"Myślę, że nad ranem będzie remis"

Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

Schetyna: cieszyć się będę w październiku

Mobilizacja wyborców i integrowanie opozycji - takie sposoby na polepszenie wyniku Koalicji Europejskiej w kolejnych wyborach wskazał przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach". Dopytywany, czy cieszy się z sondażowych wyników niedzielnych wyborów do europarlamentu odparł: - Cieszyć się będę w październiku, kiedy wygramy z PiS-em.

Tyszka: możemy partyjniakom powiedzieć "wiosna wasza, jesień nasza"

My się nie poddajemy, wyciągniemy wnioski, będziemy walczyli dalej - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll po zakończeniu głosowania do Parlamentu Europejskiego . Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24 jego ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego.

Korwin-Mikke: mam nadzieję, że nastąpił przełom

Polacy wybrali w niedzielę posłów do Parlamentu Europejskiego. Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy zagłosowało 6,1 procent osób. - Mam nadzieję, że nastąpił przełom – powiedział lider ugrupowania, Janusz Korwin-Mikke.

Padł rekord. Takiej frekwencji w polskich wyborach do PE jeszcze nie było

43 procent uprawnionych do głosowania - tylu Polaków, według sondażu Ipsos dla TVN24, poszło w niedzielę do urn. To liczba, jakiej od wejścia Polski do Unii Europejskiej jeszcze nie było. W poprzednich wyborach do europarlamentu frekwencja była znacznie gorsza. Wtedy zagłosowało niemal dwa razy mniej wyborców - ledwie 23,83 procent Polaków.

PKW podała frekwencję na godzinę 17. "Prawie uległa podwojeniu"

Wybory do europarlamentu trwają do godziny 21. - Frekwencja w polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego na godzinę 17 wyniosła 32,51 procent - poinformował podczas trzeciej niedzielnej konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak.

"Nie zawsze jako biskupi odważnie reagowaliśmy"

W niedzielę w kościołach w prawie całej Polsce odczytywany jest list biskupów skierowany do wiernych, w którym przyznają, że jako pasterze Kościoła nie uczynili wszystkiego, aby zapobiec skandalom seksualnym z udziałem duchownych, i krzywdom doznanym przez ofiary tych przestępstw. - Nie zawsze jako biskupi odważnie reagowaliśmy na wszystkie te przypadki - przyznał w rozmowie z dziennikarzami prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

PKW: frekwencja dwa razy wyższa niż w poprzednich wyborach

Frekwencja na godzinę 12 wyniosła 14,39 procent - poinformował podczas drugiej niedzielnej konferencji zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. To prawie dwa razy wyższy wynik niż w poprzednich eurowyborach z roku 2014 - wówczas frekwencja na godzinę 12 wynosiła 7,31 procent.

Nożownik śmiertelnie ranił mężczyznę w Poznaniu

W sobotę po godzinie 18 policja w Poznaniu została powiadomiona o ataku nożownika na przystanku MPK przy Alejach Solidarności. Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji przekazała, że w związku ze sprawą zatrzymano mężczyznę. Prawdopodobnie dopiero w poniedziałek zostanie on przesłuchany i usłyszy zarzuty.

Arcybiskup Jędraszewski: mówienie, że cały Kościół jest zły, jest nieprawdą

- Każdy przypadek jest i będzie moralnie i prawnie osądzony - mówił w niedzielę o pedofilii w Kościele metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc. Z kolei metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślał, że postępowanie niektórych duchownych napawa zawstydzeniem i upokorzeniem, jednak mówienie, że "cały Kościół jest zły, jest po prostu nieprawdą".

38 naruszeń przepisów wyborczych w sobotę i w nocy

Wszystkie lokale komisji obwodowych zostały otwarte w niedzielę o godzinie 7, nie stwierdzono incydentów związanych z uruchomieniem głosowania w poszczególnych obwodach - poinformował o godzinie 10 rano, podczas pierwszej niedzielnej konferencji prasowej, pełniący obowiązki szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.

PKW: głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem

W całym kraju odbywają się dziś wybory do Parlamentu Europejskiego. Swoich przedstawicieli wybieramy w 13 okręgach wyborczych. Głos można oddać od godziny 7 do 21. - Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczęło się zgodnie z planem, nie ma informacji o opóźnieniach - przekazał w niedzielę rzecznik PKW Wojciech Dąbrówka. Podkreślił, że nie ma "niepokojących sygnałów" z południa Polski, gdzie w ostatnich dniach doszło do podtopień.

"Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF.

Przytulisko dla zwierząt zalane po ulewach. W sprzątaniu pomagają więźniowie

Podmyte kojce, woda w budach, zalana główna hala, wszędzie muł, podmoknięty magazynek z karmą i żwirkiem - tak wyglądał krajobraz w przytulisku dla zwierząt w Głubczycach na Opolszczyźnie po intensywnych opadach, które przeszły tam w środę. Wolontariusze usuwają skutki ulewy, a pomagają im w tym osadzeni z pobliskiego zakładu karnego.

"Nie można organizować zgromadzeń, wygłaszać przemówień". Ekspert o ciszy wyborczej

Od północy trwa cisza wyborcza, w związku z tym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie - przypominał w TVN24 Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego. Jak wyjaśniał, "nie można organizować zgromadzeń, pochodów, wygłaszać przemówień i rozpowszechniać materiałów agitacyjnych". Tłumaczył również, jak w poprawny sposób oddać głos.

Wypadek awionetki na lotnisku. Pilot trafił do szpitala

Tuż po starcie samolot typu ultralekkiego wzniósł się na niewielką wysokość kilku metrów i, z niewyjaśnionej przyczyny, spadł na płytę lotniska - mówił na antenie TVN24 młodszy inspektor Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji. Do wypadku doszło na lotnisku w Ligowcu koło Poznania.

"Pierwszy okres jest bardzo ciężki". Reporter TVN24 o walce z nowotworem

Amerykański onkolog Carl Simonton zauważył już na początku lat 70., że pacjenci, których wspiera, zupełnie inaczej reagują na leczenie - mówił we "Wstajesz i weekend" reporter TVN24 Rafał Poniatowski, który przeszedł walkę z nowotworem. Opowiadał między innymi o terapii Simontona przeznaczonej dla osób zmagających się z tą chorobą. W sobotę w ramach akcji profilaktyki nowotworów skóry można wykonać specjalistyczne badania oraz skorzystać z konsultacji lekarzy.

Para prezydencka odwiedziła sześcioraczki

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedzili w piątek w krakowskim szpitalu sześcioraczki oraz ich rodziców. Dzieci przyszły na świat w poniedziałek. W spotkaniu z parą prezydencką wziął udział także personel, który towarzyszył przy porodzie.

Senat przyjął poprawki w sprawie Kodeksu karnego. "Ryzyko niezgodności z konstytucją"

Senat poparł w piątek wieczorem nowelizację reformującą Kodeks karny, w tym zaostrzającą kary za przestępstwa między innymi dotyczące pedofilii. - Istnieje realna obawa, że przy kontroli konstytucyjnej, ta ustawa będzie uznana za niezgodną z konstytucją - stwierdził Piotr Zientarski, senator Platformy Obywatelskiej. Zdaniem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego "to, co się stało w Sejmie, to jest zupełnie odrębna sprawa".