Rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek poinformowała TVN24, że instytucja nie rozpoczęła dystrybucji tzw. pakietów wyborczych. Jak przekazała, mają one być roznoszone przez dwuosobowe zespoły. Ustawa dotycząca przeprowadzenia wyborów prezydenckich wyłącznie w formie korespondencyjnej jest wciąż w Senacie.
Wybory prezydenckie zaplanowano na 10 maja. Ustawa, zgodnie z którą głosowanie miałoby zostać przeprowadzone wyłącznie w formie korespondencyjnej została uchwalona 6 kwietnia przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa będzie rozpatrywana na plenarnym posiedzeniu Senatu, które rozpoczyna się we wtorek. W tym tygodniu ma wrócić pod obrady Sejmu.
22 kwietnia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych już drukuje karty do głosowania na podstawie decyzji premiera wydanej - jak mówił - "w oparciu o ustawę 'antycovidową'", która nakazała państwowym firmom, takim jak Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Poczta Polska przygotowanie do tych wyborów, tak aby mogły się odbyć w trybie korespondencyjnym".
W poniedziałek Sasin powiedział w Radiu Zet, że termin wyborów prezydenckich 10 maja jest raczej "trudny do zrealizowania". Jak dodał, nie jest możliwe przygotowanie tego procesu w ciągu kilku dni.
"Pakiety będą roznoszone przez dwuosobowe zespoły"
Według ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, która jest w Senacie i nie weszła jeszcze w życie, za doręczenie tak zwanych pakietów wyborczych ma odpowiadać Poczta Polska.
Jej rzeczniczka Justyna Siwek w przesłanej TVN24 odpowiedzi na pytania dotyczące działań firmy związanych z przygotowaniami do głosowania, poinformowała, że Poczta Polska "nie rozpoczęła dystrybucji pakietów wyborczych".
"Pakiety będą roznoszone przez dwuosobowe zespoły, w ich skład wejdzie: listonosz i osoba towarzysząca, którą będzie inny pracownik Poczty" - przekazała. Dodała, że "obecnie jest bardzo duże zainteresowanie pracowników dołączeniem do zespołów dystrybuujących pakiety, będzie to dodatkowe źródło dochodu dla nich". "Nie poszukujemy kandydatów spoza Spółki" - zaznaczyła.
"Podstawą prawną działań Poczty Polskiej S.A. jest art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 w związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r., sygn. BPRM.4820.2.3.2020" - napisała rzeczniczka.
Art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. brzmi: "Operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej bądź w celu wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej".
Jak pisał portal Konkret24, zdaniem ekspertów działania Poczty Polskiej nie mają podstaw prawnych. "Poczta Polska nie może wykonywać zadań związanych z powszechnymi wyborami korespondencyjnymi, gdyż wprowadzająca je do systemu prawnego odrębna ustawa nie weszła jeszcze w życie" – napisała w opinii grupa krakowskich prawników.
Biuro prasowe Ministerstwa Cyfryzacji poinformowało, że Departament Zarządzania Systemami tego resortu wydał 22 kwietnia dane z bazy PESEL Poczcie Polskiej. Wcześniej wielu samorządowców konsekwentnie odmawiało przekazywania Poczcie Polskiej spisu wyborców, którego ta się domagała.
Ustawa w sprawie głosowania korespondencyjnego
6 kwietnia Sejm uchwalił ustawę autorstwa PiS, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z tą ustawą minister aktywów państwowych ma m.in. po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
Źródło: TVN24