"Jeżeli kiedykolwiek państwo zechcecie zastrajkować, to też będziecie opluci"

To, co się dzieje dzisiaj w Polsce, związane z tym strajkiem, to jest też dobra lekcja dla wszystkich. Jeżeli kiedykolwiek państwo zechcecie zastrajkować, to też będziecie opluci, zmieszani z błotem, będziecie uważani za przeciwników politycznych, za wrogów ojczyzny, za wrogów Jezusa Chrystusa Króla Polski - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Stuhr. Aktor wyraził wsparcie dla strajkujących ósmy dzień nauczycieli.

"Żadnych dźwięków nie było". Świadkowie zeznają w sprawie wypadku Szydło

W poniedziałek przed Sądem Rejonowym w Oświęcimiu przesłuchiwani są świadkowie wypadku z udziałem limuzyny ówczesnej premier, a obecnej wicepremier Beaty Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku. Jak mówił jeden z nich, pan Marek, pytany o to, czy auta rządowe poruszały się jak kolumna uprzywilejowana - z sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi - "żadnych dźwięków nie było".

"Chaos, bałagan i lekceważenie nauczycieli"

Cóż to za rząd, który potrzebuje 10 dni strajku, żeby wysłać zaproszenie na negocjacje? Kompromitacja - ocenił poseł PO Marcin Kierwiński, odnosząc się do stanu rozmów rządu ze związkowcami. - Dzisiaj trzeba działać, pojechać do nauczycieli, przeprosić i dać te pieniądze - apelował rzecznik PSL Jakub Stefaniak. - Miała być dobra szkoła na miarę XXI wieku, a mamy chaos, bałagan i lekceważenie nauczycieli - komentowała była minister edukacji Krystyna Szumilas. Ryszard Czarnecki (PiS) podkreślał, że do zakończenia strajku potrzebna jest przede wszystkim "dobra wola".

Nastolatkowie mieli się bić o dziewczynę. Młodszy wziął siekierę

17-latka rzuciła dziewczyna. Miał się rozmówić z jej nowym, 19-letnim chłopakiem. Umówili się "na solówkę" i obaj nie dotrzymali umowy. 19-latek wziął ze sobą siedmiu kolegów. 17-latek: rok młodszego kolegę, z którym uciekł z ośrodka wychowawczego oraz 40-letniego konkubenta jego matki oraz siekierę.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie generała, który "umarł dwa razy"

Poseł PO Krzysztof Brejza złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z opisaną przez tvn24.pl sprawą generała Michała Janiszewskiego. Ten komunistyczny wojskowy nie zasiadł na ławie oskarżonych w 2007 roku, bo został uznany za zmarłego, ale jak się okazało, w rzeczywistości umarł niemal dekadę później. W mediach społecznościowych wybuchła też dyskusja, w której głos zabrał Sławomir Cenckiewicz, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Podkreślił, że nie zamierza "brać na siebie cudzych grzechów".

Anglista z Głogowa popiera nauczycieli, ale swój strajk zawiesza

Michał Sękowski, nauczyciel języka angielskiego, po tygodniu strajku postanowił zawiesić w nim swój udział. Jak twierdzi, nadal popiera postulaty nauczycieli, ale według niego protest przybrał zły obrót, przez co cierpią uczniowie. - Nie mam przekonania, czy wywalczone kilkaset złotych kosztem choćby jednego ucznia dałoby mi satysfakcję - przyznaje.

"Wielki Tydzień wymaga od pana premiera wielkich decyzji"

- Nie przyjmujemy jako argumentu stwierdzenia, że budżet państwa to, co miał dać, to już dał - mówił w poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Ponawiając postulaty związkowców dotyczących podwyżek dla nauczycieli, mówił, że "Wielki Tydzień wymaga od pana premiera wielkich decyzji". Zapowiedział, że Związek Nauczycielstwa Polskiego weźmie udział w obradach okrągłego stołu, który zaproponował Mateusz Morawiecki.

Kolejne przesłuchania Birgfellnera "wyłącznie w polskich placówkach dyplomatycznych w Austrii"

Gerald Birgfellner wysłał do prokuratury informację o tym, że kolejne przesłuchania w ramach postępowania sprawdzającego mogą się odbyć wyłącznie w polskich placówkach dyplomatycznych w Austrii - poinformował mecenas Roman Giertych. Jak wskazywał, "możliwość i tryb takich przesłuchań dopuszcza kodeks postępowania karnego". Decyzja Austriaka ma związek z "działaniami, które odbiera jako prześladowanie".

