Policjant przewieziony na masce, zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Zarzut usiłowania zabójstwa dwóch policjantów usłyszał kierowca czerwonego seata, który w niedzielną noc potrącił ich przy próbie zatrzymania. W trakcie pościgu został postrzelony przez funkcjonariuszy. Mężczyzna zdążył już opuścić szpital i stanąć przed sądem, który aresztował go na trzy miesiące.

"Są emocje, emocje ogromne". Bursztynowej Komnaty nie znaleźli

W kompleksie bunkrów w Mamerkach otwarto w czwartek nieczynną od lat studzienkę. Dzierżawca obiektu liczył, że znajdzie w tunelu artefakty z czasów II wojny światowej lub Bursztynową Komnatę. Po odsłonięciu włazu okazało się, że zbudowany z cegły klinkierowej tunel jest pusty.

"Są podejrzenia, że różne instytucje podejmowały nietrafne decyzje"

Badamy nie tylko samą sprawę straszliwego zabójstwa i wcześniej niezwykle okrutnego znęcania się nad dzieciątkiem, ale też badamy zasadność działań organów państwa, które w tę sprawę były zaangażowane, nieprawidłowości w działaniach tych organów - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki w Olecku. - Mamy poważne podejrzenia, że różne instytucje podejmowały tutaj bardzo nietrafne decyzje, które mogły mieć wpływ na taki rozwój wydarzeń - dodał.

Adwokat o podejrzanym o zabójstwo Kristiny: na własną rękę leczył się środkami psychotropowymi

Jakub A., podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin, "wyraża żal i skruchę" - informuje mecenas Katarzyna Bórawska, która jest jego obrońcą. Mecenas w imieniu mężczyzny przeprasza rodzinę dziewczynki, nie zdradza jednak, czy złożyła zażalenie na tymczasowy areszt zastosowany wobec mężczyzny. Matkę Kristiny będzie reprezentował adwokat wyznaczony wcześniej z urzędu do obrony Jakuba A.

"KRS, zamiast stać na straży niezależności sądownictwa, jest organem rządzącej partii"

- Rzecznik stwierdza w tej opinii, że rządząca partia, że PiS uzyskuje kontrolę nad Krajową Radą Sądownictwa, powołując w jej skład ludzi, którzy są zależni właśnie od tej partii - powiedział w czwartek rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Odniósł się w ten sposób do opinii rzecznika TSUE w sprawie KRS oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Ta opinia tak naprawdę nie zaskakuje w żaden sposób, bo te argumenty były poruszane przez wszystkie kluby opozycyjne - komentował z kolei rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak.

Wawrykiewicz: jeśli TSUE podzieli tę opinię, panie i panowie z KRS muszą się rozejść

Ta opinia w zasadzie podziela wszystkie wątpliwości Sądu Najwyższego - powiedział w TVN24 mecenas Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy. Skomentował w ten sposób opinię rzecznika generalnego TSUE, który ocenił, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w unijnym prawie. Jak mówił Wawrykiewicz, jeśli TSUE podzieli tę opinię, będzie to oznaczało, że "Krajowa Rada Sądownictwa w tym modelu ukształtowania nie istnieje", a "wyroki wydane przez Izbę Dyscyplinarną powołaną przez neo-KRS nie są wyrokami".

Terlecki: czytałem opinię rzecznika TSUE, ale my uważamy, że wszystko jest w porządku

Szanujemy rozmaite opinie, rozmaite zdania, ale niekoniecznie musimy się nimi przejmować - powiedział wicemarszałek Sejmu (PiS) Ryszard Terlecki. Skomentował w ten sposób czwartkową opinię rzecznika generalnego TSUE dotyczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa i wyłonionej przez nią Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - My uważamy, że wszystko jest prawidłowo i wszystko jest w porządku - dodał Terlecki.

Jest śledztwo w sprawie księdza Jana A. z filmu braci Sekielskich

Prokuratura Okręgowa w Kielcach wszczęła śledztwo, w związku ze sprawą byłego proboszcza w świętokrzyskiej Topoli, księdza Jana A., przedstawioną w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". W dokumencie duchowny przyznał się do wykorzystywania nieletnich dziewczynek. - Z materiału filmowego wynika, że oprócz czynów z udziałem tej kobiety mogło dojść do popełnienia innych przestępstw - wskazywał rzecznik prasowy kieleckiej prokuratury Daniel Prokopowicz. - Współpracujemy od początku z prokuraturą - mówi rzecznik kieleckiej Kurii Diecezjalnej.

"Nie spełnia wymogów niezawisłości". Rzecznik TSUE o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w czwartek opinię na temat nowej, powoływanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, w której stwierdził, że "sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych". Z tego powodu, jak ocenił, "Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w prawie Unii".

"Ta dymisja pokazuje, że maleją wpływy wiceszefa MSWiA"

Niektórzy z moich rozmówców ze Służby Ochrony Państwa wskazywali na to, że moment tego odwołania nie jest szczęśliwy - powiedział dziennikarz śledczy tvn24.pl Grzegorz Łakomski we "Wstajesz i wiesz", odnosząc się do dymisji wiceszefa Służby Ochrony Państwa pułkownika Pawła Tymińskiego. Jego zdaniem odwołanie Tymińskiego ze stanowiska pokazuje, że "maleją wpływy wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego".

