Ginekolog oskarżony o zgwałcenie 26 pacjentek

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ginekologowi z Zabrza. - Niektóre z zeznań były dla nas, prokuratorów, bulwersujące i szokujące. Podejrzany wzbudzał zaufanie, pokrzywdzone przychodziły do niego po poradę. Nie ma wątpliwości, że każdy z tych 26 czynów wyczerpał znamiona przestępstwa, polegającego na zmuszeniu do obcowania płciowego - mówi prokurator.

Prymas: kapłan ma stawać wobec skrzywdzonych, oburzonych, wzgardzonych

O radości z bycia księdzem i o kapłańskim zmęczeniu mówił podczas mszy krzyżma świętego do księży archidiecezji gnieźnieńskiej prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. W czasie kazania odczytał też fragment maila od kobiety wykorzystanej seksualnie przez księdza. W Wielki Czwartek w kościołach katedralnych biskupi odprawiają msze, podczas których księża odnawiają swoje przyrzeczenia.

Kolejny projekt nowelizacji ustawy o SN. "Krok do wyprowadzania Polski z Unii"

PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który dotyczy między innymi regulacji związanych z obsadzaniem stanowisk w Sądzie Najwyższym, postępowaniami nominacyjnymi na stanowiska sędziowskie oraz uchyleniami immunitetów. Zdaniem rzecznika Sądu Najwyższego sędziego Michała Laskowskiego, zawarta w projekcie nowelizacji prerogatywa prezydenta w sprawie wyboru I prezesa "wydaje się być w oczywistej sprzeczności z konstytucją". Opozycja ocenia, że nowy projekt to "kolejny krok do wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej".

"Ten wyrok to porażka wymiaru sprawiedliwości"

W środę w poznańskim sądzie zapadł wyrok w głośnej sprawie śmierci Ewy Tylman. Adam Z., oskarżony o jej zabójstwo, został uniewinniony. Według prokuratury sąd niezasadnie nie dał wiary zeznaniom trzech funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którym tuż po zatrzymaniu mężczyzna opowiedział przebieg całego zdarzenia. - Sąd dokonał nieprawidłowej oceny zebranego materiału dowodowego - mówi prokurator.

Broniarz: Szydło w ramach prezentu zaproponowała wzrost pensum i rekompensatę

Kolejne spotkanie i po raz kolejny nieudane. Czwartkowe negocjacje rządu i związków zawodowych w sprawie podwyższenia wynagrodzeń w oświacie zakończyły się fiaskiem. Strona związkowa zaproponowała podzielenie podwyżki wynagrodzeń zasadniczych, której się domaga, na trzy transze, wypłacane kolejno w październiku, listopadzie i grudniu tego roku. - Ta propozycja jest praktycznie taka sam jak poprzednio - oceniła wicepremier Beata Szydło. Jednocześnie zaproponowała stopniowe podnoszenie wynagrodzeń od września 2020 roku, ale też dłuższy czas pracy. Związkowcy uznali to za "prowokację".

Ponownie ruszył proces w sprawie pobicia byłego wiceszefa KNF

Przed warszawskim sądem rejonowym rozpoczął się ponownie proces oskarżonych w związku z brutalnym pobiciem Wojciecha Kwaśniaka, byłego wiceprezesa Komisji Nadzoru Finansowego. Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby, w tym były członek rady nadzorczej SKOK Wołomin Piotr P.

Pies pilnował przy drodze rannego towarzysza

Kierowca, widząc samotnie błąkającego się przy drodze psa, wezwał policję. Kiedy na miejsce przyjechali dzielnicowi, okazało się, że zwierzę czuwa przy innym czworonogu, prawdopodobnie potrąconym przez samochód.

"Zaciśnijcie zęby". Lech Wałęsa do nauczycieli

Po tych doświadczeniach i po tym, co wyprawia obecna władza, nie daję żadnych szans na porozumienie. Ci ludzie wyciągnęli tylko złe wnioski i kierują Polskę w złym kierunku - powiedział w czwartek były prezydent Lech Wałęsa, oceniając czwartkowe rozmowy między protestującymi nauczycielami a stroną rządową. - Zaciśnijcie zęby, poczekamy na zmianę władz i wtedy porozumienie będzie - zwrócił się do nauczycieli.

"Nie mieli już nic do stracenia". Historyk o powstaniu w getcie warszawskim

Niestety, patrzymy na te wszystkie tragedie, na mordowanie Żydów, oczami sprawców - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 historyk profesor Andrzej Żbikowski. Podkreślał, że brakuje materiałów fotograficznych czy filmowych z getta innych niż te wykonane przez żołnierzy niemieckich. - Zachowało się dużo dokumentów, tekstów wspomnień, ale nie ma wizualizacji - zaznaczył.

"Pan Trynkiewicz był na spotkaniu". Rzecznik praw obywatelskich w Gostyninie

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar odwiedził tak zwany ośrodek dla bestii w Gostyninie, gdzie przetrzymywany jest między innymi Mariusz Trynkiewicz, który trafił tam po odbyciu wyroku za zabójstwo czterech chłopców. O tej wizycie Bodnar opowiadał w czwartkowej "Rozmowie Piaseckiego". - W każdym z oddziałów spotykałem się z tymi, którzy chcieli się spotkać, czyli z większością osób - mówił rzecznik. Dodał, że Trynkiewicz był na spotkaniu.

