"Sędziowie są związani uchwałą, a nie słowami ministra sprawiedliwości"

Żaden minister, żaden premier, żaden prezydent nie może przyjść i powiedzieć: ja to kasuję, tego nie ma. To będą weryfikować sędziowie - powiedziała w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Komitetu Obrony Sprawiedliwości. Komentowała w ten sposób czwartkową uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego dotyczącą sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy" ocenił, że to "najważniejsze orzeczenie polskiego sądu od 1989 roku".

Sędzia Nawacki: uchwała Sądu Najwyższego zostanie powszechnie zignorowana

Jutro, kilka godzin po uchwale Sądu Najwyższego, nowi sędziowie Krajowej Rady Sądownictwa dalej będą sądzić. Uchwała zostanie powszechnie zignorowana - napisał sędzia Maciej Nawacki, członek nowej KRS. Skomentował w ten sposób czwartkową decyzję SN dotyczącą sędziów powołanych na wniosek nowej KRS.

Rzepliński krytycznie o kompetencjach Ziobry

Profesor Andrzej Rzepliński skrytykował ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę za stwierdzenie, że czwartkowa uchwała Sądu Najwyższego w sprawie sędziów wybranych przez nową KRS nie powoduje żadnych skutków prawnych. - Minister sprawiedliwości, który by szanował swój urząd czy państwo, w którym jest ministrem sprawiedliwości, i samego siebie, nigdy by takiej rzeczy nie powiedział - ocenił były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

"Próba wprowadzenia pewnych reguł". Co oznacza uchwała Sądu Najwyższego?

Sąd Najwyższy uznał, iż Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, ale także w rozumieniu polskich regulacji. Orzeczenia wydane przez tę od początku jej istnienia są dotknięte wadą i mogą zostać wzruszone - mówił rzecznik SN Michał Laskowski. Odniósł się do wydanej w czwartek uchwały dotyczącą udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

"Sąd Najwyższy zachował się pragmatycznie"

- powiedział Włodzimierz Cimoszewicz, eurodeputowany Sojuszu Lewicy Demokratycznej i były premier. Komentował on w "Faktach po Faktach" uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego, dotyczącej zasiadania w składach sędziowskich osób wyłonionych przez nową, wybraną przez polityków Krajową Radę Sądownictwa.

"Kiedy sądy przestają być niezależne i bezstronne, nie wiadomo, po co są"

To, co się zdarzyło w polskim systemie prawnym, doprowadziło do potężnej niepewności i chaosu - powiedział sędzia Sądu Najwyższego Włodzimierz Wróbel w uzasadnieniu uchwały, która dotyczyła zasiadania w składach sędziowskich osób wyłonionych przez nową KRS. Jak mówił Wróbel, kiedy sądy "przestają być sądami niezależnymi, kiedy przestają być sądami bezstronnymi nie wiadomo, po co są".

"Przybyliśmy tutaj, by potępić straszliwe zbrodnie"

Jesteśmy tu jako bracia i siostry, którzy zgadzają się, że doszło tu do zbrodni przeciwko ludzkości - powiedział sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej Muhammad bin Abdulkarim Al-Issa, który w czwartek złożył wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Maltretowany 6-latek miał siniaki na całym ciele. Do aresztowania ojczyma przyczynił się film w telefonie

Wyzywanie, grożenie śmiercią, bicie po twarzy i innych częściach ciała, wykręcanie rąk - istną gehennę przeszedł w ostatnich kilku miesiącach sześcioletni chłopiec z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku. To, że w domu się nad nim znęcano, wyszło zupełnie przypadkiem. Sprzedając telefon, ojczym dziecka zapomniał wykasować film, który teraz doprowadził do jego aresztowania.