Prezydent: okrągły stół to dobry pomysł, jestem gotów udostępnić Belweder

Proszę, żeby umożliwić młodzieży zdanie egzaminów, bo dla nich samych i dla ich rodziców ma to znaczenie fundamentalne - mówił we wtorek w Kole (Wielkopolska) prezydent Andrzej Duda. Ocenił, że "generalne oczekiwanie" nauczycieli dotyczące wzrostu płac jest uzasadnione i zapewnił, że "w tym zakresie zarówno on sam", jak i jego żona "solidaryzują się z nauczycielami".

"Dziękujemy za solidarność". Autor logo "S" poparł ECS w sporze ze związkiem zawodowym

Autor znaku graficznego Solidarność Jerzy Janiszewski wyraził we wtorek wsparcie dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku - poinformowała rzeczniczka prasowa ECS Magdalena Mistat. Wcześniej Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wysłała do dyrekcji gdańskiej placówki pismo, w którym cofa zgodę na używanie znaku. "Solidarność jest dla wszystkich. Nie ma zgody na zawłaszczanie symbolu walki o wolność" – skomentowała prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

Lama, która uciekła, została złapana po miesiącu. Zwabiła ją Alice

- Kupiłem wiatr w polu - mówi pan Stefan. Bo lama, za którą zapłacił, uciekła poprzedniemu właścicielowi i biegała po mieście od miesiąca, trzymając się głównie łąk na skraju lasu. Nie dawała się złapać strażnikom miejskim ani lekarzom weterynarii, trudno jej było nawet zrobić zdjęcie. Ale pan Stefan miał sposób: Alice.

Znany piłkarz zatrzymany. Kobieta oskarża go o gwałt

Jarosław Bieniuk były obrońca reprezentacji Polski i wieloletni piłkarz Ekstraklasy, został zatrzymany na polecenie prokuratury. Poszkodowaną ma być młoda kobieta, która - jak twierdzi jej pełnomocnik - została "odurzona narkotykami i brutalnie zgwałcona". W środę prokuratura postawiła byłemu piłkarzowi Jarosławowi Bieniukowi dwa zarzuty udzielenia innej osobie środka psychoaktywnego. Sportowiec nie usłyszał zarzutu dotyczącego przestępstw seksualnych, o które oskarżała go kobieta.

Biedroń: okrągły stół powinien zostać zwołany już dzisiaj

Rząd gra na zwłokę, na zmęczenie społeczeństwa, na jeszcze większą frustrację rodziców, licząc na to, że sympatie Polek i Polaków obrócą się przeciwko nauczycielom, a wtedy sprawa przycichnie, zostanie zamieciona pod dywan - powiedział we wtorek lider Wiosny Robert Biedroń.

Obrazy z Paryża przypomniały im, co działo się w ich miastach

Gdy na ekranach telewizorów zobaczyli zdjęcia płonącej katedry Notre Dame, mieszkańcom Gdańska i Gorzowa Wielkopolskiego od razu przypomniały się sceny z ich miast. W 2006 roku wybuchł pożar w kościele Św. Katarzyny w Gdańsku, jedenaście lat później spłonęła gorzowska katedra. Przypominamy, jak wtedy walczono z ogniem i co się działo później.

5-letni Norbert tonął, do wody wskoczył strażnik graniczny

Strażnik graniczny z Lubaczowa (Podkarpacie) będąc na spacerze z rodziną, zobaczył dryfujące z prądem rzeki Lubaczówki dziecko. Wyłowił je i udzielił pierwszej pomocy. Okazało się, że pięcioletni Norbert podczas zabawy ześlizgnął się do wody. Chłopiec trafił do szpitala.

Pytania o matury i problemy ze zwołaniem rad pedagogicznych. Minister odpowiada

Wszystko odbywa się zgodnie z prawem i procedurami, nie ma absolutnie żadnych zakłóceń - zapewniała minister edukacji narodowej Anna Zalewska, mówiąc o przebiegu wtorkowego egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Przekazała, że rząd jest gotowy do przeprowadzenia matur, nie odpowiedziała jednak, czy planuje wydać specjalne rozporządzenie, jeśli doszłoby do sytuacji, że w większości szkół nie uda się zwołać rad klasyfikacyjnych.

