Prokuratura zmienia zdanie w sprawie uszkodzenia dowodów z wypadku Szydło

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wyjaśniała 14 czerwca, że przesłała do sądu dowody w sprawie wypadku z udziałem kolumny ówczesnej premier Beaty Szydło. "Wszelkie nośniki były nieuszkodzone i zdolne do odtworzenia" - zapewniano. W środę ta sama prokuratura przyznała, że jedna z płyt była uszkodzona już w trakcie śledztwa. "Biegli z Laboratorium Kryminalistycznego nie odtworzyli nagrania z powodu uszkodzenia w postaci pęknięcia w centralnej części płyty" - czytamy w komunikacie. Prokuratura przekonuje jednak, że "materiał jest całkowicie nieprzydatny".

Zabójstwo Kristiny: Jakub A. zaakceptował obrońcę wybranego mu przez rodzinę

Minął termin, w którym Jakub A., podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin (Dolnośląskie), mógł złożyć zażalenie na swoje tymczasowe aresztowanie. Do prokuratury nic nie wpłynęło. Jeszcze w środę nie było wiadomo kto ostatecznie będzie obrońcą 22-latka, ale jak się dowiedzieliśmy po południu - Jakub A. zaakceptował adwokata wybranego przez jego rodzinę, co wiąże się jednocześnie ze zwolnieniem przez sąd tego przyznanego mu z urzędu.

Apel do prezydenta w sprawie ochrony dzieci. "Tego zadania nie podjął żaden rząd"

"Niech Pan nie pozwoli, by w Polsce z powodu przemocy cierpiały i ginęły dzieci" - zaapelowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w petycji, którą planuje skierować do prezydenta Andrzeja Dudy. Wnioskuje o wprowadzenie "ustawy o ochronie dzieci", która miałaby pozwolić na "skuteczniejsze zapobieganie przemocy wobec najmłodszych". "Tego zadania nie podjął jak dotąd żaden rząd" - wskazali autorzy petycji, zwracając uwagę na rozwiązania, które ich zdaniem należałoby wdrożyć.

Brudna, naga i wystraszona dwulatka w przyczepie. Obok pijana matka

Płakała tak bardzo, że jedna z okolicznych mieszkanek wezwała w końcu policję. Dzięki temu łódzcy policjanci mogli uratować nagą, wystraszoną i zaniedbaną dwuletnią dziewczynkę. Dziecko siedziało w przyczepie kempingowej. Obok - na zniszczonym fotelu - spała kompletnie pijana matka.

"Dostęp do doświadczeń wypracowanych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych"

Umowa podpisana w środę w Warszawie przez przedstawicieli sił zbrojnych Polski i Stanów Zjednoczonych przewiduje współpracę w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, w tym wzmacnianie wspólnych zdolności obronnych i wymianę informacji. - Zyskujemy dostęp do najlepszych praktyk, doświadczeń wypracowanych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. Z drugiej, po stronie polskiej są kompetencje, jest wielu znakomitych ekspertów, którzy już dziś na bieżąco współpracują z wojskami amerykańskimi - powiedział wiceminister obrony Tomasz Zdzikot.

Były zawodnik Mamed K. nie trafi do aresztu

Podejrzany między innymi o paserstwo samochodów były zawodnik mieszanych sztuk walki Mamed K. nie zostanie aresztowany. Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił zażalenia prokuratury, utrzymując w mocy wcześniejsze postanowienie sądu rejonowego w tej sprawie.

Odmówił druku plakatów LGBT. Sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny

Przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Wniosek do TK w tej kwestii trafił po tym, jak pracownik drukarni odmówił wykonania usługi - druku plakatów fundacji LGBT - uzasadniając to swoimi przekonaniami.

Czaputowicz: usłyszałem, że Rosja nie ma w planach zwrotu wraku

Głównym tematem moich niedawnych rozmów z rosyjskim ministrem Siergiejem Ławrowem w Helsinkach była sprawa pozostawania na terytorium Rosji wraku polskiego samolotu Tu-154M - przekazał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Poinformował o tym w wywiadzie udzielonym rosyjskiej agencji prasowej TASS. Jak przyznał, w czasie rozmów w Helsinkach usłyszał, że Rosja nie ma w planach zwrotu wraku.

