Zaczęło się na piętrze. "Spłonęło pół budynku"

W niedzielę wieczorem doszło do pożaru domu wielorodzinnego w Lądku-Zdroju w województwie dolnośląskim. Ogień pojawił się na pierwszym piętrze, a potem przedostał się na wyższe kondygnacje. Poszkodowane zostały dwie osoby. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów" o polskim szkolnictwie. Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie. - Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji - zwracała uwagę jedna z uczestniczek dyskusji.

"Do tej pory nie rozumiemy, dlaczego szkoła miałaby być lepsza w wyniku tej reformy"

Kim jest polski nauczyciel? Czy polskie szkolnictwo jest gotowe na kolejną reformę? Kogo kształci szkoła? - to niektóre pytania, z jakimi mierzyli się goście "Debaty Faktów" o polskiej szkole. Jednym z tematów dyskusji były zmiany w edukacji zaprowadzone przez PiS. - Do tej pory nie rozumiemy, dlaczego szkoła miałaby być lepsza w wyniku tej reformy - mówił Jarosław Szulski, pisarz, nauczyciel i szkolny wychowawca. Z kolei prof. Jakub Brdulak, specjalista w zarządzaniu jakością w szkolnictwie, zwrócił uwagę, że "nikt nie zrobił rzetelnych badań jej skutków".

Apel premiera do nauczycieli. "Spory nie mogą zakłócić normalnego przebiegu egzaminów"

Chciałbym zaapelować o to, żeby na zbliżające się święta, na Wielki Tydzień, zawiesić ten protest - zwrócił się do nauczycieli premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do trwającego strajku. Mówił też o zaplanowanych rozmowach ze związkowcami. Prosił, "żeby ten okrągły stół był nowym otwarciem, żeby wspólnie uszanować tę inicjatywę i żeby jutro egzaminy odbyły się w sposób zgodny z planem". W poniedziałek rozpoczynają się egzaminy ósmoklasistów.

"Rezydenci dzisiaj ostrzegają nauczycieli, żeby nie dali się tak oszukać, jak oni się dali"

Ten protest tak naprawdę już przegraliście - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Bartosz Arłukowicz (PO), zwracając się do przedstawicieli strony rządowej. Politycy dyskutowali o trwającym sporze rządu z nauczycielami. - Skandalem jest to, że przez pierwszy tydzień strajku nikt z rządu nie rozmawiał z nauczycielami (...) Nauczyciele wyraźnie mówią, że nie chodzi już tylko i wyłącznie o pensje - dowodził Krzysztof Hetman (PSL). - Żeby rozmawiać o zmianie systemu, potrzeba merytorycznych rozmów, bo w tym systemie nie da się dalej funkcjonować - odpowiadał prezydencki minister Andrzej Dera.

Spłonął zabytkowy pałac na Dolnym Śląsku

Około 80 strażaków walczyło z pożarem XVI-wiecznego pałacu w Zabardowicach na Dolnym Śląsku. Nie wiadomo, jak w zabytkowej rezydencji pojawił się ogień. W niedzielę przed południem wciąż trwało dogaszanie.

"Należy zrobić wszystko, by uniknąć chaotycznego brexitu"

- Premier Morawiecki był jedną z tych osób, które najgłośniej dopominały się, aby postępować ostrożnie - tak przebieg unijnego szczytu w sprawie brexitu podsumował Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. W programie "Horyzont" mówił o staraniach polskich władz, by nie doszło do twardego zerwania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

"Zatrzymać edukoszmar". Wspierają nauczycieli

Mieszkańcy Gdańska i Rybnika demonstrowali w sobotę wieczorem swoje poparcie dla strajkujących nauczycieli. - Zarabiają za mało. Chodzi o ich godność - podkreślali uczestnicy zgromadzeń. Pośród transparentów przyniesionych przez gdańszczan pojawiły się hasła: "Zatrzymać edukoszmar", "MEN mnie mnie" czy "PiS wyrzucił niepełnosprawne dzieci ze szkoły".

"Możemy żonę ci sprzedać do burdelu, a dzieci wywieźć". Polscy niewolnicy w Wielkiej Brytanii

Jak wygląda współczesne niewolnictwo w Wielkiej Brytanii? Wielu Polaków, którzy wyjechali tam szukać lepszego życia, pada ofiarą handlarzy ludźmi. Są zastraszani, szantażowani i zmuszani do darmowej pracy. Mimo wstydu i strachu, kilkoro zdecydowało się opowiedzieć dziennikarzowi "Superwizjera" o tym, co ich spotkało. Reportaż Endiego Gęsiny-Torresa "Polscy niewolnicy w Wielkiej Brytanii".

Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

- Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią".

Kandydatki do Parlamentu Europejskiego o swoich motywacjach

Była premier Ewa Kopacz (Koalicja Europejska) tłumaczyła, że startuje do Parlamentu Europejskiego, ponieważ chce "solidarnej Unii Europejskiej, mocnej Polski i mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej". Posłanka Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) wyjaśniła, że kandyduje "dlatego, żeby Europa się zmieniła, żeby demokracja bezpośrednia miała większe znaczenie, żeby ludzie - szczególnie młodzi - mogli uczestniczyć w tworzeniu prawa europejskiego czy rozmawianiu o kluczowych decyzjach". W "Babilonie" TVN24 BiS kandydatki do europarlamentu opowiadały o swoich motywacjach.

Strajkujących nauczycieli porównał do "pasożytów". "To forma artystycznego wyrazu"

"Nie obsługujemy strajkujących nauczycieli ani innych pasożytów i szantażystów" - kartkę z taką treścią wywiesił na drzwiach swojego zakładu w Starogardzie Gdańskim Piotr Szarmach. W piątek zmienił zdanie i zamiast "nie", jest "już obsługujemy". Dalsza część się jednak nie zmieniła. - Jest to forma protestu przeciwko temu, jak nagminnie w ostatnim tygodniu łamie się konstytucję - tłumaczy przedsiębiorca.

Kosiniak-Kamysz: nie zgadzamy się na politykę w Kościele

Nie zgadzamy się na dzielenie wspólnoty w Kościele, na to, żeby ci, którzy nie głosują na jedynie słuszną partię, czuli się wykluczeni ze wspólnoty Kościoła. A tak dzisiaj jest – powiedział w sobotę w Rzeszowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Rząd będzie chciał wziąć nauczycieli na przeczekanie"

Strajk nauczycieli będzie trwał, jego formuła się nie zmieni - zdecydował zarząd Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przedstawiciele rządu uspokajają, że egzaminy maturalne nie są zagrożone, a o przewodniczącym ZNP mówią, że działa na niekorzyść porozumienia. Spór rządu z nauczycielami komentowali w sobotę politycy.

"W Gnieźnie żyją ludzie o innej orientacji, wyznaniu, pochodzeniu"

Spokojnie, ale nie bez incydentów - tak było w Gnieźnie podczas pierwszego w historii tego miasta Marszu Równości. Manifestacja przeszła ulicami miasta, choć jeszcze w piątek wcale nie było to takie pewne. Wieczorem policja podała, że zatrzymano dziewięć osób, które "odpowiedzą w związku z próbą blokowania marszu i rzucaniem butelkami i jajkami w manifestujących na Marszu Równości oraz w policjantów".

ZNP: poprosiliśmy premiera o pilne, natychmiastowe spotkanie

Nie rozumiemy, skąd ta propozycja okrągłego stołu dopiero po Wielkiej Nocy. Czy rząd nie pracuje do świąt? - pytała na antenie TVN24 Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Oceniła, że poświąteczny termin zaproponowany przez premiera Mateusza Morawieckiego, "wydaje się bardzo odległy". Strajk trwa tu i teraz - podkreśliła.

Robert Biedroń zaprezentował "piątkę" Wiosny

Politycy przez ostatnie 30 lat ciągle tylko reformują, aż całkowicie zdeformowali polską szkołę - ocenił Robert Biedroń podczas sobotniej konwencji partii Wiosna przed majowymi eurowyborami. Przedstawił "piątkę zmian" w celu odbudowy wspólnoty i zaufania do państwa.

Kaczyński: mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom

Polska przyjmie euro, "gdy będzie to w naszym interesie, a w naszym interesie to będzie wtedy, kiedy osiągniemy poziom przynajmniej bardzo zbliżony do Niemiec" - mówił w sobotę na konwencji wyborczej w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Schetyna: mam piątkę dla Jarosława Kaczyńskiego

Podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Rzeszowie przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna skierował pod adresem Jarosława Kaczyńskiego "pięć pytań, na które powinien odpowiedzieć" prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Żyją jak w "Zemście" Fredry. Zamiast muru jest siatka

Kiedy nie było siatki, nie było też konfliktów. Jak tylko mieszkańcy dwóch wielorodzinnych domów pod Krośniewicami (Łódzkie) wspólnie odgrodzili się od drogi, zaczęły się kłótnie. O co? O to, że ktoś nie zamykał bramy. Teraz obie strony są w stanie "wojny". Jedni właśnie odcięli drugim dojazd do ich garaży, drudzy grożą z kolei pierwszym sądem.