleceniach, by śledzić antyrządowych demonstrantów, wyciągać ich z tłumu i ścigać za okrzyki.

"Antyobywatelskie", "nierealne", "nie do przyjęcia". Opozycja o zmianach w ordynacji wyborczej

- Na każdym kroku, na każdej ulicy walczycie z komunizmem i wracacie do najgorszych rozwiązań z komunizmu, z 1947 roku - mówił o projekcie ustawy o zmianie ordynacji wyborczej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), kierując swe słowa do polityków obozu rządzącego. Jak argumentuje PiS, zmiany będą wprowadzane w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych autorstwa PiS.

"Światła paliły się w obronie konstytucji, a nie Małgorzaty Gersdorf"

Dla mnie najgorsze jest to, że tak nisko upadliśmy. Łykamy taki gorszący styl poważnych zmian przy pustej sejmowej sali, przy słowach tego rodzaju, które tam padały - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. W ten sposób skomentowała debatę nad prezydenckimi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

"Komunizm wychodzi uszami"

- Na konstytucji wiesza się wszystkie psy, a to jest bardzo porządnie zrobiony akt prawny na poziomie europejskim - mówił profesor Adam Strzembosz w "Tak Jest". Ocenił, że trójpodział władzy, możliwość walki o swoje prawa również przez mniejszość i brak jednolitej władzy państwowej to są jej pryncypia. - Pan Piotrowicz ciągle się myli i mówi o jednolitej władzy państwowej. To przecież komunizm wychodzi uszami - komentował.

Spotkanie kierownictwa PiS z prezesem Kaczyńskim na Nowogrodzkiej

W siedzibie partii PiS na Nowogrodzkiej odbyło się spotkanie kierownictwa partii z Jarosławem Kaczyńskim. Do prezesa PiS przyjechali wicepremier Mateusz Morawiecki, wiceprezes PiS Adam Lipiński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i wicepremier Piotr Gliński - poinformował reporter TVN24.

Janda, Herman, Zelt i Kuna o wymiarze sprawiedliwości. Artyści w akcji "Wolne sądy"

Organizatorzy kampanii "Wolne sądy" przygotowali film z udziałem znanych artystów sprzeciwiających się planowanym zmianom w wymiarze sprawiedliwości. "Sądy muszą być niezawisłe od jakichkolwiek polityków, z prawa czy z lewa. Sądy muszą pozostać wolne. Sądy są po to, aby nas bronić przed nadużyciami władzy, dlatego władza nie może ich wybierać ani wskazywać. To prowadzi do dyktatury i państwa policyjnego" - mówią w spocie. W nagraniu wystąpili m.in.: Krystyna Janda, Katarzyna Herman, Julia Kamińska, Piotr Zelt, Izabela Kuna i Andrzej Saramonowicz.

Żołnierze na specjalnych urlopach do walki z dzikami. Ujawnione pismo MON

Z nagłówkiem "BARDZO PILNE" po sieci wewnętrznej MON rozszedł się rozkaz sprawdzenia, ilu żołnierzy, będących jednocześnie myśliwymi, byłoby zainteresowanych otrzymaniem specjalnego urlopu, żeby w jego trakcie polować na dziki na Mazowszu, zagrożonym epidemią afrykańskiego pomoru świń. - To wszystko na głowie stoi - mówi Tomasz Siemoniak, szef MON z okresu rządów PO.

Zostawił w toalecie zegarek z autografem Kubicy

Policjanci z Elbląga szukają zegarka wartego cztery tysiące złotych z autografem Roberta Kubicy. Właściciel zostawił go w jednej z toalet w Centrum Handlowym Ogrody w Elblągu. Poszukiwany jest też mężczyzna zarejestrowany przez monitoring, który zabrał zegarek.

Bus wjechał w ciężarówkę. Sześć osób rannych

Pięć nastoletnich szczypiornistek i ich opiekunka trafiły do szpitala po tym, jak bus, którym jechały na turniej, uderzył w ciężarówkę. Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 72 w miejscowości Słodków-Kolonia (woj. wielkopolskie).

Prawie 90 milionów złotych dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. MON ujawnia

Resort obrony narodowej odpowiedział na interpelację posłanki PO Małgorzaty Niemczyk, ujawniając kwoty i rodzaj wypłaconych świadczeń dla rodzin osób, które zginęły w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Jak wyjaśnił w dokumencie sam Antoni Macierewicz, MON do tej pory przekazał bliskim ofiar smoleńskich około 90 milionów złotych.

"To nie jest tak, że jakoś to będzie. Będzie źle". PKW o zmianach w ordynacji

- Mam nadzieję, że chociaż część naszych uwag zostanie przynajmniej rozważona. Jeśli bowiem te zmiany zostaną uchwalone, to przeprowadzenie wyborów samorządowych w 2018 roku będzie utrudnione, jeśli nie niemożliwe. Byłoby nieuczciwe wobec wyborców, gdybyśmy o tym nie mówili - skomentował przewodniczący PKW, Wojciech Hermeliński, propozycje zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS. Państwowa Komisja Wyborcza wymieniła swoje uwagi w oświadczeniu.

Poseł PiS do opozycji: was trzeba zdelegalizować

W czasie środowej debaty w Sejmie nie brakowało emocji. Poseł PiS Piotr Kaleta w ramach zgłoszenia wniosku formalnego stwierdził z mównicy, że opozycję "trzeba zdelegalizować". Wypowiedź ta spotkała się z gwałtownym sprzeciwem Michała Kamińskiego z Unii Europejskich Demokratów. - Przestańmy te słowa traktować jako żart - stwierdził poseł, zwracając uwagę, że "po raz pierwszy z tej trybuny przedstawiciel obozu władzy zapowiedział delegalizację opozycji".

15-latek zmarł, drugi w ciężkim stanie

W Biłgoraju (woj. lubelskie) zmarł 15-letni chłopiec. Prawdopodobną przyczyną jego śmierci było zażycie środków niewiadomego pochodzenia. Jego rówieśnik śmigłowcem został przetransportowany do szpitala.

Sejm bierze się za ordynację wyborczą. Sprawdzamy, co chce zmienić PiS

Sejm rozpoczyna prace nad projektem Prawa i Sprawiedliwości zakładającym zmiany w ordynacji wyborczej oraz ustawie o samorządzie gminnym. Debatę poselską i pierwsze czytanie zaplanowano na 23 listopada. Sprawdziliśmy, jakich zmian według PiS należy się spodziewać w Kodeksie wyborczym i porównaliśmy je z obecnymi zasadami przeprowadzania wyborów.