Kłęby czarnego dymu nad Gdańskiem. Jeden strażak w szpitalu, droga już odblokowana

W Gdańsku w płomieniach stanęły hale magazynowe. Z ogniem walczy około 130 strażaków. Jeden z nich zasłabł i trafił do szpitala. Nie ma informacji o tym, żeby było więcej osób poszkodowanych. - Po opanowaniu pożaru hali został przywrócony ruch na obydwu jezdniach gdańskiego Traktu św. Wojciecha – poinformował w środę asp. sztab. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

"Mamy tysiąc rodzin objętych pomocą". MOPS: w sprawie Blanki nie było jednoznacznych sygnałów

Nie mam takiej wiedzy, żeby ktoś z najbliższej rodziny zgłaszał, że życie, zdrowie, bezpieczeństwo dziecka jest zagrożone - powiedziała Edyta Truszczyńska, kierowniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olecku. Prokuratura bada okoliczności, w jakich 9-miesięczna dziewczynka wróciła do swoich biologicznych rodziców. Matka i ojciec są podejrzani między innymi o jej zabójstwo.

Dymisja wiceszefa SOP odpowiedzialnego za ochronę VIP-ów. "Ryzykowna decyzja"

Pułkownik Paweł Tymiński stracił funkcję zastępcy komendanta Służby Ochrony Państwa. Tymiński odpowiadał za ochronę VIP-ów, a także zabezpieczenie najważniejszych wydarzeń z ich udziałem, jak zbliżająca się rocznica poznańskiego Czerwca. - Decyzja o jego odwołaniu w tym momencie jest ryzykowna - ocenia informator tvn24.pl. Jest już następca Tymińskiego. Został nim podpułkownik SOP Krzysztof Biegaj.

Opozycyjna koalicja zaprezentowała sztab wyborczy. "To jest nowy początek"

Krzysztof Brejza został szefem sztabu wyborczego opozycyjnej koalicji tworzonej na wybory parlamentarne - przekazał w środę lider PO Grzegorz Schetyna. - To jest nowy początek - dodał. W sztabie znaleźli się też między innymi: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Adam Szłapka (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

"Ustawa pisana na kolanie". Prawnicy apelują o weto, prezydent "nie będzie się spieszył" z decyzją

Czy będzie weto prezydenta wobec nowelizacji Kodeksu karnego? Chce tego grupa prawników z wielu polskich uczelni, którzy napisali do prezydenta list. Nowym przepisom zarzucają niekonstytucyjność i niezgodność z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Zdaniem wielu karnistów ustawa była ponadto "pisana na kolanie". Prezydencki minister Andrzej Dera zapowiedział, że Andrzej Duda "zapewne nie będzie czekał do ostatniego dnia z ogłoszeniem swojej decyzji, ale też nie będzie się spieszył". Materiał programu "Polska i Świat".

Policja podaje dane o przemocy wobec dzieci. "Nie bądźmy głusi ani ślepi"

Zgłoszenia o ponad 12 tysiącach małoletnich ofiar przemocy w rodzinie wpłynęły w 2018 roku za pośrednictwem procedury Niebieskiej Karty - przekazała policja. Według jej statystyk liczba ta maleje od roku 2015. Rzecznik Komendanta Głównego Policji, inspektor Mariusz Ciarka tłumaczył na antenie TVN24, że "już nie ma ciszy, ludzie nie są ślepi i głusi na przemoc w rodzinie, tak jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu".

Prokuratura: zabił, a zwłoki ukrył w walizce. Jest akt oskarżenia

O zabójstwo 40-latka w Grzybowej Górze (Świętokrzyskie) prokuratura oskarżyła 32-letniego Damiana M., a jego 31-letnią partnerkę Mariolę Sz. o utrudnianie postępowania w tej sprawie, poprzez zacieranie śladów. Obojgu postawiono także zarzuty znieważenia zwłok – ciało ofiary znajdowało się w walizce.