Wójcik: Sąd, policja, MOPS, kuratorzy. Jest śledztwo wobec czterech instytucji

Z dokumentów wynika, że matka jeszcze w lutym mówiła, że nie jest gotowa na przyjęcie dziecka - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka. Poinformował, że w tej sprawie prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące "niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień" przez cztery instytucje: sąd, policję, MOPS oraz kuratorów. Jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24, nadzór nad śledztwem objął zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.

Sienkiewicz stanie przed komisją do spraw VAT

Sejmowa komisja śledcza do spraw VAT przesłucha w czwartek byłego ministra spraw wewnętrznych i byłego koordynatora służb specjalnych Bartłomieja Sienkiewicza. Początek posiedzenia zaplanowano na godzinę 9.

Wypadek na molo, nastolatkowie w szpitalu. "Zaczęli kołysać budką, zawaliła się"

Czworo nastolatków trafiło do szpitala po tym, jak w środę wieczorem zapadła się część molo na zalewie w Siemiatyczach w województwie podlaskim - poinformowała policja, która bada okoliczności wypadku. - Grupka chłopaków zaczęła się bawić. Zaczęli tą budką kołysać, nie wytrzymała, pękła i zawaliła się - powiedziała Weronika Boguszewska, relacjonując przebieg zdarzenia.

Skoczył z roweru wodnego, już się nie wynurzył

Osiemnastolatek płynął rowerem wodnym na jeziorze Miedwie w województwie zachodniopomorskim. W pewnym momencie skoczył do wody i już się nie wynurzył. Płetwonurkowie ze Szczecina do godzin nocnych poszukiwali mężczyzny.

Polska delegacja opuściła obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Delegacje Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji opuściły obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ze względu na "bezwarunkowe włączenie delegatów Rosji do Zgromadzenia" - poinformował wiceszef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i szef polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki (PiS).

Duży pożar lasu na Mazowszu

Duży pożar na granicy powiatów przysuskiego i grójeckiego (Mazowieckie) przestał się rozprzestrzeniać - poinformował w środę wieczorem Karol Kierzkowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Zapaliło się 25-30 hektarów lasów.

Brejza: może zróżnicujmy usługi według wzrostu. Kaleta: można pójść do drugiej drukarni

Czysto ideologiczny ruch środowiska PiS-u - tak w "Kropce nad i" Krzysztof Brejza (PO) skomentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie pracownika drukarni, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT. - Nie wiem, kto będzie następny. Może będziemy czegoś zabraniać łysym, starszym, młodszym, kobietom, mężczyznom - wymieniał. Zdaniem Sebastiana Kalety (PiS), "można pójść do drugiej drukarni, która może z radością i zniżką wydrukuje".

"Kiedyś było: nie mów nikomu, co się dzieje w domu. Dzisiaj wszyscy wiemy i zamykamy oczy"

- W Olecku doszło do sytuacji, która nie powinna się wydarzyć - powiedziała w "Faktach po Faktach" działaczka opozycji w PRL i posłanka Platformy Obywatelskiej Henryka Krzywonos. Jej zdaniem w sprawie śmierci dziewięciomiesięcznej Blanki "zawinił system". Z kolei adwokat Grzegorz Wrona, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przekonywał, że "system zadziałał", ale "na początku".

"To jest największa niesprawiedliwość międzypokoleniowa w historii ludzkości"

Zależałoby na tym, żeby społeczeństwo się wreszcie wzruszyło, poruszyło - mówiła w "Tak jest" w TVN24 aktorka Magdalena Schejbal, komentując swój udział w kampanii społecznej o zmianach klimatu. - Angażujemy się, żeby to poszło dalej w świat - podkreśliła. Fizyk Marcin Popkiewicz podkreślał, że "jeździmy samochodami, latamy samolotami, wrzucamy steki na talerz" i jednocześnie "robimy katastrofalną zmianę klimatu". - Rachunek uregulują nasze dzieci - dodał.

Bartłomiej M. może wyjść z aresztu. Sąd wyznaczył kaucję

Sąd Okręgowy w Warszawie wyraził zgodę, by Bartłomiej M., były rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej i szef gabinetu politycznego byłego szefa MON Antoniego Macierewicza, wyszedł z aresztu pod warunkiem wpłacenia poręczenia majątkowego. - Jeżeli zapłaci do 8 lipca kwotę 100 tysięcy złotych, to będzie mógł opuścić areszt - przekazał mecenas Luka Szaranowicz.

Neo przestał jeść, kulał, zataczał się. "Ktoś zrobił z niego tarczę"

Właściciele 12-letniego kundelka myśleli, że ich pupil jest osowiały ze względu na swój wiek. Jednak kiedy jego stan się drastycznie pogorszył, wzięli psa do weterynarza. Lekarz zrobił mu prześwietlenie, po którym okazało się, że zwierzę ma w tylnej łapie i kręgosłupie ponad 20 metalowych elementów - najprawdopodobniej jest to śrut z wiatrówki.