Nauczyciele ze szkoły w Zambrowie zawiesili strajk dla maturzystów

W zespole szkół ogólnokształcących w Zambrowie strajkujący nauczyciele postanowili zawiesić strajk po to, by sklasyfikować uczniów, którzy przystępują w maju do matur. - Komitet strajkowy zapowiedział w piątek, że ten strajk zostaje zawieszony. Ja tej decyzji nie podejmowałem - mówił w rozmowie z TVN24 dyrektor placówki, Krzysztof Wasiulewski. - Od dzisiaj zajęcia w naszej szkole odbywają się zgodnie z planem lekcyjnym - dodał.

Gowin: w kwestii płac doszliśmy do granicy możliwości polskiego budżetu

Dziwię się, że nauczyciele strajkują - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, w ósmym dniu protestu pracowników oświaty. Dodał równocześnie, że rząd chce rozwiązać trudną sytuację w oświacie, a "lekceważenie" tak ważnej grupy zawodowej, jaką są nauczyciele, byłoby "szaleństwem".

Morawiecki w Brukseli rozmawiał o rolnictwie

Unijna polityka rolna, wyrównywanie dopłat oraz pomoc dla polskich rolników w razie bezumownego brexitu - te tematy premier Mateusz Morawiecki omówił podczas niedzielnego wieczornego spotkania z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Philem Hoganem.

"Zazdroszczę tym społeczeństwom, w których zawód nauczyciela cieszy się dużym prestiżem"

Ponad 377 tysięcy uczniów ósmych klas rozpoczęło trzydniowy okres zdawania egzaminów, które mają dać im przepustkę do kolejnych szkół. Poniedziałek to ósmy dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Między związkowcami a rządem trwa pat, premier zaprasza do rozmów przy okrągłym stole "zaraz po świętach", ponad 100 szkół podpisuje się pod listem otwartym do premiera, domagając się powrotu do rozmów jeszcze przed świętami. - Zazdroszczę tym społeczeństwom, w których zawód nauczyciela cieszy się dużym prestiżem - podkreśla językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Relacjonujemy najważniejsze wydarzenia związane ze strajkiem nauczycieli i egzaminami ósmoklasistów.

Zaczęło się na piętrze. "Spłonęło pół budynku"

W niedzielę wieczorem doszło do pożaru domu wielorodzinnego w Lądku-Zdroju w województwie dolnośląskim. Ogień pojawił się na pierwszym piętrze, a potem przedostał się na wyższe kondygnacje. Poszkodowane zostały dwie osoby. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów" o polskim szkolnictwie. Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie. - Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji - zwracała uwagę jedna z uczestniczek dyskusji.

"Do tej pory nie rozumiemy, dlaczego szkoła miałaby być lepsza w wyniku tej reformy"

Kim jest polski nauczyciel? Czy polskie szkolnictwo jest gotowe na kolejną reformę? Kogo kształci szkoła? - to niektóre pytania, z jakimi mierzyli się goście "Debaty Faktów" o polskiej szkole. Jednym z tematów dyskusji były zmiany w edukacji zaprowadzone przez PiS. - Do tej pory nie rozumiemy, dlaczego szkoła miałaby być lepsza w wyniku tej reformy - mówił Jarosław Szulski, pisarz, nauczyciel i szkolny wychowawca. Z kolei prof. Jakub Brdulak, specjalista w zarządzaniu jakością w szkolnictwie, zwrócił uwagę, że "nikt nie zrobił rzetelnych badań jej skutków".

Apel premiera do nauczycieli. "Spory nie mogą zakłócić normalnego przebiegu egzaminów"

Chciałbym zaapelować o to, żeby na zbliżające się święta, na Wielki Tydzień, zawiesić ten protest - zwrócił się do nauczycieli premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do trwającego strajku. Mówił też o zaplanowanych rozmowach ze związkowcami. Prosił, "żeby ten okrągły stół był nowym otwarciem, żeby wspólnie uszanować tę inicjatywę i żeby jutro egzaminy odbyły się w sposób zgodny z planem". W poniedziałek rozpoczynają się egzaminy ósmoklasistów.