"Każdy obywatel przeżywa dramat. Nie ma czasu na czekanie, trzeba działać"

Miliony Polaków, pracowników i pracodawców, czekają na przepisy, które powinny być już wdrażane tak, jak w innych państwach. Tak się nie dzieje, jest dosyć duża opieszałość - mówiła na antenie TVN24 Dorota Gardias, szefowa Forum Związków Zawodowych. W ten sposób odniosła się do zapowiedzi wprowadzenia przez rząd rozwiązań, mających przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.

Niosą pomoc psychologiczną, na dobę przerwali. Dezynfekcja, "dmuchanie na zimne"

Po zaledwie tygodniu działania wojskowa infolinia z pomocą psychologiczną, uruchomiona z powodu epidemii choroby COVID-19, musiała na dobę zawiesić pracę. To dlatego, że jedna z pracownic mogła być narażona na kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2. Czekamy na wyniki badań, zadziałaliśmy prewencyjnie – tłumaczy podpułkownik Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, które uruchomiło infolinię.

Kilka tysięcy testów dziennie. "Mamy zawsze więcej mocy, niż bieżące potrzeby"

W Polsce dziennie wykonuje się już kilka tysięcy testów na obecność koronawirusa - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Ich liczba rośnie z dnia na dzień ze względu na to, że rosną cały czas potrzeby - dodał. Poinformował również, jakie są aktualne wytyczne do przeprowadzania testów.

Hostia z ręki do ręki, spowiedź tylko za folią. Księża grupą szczególnie zagrożoną. "Jesteśmy na pierwszej linii frontu"

- Wśród zmarłych w Polsce, którzy byli zakażeni koronawirusem jest już dwóch księży. We Włoszech życie straciło już ponad 50 duchownych. Jesteśmy na pierwszej linii frontu - wylicza ks. prof. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Poszczególne kurie szukają rozwiązań, jak uniknąć zachorowań wśród duchownych pełniących posługę.

Mieli głosować, ale do urn jednak nie pójdą

5 kwietnia mieszkańcy Wielowsi w województwie śląskim mieli głosować w wyborach uzupełniających do miejscowej rady gminy. Do urn jednak nie pójdą. Z powodu pandemii koronawirusa wojewoda śląski przełożył wybory na pierwszy termin po zakończeniu obowiązywania zakazu przemieszczenia się

"Dużo zapisów praktycznie wykluczających". Przedsiębiorcy o rządowej tarczy

Straty przedsiębiorców licznych branż to widmo utraty pracy dla wielu. To właśnie małe firmy są na bolesne skutki epidemii najbardziej podatne. Rząd chce ekonomiczne uderzenie koronawirusa łagodzić, dlatego przedstawia szereg rozwiązań. Michał Tracz pyta, co o nich sądzą ci, do których wsparcie ma trafić. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Pacjenci uwierzyli, że to lekarstwo na koronawirusa". Lek zniknął z aptek

Już u ponad tysiąca osób w Polsce wykryto koronawirusa – w środę przybyło 150 nowych zakażeń. Zmagania organizmu z zakażeniem, w określonych przypadkach może wspierać Arechin. Lek zniknął więc z aptek, a jest stosowany przy innych przewlekłych chorobach. Producenci zapewniają, że ma być dostępny w ciągu kilku dni. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dramatyczne dane z Hiszpanii i USA, spowolnienie tempa zakażeń w Holandii, książę Karol zakażony. Co wydarzyło się w środę?

Bardzo szybko rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych i w Hiszpanii. Rząd w Madrycie poinformował m.in. o pozytywnym wyniku testu wicepremier Carmen Calvo. Zakażony jest również książę Karol - następca brytyjskiego tronu. Natomiast w Holandii zauważono spowolnienie tempa przyrostu nowych zakażeń. Co jeszcze wydarzyło się w środę w cieniu pandemii?

"Wybory mogą poczekać na czasy normalne"

W sytuacji wyjątkowej nie robi się wyborów - oceniła w "Kropce nad i" wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta podkreśliła, że w związku z pandemią COVID-19 sytuacja Polsce "jest wyjątkowa", a wyznaczone na maj wybory prezydenckie "mogą poczekać na czasy normalne".

"Testy, testy, testy…", zaleca WHO. Tylko jakie?

Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad zakupem szybszych, tzw. przesiewowych testów na koronawirusa. Na razie wybrane szpitale mają je sprawdzać i oceniać ich przydatność . Nie są to jednak testy dla wszystkich, co w programie "Raport. Koronawirus" tłumaczył dziennikarz Maciej Warsiński.

Lekarka "zataiła informację", że miała kontakt z osobą zakażoną i przebywała za granicą

Na oddziale ortopedycznym w Szpitalu Praskim operowany był pacjent, u którego trzy dni później potwierdzono koronawirusa. W tym samym szpitalu lekarką jest jego córka. Jej wynik także jest pozytywny. Nie wiadomo kiedy i od kogo się zakaziła, wiadomo że miała kontakt z ojcem w szpitalu. Warszawski ratusz przyznaje, że "zataiła informację". Sytuację badał dziennikarz "Czarno na białym" Artur Warcholiński.

Karczewski: w sprawie koronawirusa najgorsza jest niewiedza

- Najgorsza jest niewiedza, bo ona wprowadza taki stan niepewności i pogłębia strach, obawy, a nie możemy dopuścić do paniki - powiedział w "Tak jest" wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Przekonywał, że w sytuacji pandemii COVID-19 "najważniejsza jest informacja". - Wszyscy powinni być zapoznani bardzo szczegółowo, bardzo dokładnie z procedurami, bo procedury w tym przypadku są niezwykle istotne - dodał.

Trzaskowski dostał login i hasło do posiedzenia Sejmu. A posłem nie jest

"Otrzymałem login i hasło do posiedzenia Sejmu. Tak właśnie rządzący chcą profesjonalnie zapewnić bezpieczeństwo obrad" – napisał w środę rano prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przypomniał, że nie jest już posłem. Ze względu na epidemię COVID-19 zaplanowano, że piątkowe posiedzenie Sejmu odbędzie się częściowo zdalnie. - Doszło do pewnego rodzaju nieporozumienia i błędu – skomentował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu, Andrzej Grzegrzółka.