Marek Pęk nowym wicemarszałkiem Senatu. Zastąpi Adama Bielana

Senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk został w środę wybrany na wicemarszałka Senatu. Obsadzenie tej funkcji stało się konieczne po tym, gdy Adam Bielan zdobył w majowych wyborach mandat eurodeputowanego. Marek Pęk to syn byłego wieloletniego parlamentarzysty Bogdana Pęka.

"Dzieci zwrócone rodzicom biologicznym nie są w należyty sposób monitorowane"

Dopóki będziemy się kierowali założeniem, że dziecku jest zawsze najlepiej w rodzinie, takie przypadki niestety będą się zdarzały - tak sprawę zabójstwa dziewięciomiesięcznej Blanki z Olecka skomentowała we "Wstajesz i wiesz" psycholog Mirosława Kątna z Komitetu Obrony Praw Dziecka. Dziecko zmarło po trzech miesiącach od powrotu z rodziny zastępczej do biologicznych rodziców.

Po wizycie "hydraulika" straciła całe oszczędności

Mówił, że jest hydraulikiem i chce pobrać próbki wody do badań. 82-latka wpuściła go do mieszkania. Nie zauważyła kobiety, która po cichu też weszła do jej mieszkania i równie cicho z niego wyszła - razem z oszczędnościami starszej pani.

Płatek o zmianach w Kodeksie: pod pozorem dbania o bezpieczeństwo, to bezpieczeństwo nam odbierają

Po raz któryś z kolei zaostrzamy prawo karne, a mamy zamordowaną 10-letnią i 9-miesięczną dziewczynkę - zauważyła w "Rozmowie Piaseckiego" Monika Płatek, karnistka z Instytutu Prawa Karnego na Uniwersytecie Warszawskim, odnosząc się do zabójstw w Mrowinach i Olecku. Jej zdaniem nowelizacja Kodeksu karnego, która czeka na podpis prezydenta, zawiera przepisy, które "pod pozorem dbania o nasze bezpieczeństwo, to bezpieczeństwo nam odbierają".

"Każdy wiedział, że ćpała". Sąsiedzi Anny W.: urzędnicy to wszystko bagatelizowali

Rodzicom dziewięciomiesięcznej Blanki z Olecka raz dziecko odebrano, gdy pracownicy opieki społecznej dowiedzieli się, że matka "chodziła po mieście z noworodkiem i usiłowała je oddać". – Każdy wiedział, że ćpała – mówią sąsiedzi. Zapewniają, że w jej sprawie wielokrotnie informowali policję. Dziewczynka jednak wróciła pod "opiekę" biologicznych rodziców, którzy tym razem zafundowali córce okrutną śmierć. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Premier: władza nie może patrzeć z góry na ludzi

- Dziękuję wszystkim wspaniałym bohaterom, którzy przyczynili się do polskiej wolności (...) niech wydarzenia tamtych lat pokazują, jak ważny jest protest poszczególnych ludzi, człowieka prostego, który był skrzywdzony - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowych uroczystości z okazji 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec'76.

Odnaleziono zwłoki poszukiwanej 29-latki z Gostynia

Ciało 29-letniej mieszkanki Gostynia w zaawansowanej ciąży odnaleziono na terenie powiatu gostyńskiego (woj. wielkopolskie) - poinformowała we wtorek policja. W poniedziałek kobieta wyszła z gabinetu lekarskiego w Lesznie i nie powróciła do miejsca zamieszkania.

Michał Misiak po ekskomunice. "Chciałem być księdzem i mężem"

Walczyłem mocno, jeździłem do biskupa, mówiłem, że sobie nie radzę, że się zakochałem, on mnie przenosił na następną parafię, potem znowu przychodziła jakaś przyjaźń, czysta, bez współżycia. Trwały takie relacje lata. To było wielkie cierpienie, bo nie można dotknąć dziewczyny, pójść za rękę - mówł Michał Misiak na nagraniu, na którym opowiada o powodach swojej ekskomuniki. Tłumaczy, że zaczął narastać w nim "konflikt między życiem w celibacie a pragnieniem serca, pragnieniem niezwiązanym z seksualnością, ale troski o kobietę, walki o nią, ochronę jej i kochanie, noszenie na rękach".