Koncert "Artyści dla nauczycieli". "Chcemy wyśpiewać im nasze wsparcie"

Chcemy wyśpiewać im nasze wsparcie, chcemy powiedzieć im od serca, co myślimy. W końcu wszyscy Polacy są dziećmi nauczycieli - podkreślał Dawid Kasprzyk, jeden z organizatorów koncertu "Artyści dla nauczycieli". Podczas zorganizowanego w środę przed Pałacem Kultury i Nauki koncertu wystąpili między innymi: Urszula Dudziak, Małgorzata Ostrowska, zespół Big Cyc oraz trio Marka Napiórkowskiego. - Warto przyjechać, zagrać kilka piosenek, żeby poczuli, że jesteśmy z nimi - mówił Jacek Jędrzejczak, basista z Big Cyca.

"Rząd może zrobić dzisiaj wszystko, żeby zakończyć to porozumieniem"

Za to, czy będą matury, egzaminy, nie jest odpowiedzialny tylko nauczyciel. To rząd tworzy politykę oświatową, to rząd może zrobić dzisiaj wszystko, żeby zakończyć to porozumieniem, żeby te matury się spokojnie odbyły, a ludzie pojechali na święta - przekonywała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Dorota Gardias, przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego. Jak dodała, "porozumienie powinno dzisiaj być zawarte".

Był bohaterem, został katem. Koniec procesu w sprawie śmierci Kai znalezionej w wersalce

Nie wiadomo, czy zginęła na oczach własnego dziecka. Wiadomo za to, że oprawcą był człowiek, w którym 20-letnia Kaja była zakochana. Opinię publiczną w tej sprawie dodatkowo bulwersowała nieudolność policji, przez którą ciało Kai przez dziewięć dni leżało w wersalce. Dziś zakończył się proces. Mowy końcowe miały wyłączoną jawność. Wyrok zostanie ogłoszony 26 kwietnia.

Bodnar: są podstawy, aby składać zażalenia na sposób przeprowadzenia egzaminów

Jest chociażby taki przepis, że kształt komisji egzaminacyjnych i struktury przeprowadzenia egzaminu powinien być znany na początku roku szkolnego. Tutaj się zmieniło w trakcie - wskazywał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, odnosząc się do przebiegu egzaminów w czasie strajku nauczycieli. Jego zdaniem są podstawy, "by składać zażalenia do komisji egzaminacyjnych, a następnie do sądu administracyjnego".

Piłkarz Jarosław Bieniuk usłyszał zarzuty "udzielenia innej osobie środka psychoaktywnego"

Prokuratura postawiła w środę byłemu piłkarzowi Jarosławowi Bieniukowi dwa zarzuty udzielenia innej osobie środka psychoaktywnego. Uzależniła też wyjście sportowca na wolność od wpłacenia 20 tysięcy złotych kaucji. Prokuratura orzekła również wobec niego dozór policji i zakaz kontaktu ze świadkami. Piłkarz w czwartek wydał oświadczenie, w którym między innymi zgodził się na podawanie w tej sprawie jego pełnego imienia i nazwiska oraz wizerunku.

"Wyraz bezsilności". List do pierwszej damy, odpowiedź kancelarii prezydenta

Kraków i strajk w renomowanym liceum, które ukończył prezydent Andrzej Duda. Do niedawna uczyła w nim jego żona. Do pierwszej damy protestujący w tej szkole nauczyciele napisali list otwarty o wstydzie, upokorzeniu i rozczarowaniu milczeniem Agaty Kornhauser-Dudy w tej kryzysowej sytuacji. - To jest wyraz pewnej naszej bezsilności - podkreśla polonista Bogdan Kozak. Materiał programu "Czarno na białym" w TVN24.

Dworczyk: przedstawimy związkowcom pewne propozycje

W czwartek przedstawimy pewne propozycje przedstawicielom centrali związkowych, licząc, że rozważą przystąpienie do porozumienia, które zostało już podpisane przez Solidarność. To jest dobre porozumienie - powiedział w "Kropce nad i" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Zależy nam na tym, by działacze PO cynicznie nie wykorzystywali nauczycieli, którzy słusznie domagają się podwyżek - dodał.

Słabsze niż w marcu oceny pracy rządu, premiera i prezydenta. Najnowszy sondaż

47 procent badanych przez Kantar Public negatywnie ocenia w kwietniu pracę rządu Mateusza Morawieckiego, 40 procent ocenia ją dobrze. Pracę samego premiera negatywnie ocenia 44 procent ankietowanych, a pozytywnie - 42 procent. Wobec prezydenta Andrzeja Dudy oceny pozytywne (46 procent) przeważają nad negatywnymi (43 procent). We wszystkich trzech przypadkach jednak notowania pogorszyły się w porównaniu z marcem.

Maleje liczba strajkujących placówek, ale ZNP i ministerstwo podają rozbieżne dane

67 procent publicznych przedszkoli oraz ponad 60 procent szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych funkcjonuje normalnie - poinformowało w środę Ministerstwo Edukacji Narodowej. Związek Nauczycielstwa Polskiego przyznaje, że strajkujących placówek ubywa, ale zapewnia, że jest ich więcej, niż podaje MEN. Rozbieżność, jak tłumaczy ZNP, wynika z innego sposobu liczenia.