"Komisja Europejska nie miała innego wyjścia"

W teorii może być tak, że rząd naprawi te naruszenia. Jednak po wypowiedziach strony rządzącej, nie mam żadnych wątpliwości, że oni nie cofną się o krok - komentował w TVN24 uruchomienie wobec Polski procedury naruszenia unijnego prawa Michał Wawrynkiewicz z inicjatywy Wolne Sądy.

"Unia Europejska nie da się nabrać na marionetkowy taniec rządu PiS"

Widać, że Unia Europejska straciła cierpliwość do PiS-u. PiS stracił najzwyczajniej w świecie twarz. Widać, że te wszystkie kosmetyczne zmiany nikogo nie nabiorą. PiS nie oszukał Komisji Europejskiej - mówiła w rozmowie z TVN24 Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). - Unia Europejska nie da się nabrać na ten marionetkowy taniec premiera Morawieckiego i rządu PiS - ocenił z kolei Krzysztof Brejza (PO).

Asystentka sędziego "wydmuchała" 3,5 promila

Pracownicy Sądu Rejonowego w Chrzanowie (Małopolska) wezwali policję, kiedy zauważyli, że jedna z asystentek sędziego dziwnie się zachowuje. Okazało się, że kobieta jest kompletnie pijana – "wydmuchała" 3,5 promila.

"Brutalni i bezwzględni, jak mafia z lat 90."

- Brutalność i bezwzględność tej grupy wzorowana była na działaniach mafii z lat 90. - mówią policjanci o członkach wrocławskiego gangu. Czterech z nich zostało aresztowanych. A funkcjonariusze podkreślają: nie wykluczamy kolejnych zatrzymań.

Gersdorf w "FAZ": rząd radykalnie występuje przeciwko sędziom

Powołanie nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oznacza utratę trójpodziału władzy - mówi w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Dodała, że rząd niszczy autorytet sędziów i zapowiedziała, że nie ma zamiaru udawać się na emeryturę.

"Mieli szał w oczach. Grozili, że nas załatwią". Ratownicy zaatakowani przez uczestników zlotu

Pracują po kilkanaście lat w zawodzie, ale z taką sytuacją jeszcze się nie spotkali. Ekipa karetki pogotowia opowiedziała nam, jak została zaatakowana przez uczestników zlotu samochodów terenowych. Kilkanaście pijanych osób miało ich otoczyć, używać wulgaryzmów oraz przemocy. Uderzona została lekarka, kilka osób nawet wtargnęło do środka ambulansu. - Grozili, że nas załatwią - mówi jeden z ratowników.

NIK porównała nagrody wypłacane przez rząd PiS z nagrodami poprzedników z PO i PSL

Rząd PiS w ubiegłym roku wypłacił sobie nagrody dwanaście razy wyższe niż rząd PO-PSL w latach 2014-2015 – wynika z analizy Najwyższej Izby Kontroli, do której dotarła redakcja tvn24.pl. W ostatnich latach rządów PO i PSL wydatki na nagrody dla osób na kierowniczych stanowiskach państwowych były na dość stałym poziomie, natomiast od 2016 r. systematycznie rosną.

Hartwich o nowej ustawie dla niepełnosprawnych: chcemy wierzyć, że to realne

W niedzielę weszła w życie ustawa o pomocy niepełnosprawnym, która zakłada dla nich między innymi szybszy dostęp na rehabilitację oraz do lekarza specjalisty. - Należy podkreślić, że ta ustawa rozwiązuje jedynie problem medyczny, ale nie wszystkie nasze problemy, bo w dalszym ciągu nie mamy minimum socjalnego i tylko 800 złotych na życie - zaznaczył we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jakub Hartwich, jeden z niepełnosprawnych, którzy wraz z rodzicami protestował przez kilkadziesiąt dni w Sejmie.

Gersdorf "nie ma innej możliwości niż przyjście do pracy"

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego jest w trudnej sytuacji. Ma dylemat: wystąpić przeciwko państwu czy ulec - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marek Jakubiak (Kukiz'15), pytany, czy Małgorzata Gersdorf powinna pójść do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie swojej kadencji. - Nie ma możliwości, by ktokolwiek w Polsce niezależnie zbadał tę ustawę. W związku z tym pozostają środki prawa międzynarodowego, które Polska przyjęła jako środki dla swoich obywateli - ocenił z kolei Borys Budka (PO).