Prezydent Duda zapewnił prezydenta Francji o gotowości do pomocy

W związku z tragicznym pożarem katedry Notre Dame łączymy się duchowo ze wszystkimi obywatelkami i obywatelami Francji, których dotknął ten dramat - napisał w depeszy kondolencyjnej prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że Polska jest gotowa wziąć udział w odbudowie zniszczonej świątyni. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał, że polska kaplica w katedrze ucierpiała, ale zachowała się. - Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej została wyniesiona wraz z relikwiami świętego Jana Pawła II - dodał.

Szef ZNP: sprzątanie po minister Zalewskiej trudno będzie nazwać reformą

To prawo oświatowe, które wygenerowała minister Anna Zalewska, w konsekwencji obróci się przeciwko dzieciom - mówił w TVN24 prezes ZNP Sławomir Broniarz. Szef nauczycielskich związkowców komentował między innymi przebieg egzaminów ósmoklasistów, oceniał również stan edukacji po zmianach wprowadzonych przez rząd PiS. - Posprzątanie po pani minister Annie Zalewskiej trudno będzie nazwać reformą - zaznaczył.

Szydło: będziemy się chcieli włączać w odbudowę Notre Dame

Będą różnego rodzaju możliwości wsparcia odbudowy paryskiej katedry Notre Dame. Chodzi też o pewien symbol: katedra jest symbolem chrześcijańskiej Europy - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Beata Szydło. Wyraziła przy tym przekonanie, że w odbudowę "będą się włączać ludzie".

Szydło: przy okrągłym stole powinni usiąść wszyscy, również reprezentanci opozycji

Jeżeli zostanie przyjęta formuła, którą będziemy proponować, to będą to wielotygodniowe rozmowy. Powinna być silna reprezentacja zewnętrznych ekspertów - oceniła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło. Odniosła się między innymi do zaproponowanych przez premiera rozmów dotyczących oświaty w formule okrągłego stołu. Jej zdaniem w spotkaniach powinni brać udział również reprezentanci opozycji.

"Żądamy podwyżek dla nauczycieli, żeby ktoś uczył nas, jak poprawnie mówić, pisać, liczyć"

Ponad 377 tysięcy uczniów VIII klas szkół podstawowych zdawało we wtorek egzamin z matematyki. Jest to jednocześnie dziewiąty dzień od rozpoczęcia ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Zapowiedziano, że w czwartek o godzinie 10 rozpoczną się kolejne rozmowy pomiędzy związkowcami a stroną rządową. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że zostanie przedstawione na nim takie porozumienie, na jakie zgodziła się oświatowa Solidarność. Prezes ZNP Sławomir Broniarz ostrzegł, że na jego "podpisanie nie ma absolutnie jakiejkolwiek szansy".

Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

Rozmów było już bardzo dużo i propozycja ciągle leży na stole - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Tak odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd zaproponował nauczycielskim związkowcom zorganizowanie spotkania przy okrągłym stole w sprawie oświaty dopiero po świętach wielkanocnych.

Listy nauczycieli do rządu. Chcą okrągłego stołu przed świętami

Nauczyciele z ponad 100 szkół wystosowali listy otwarte do rządu. Apelują w nich o zorganizowanie spotkania związkowców ze stroną rządową w formule okrągłego stołu jak najszybciej, przed świętami wielkanocnymi. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek, że zaprasza nauczycieli na rozmowy "zaraz po świętach".

Sprawa poznańskiej sędzi skierowana do sądu dyscyplinarnego

Do sądu dyscyplinarnego, którym będzie Sąd Apelacyjny w Lublinie, została skierowana sprawa poznańskiej sędzi Moniki Frąckowiak obwinionej o przekroczenie ustawowych terminów na sporządzenie uzasadnień wyroków - poinformował sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab. - Nie jest przypadkowe, że akurat wobec mojej osoby jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne, gdy tymczasem gdzieś około 30 procent sędziów w Polsce można postawić takie same zarzuty - skomentowała tę decyzję sędzia.

Premier zaprasza do rozmów "zaraz po świętach"

Przygotowujemy dzisiaj pewne założenia i przedstawimy je w ciągu dwóch, trzech dni, jeszcze przed świętami - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Zaprosił do rozmów na temat polskiej oświaty w formule okrągłego stołu "zaraz po świętach" między innymi środowiska nauczycielskie.