Wycięli trzy hektary lasu, część była chroniona. Odpowiedzą przed sądem

Na prywatnej działce w Łebie wykarczowali trzy hektary lasu. Jak się jednak okazało, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, część tego terenu była chroniona. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Jerzemu R. i Marii V. Są oni podejrzani o spowodowanie zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Grozi im do pięciu lat więzienia.

"Wy jesteście konstytucją. Ulica ma moc". Protest przed Sądem Najwyższym

W Warszawie przed budynkiem Sądu Najwyższego odbyła się w niedzielę demonstracja w obronie niezależności polskiego sądownictwa. Zgodnie z nowymi regulacjami, sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat, mają przejść w stan spoczynku. Sędziowie uznali to za kolejny zamach na konstytucję. Zwłaszcza w przypadku pierwszej prezes, powołanej - zgodnie z konstytucją - na 6-letnią kadencję. Przepisy krytykują największe organizacje sędziowskie.

"Słyszycie, jak jeżdżą do Brukseli, jak tam żebrzą". Politycy PiS na spotkaniach z wyborcami

Według wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, polski "wymiar sprawiedliwości jest jedyną częścią trójwładzy, która nie podlega kontroli, nie podlega narodowi". - Działa jakby w pewnej próżni społecznej. To się musi zmienić - mówił na spotkaniu w Baligrodzie w Bieszczadach. - Reforma wymiaru sprawiedliwości wkrótce przyniesie pewne efekty, na inne trzeba będzie dłużej poczekać, to jest proces złożony - powiedział z kolei w niedzielę w Chlewiskach (Mazowieckie) poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

Biskupi za projektem "Zatrzymaj aborcję". Miller: ewangelia ważniejsza niż konstytucja

Biskupi apelują do każdego z parlamentarzystów o ochronę życia wszystkich dzieci przed urodzeniem i przypominają swoje poparcie dla projektu obywatelskiego "Zatrzymaj aborcję" - napisał w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Sprawę skomentował w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. - Jeżeli biskupi przycisną, to władza PiS-owska się ugnie - ocenił polityk lewicy.

"Szkoda, że Polska skapitulowała tak późno"

Pan premier mówi, że cała ta operacja jest jego wielkim sukcesem i jest warta dziesięciu najlepszych produkcji hollywoodzkich. Premier nie dodał, że chyba ma na myśli kategorię Złotych Malin - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 były szef rządu Leszek Miller. To jego komentarz do zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej.

Szydło: dzisiaj Europa mówi naszym głosem

Polityka migracyjna musi być rozsądna – powiedziała w niedzielę w Olkuszu (Małopolskie) wicepremier Beata Szydło. Oceniła, że "dzisiaj Europa mówi naszym głosem i to jest powód do satysfakcji".

"Niech wspomnienie wielkiego Polaka napawa nas dumą"

Strata, jakiej doznała Polska w wyniku tragicznej śmierci generała Władysława Sikorskiego, była niewymowna i niepowetowana - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 75. rocznicy śmierci generała. Oficjalne uroczystości odbyły się w niedzielę w Tuszowie Narodowym (Podkarpacie).

"Będziecie się smażyć w politycznym piekle"

Prawo i Sprawiedliwość zdemolowało Trybunał Konstytucyjny, Krajową Radę Sądownictwa, a teraz następuje całkowita demolka Sądu Najwyższego - ocenił w "Ławie polityków" Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe). Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość) zaapelował natomiast do pierwszej prezes Sądu Najwyższego, by "nie robiła szopki" i odeszła na emeryturę.

"Doprowadzamy do sytuacji, w której trójpodział władzy zostaje zlikwidowany"

- To nie jest tylko świadome łamanie konstytucji. To jest sytuacja, w której na życzenie jednego człowieka - sprawcy kierowniczego - realizowane są plany, według których władza wykonawcza, wykorzystując władzę ustawodawczą, chce zniszczyć władzę sądowniczą - mówiła w "Faktach po Faktach" TVN24 profesor Monika Płatek, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego.