Restauracja z niewidomymi kelnerami pomaga potrzebującym. "Najwięcej zgłoszeń od osób starszych"

Fundacja pomocy rodzinie "Człowiek w potrzebie" odbiera zgłoszenia zazwyczaj od indywidualnych osób, w większości to są osoby samotne, starsze, które najbardziej pomocy potrzebują - mówiła w TVN24 Anna Bocheńska o działalności restauracji "Different" z niewidomymi kelnerami. Restauracja teraz sama potrzebuje pomocy. - Trwa zbiórka w internecie. Z tych środków mamy nadzieję wydać jak najwięcej obiadów - dodała

"Nie zarażam przez ścianę. Co najwyżej mogę przesłać dobrą energię"

Jak powinniśmy się zachować, gdy okaże się, że nasz sąsiad spod trójki odbywa właśnie przymusową kwarantannę? Bać się? - Nie dajmy się ponieść emocjom i lękom. Niektórzy mówią, że koronawirus jest w wodzie w kranach, w przedmiotach codziennego użytku, że przechodzi przez drzwi, ściany, folie. Jesteśmy bezpieczni w swoich domach, nie martwmy się - mówi Tomasz Karauda, lekarz ze szpitala w Łodzi.

Koronawirus już nas zmienił

Zdalne firmy, e-szkoła, sztuka w sieci, uziemione samoloty i wymarłe ulice milionowych miast – pandemia z dnia na dzień zmieniła nasze życie. Wywróciła je do góry nogami. - A to prawdopodobnie dopiero początek społecznej i gospodarczej rewolucji – twierdzą profesor Julian Auleytner, dr Aleksander Łaszek i Marek Józefiak w rozmowie z dziennikarzem magazynu "Czarno na Białym" Cyprianem Jopkiem.

Strzelanina w centrum Katowic. Dwóch mężczyzn w szpitalu

Dwaj mężczyźni w wieku 34 i 38 lat zostali ranni w wyniku strzelaniny w centrum Katowic. Jeden z nich został postrzelony przez zatrzymanego kilka godzin później 54-latka. Drugiego z mężczyzn, który zaatakował funkcjonariuszy udzielających pomocy rannemu, postrzelił policjant – podała katowicka komenda.

Jakoś to będzie

Przyrzekałem sobie, że nie będę pisał o koronowirusie. I nie wytrzymałem - pisze w felietonie Maciej Wierzyński, wieloletni dziennikarz TVN24, twórca programu "Horyzont".

"To cyniczna kalkulacja, która zakończy się klęską"

- PiS i obóz rządzący nie kierują się przesłankami racjonalnymi, troską o zdrowie i życie obywateli, tylko przede wszystkim kalkulacją polityczną - powiedział w "Kawie na ławę" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Odniósł się w ten sposób do kwestii organizacji wyborów prezydenckich w czasie rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Podstawą zmiany daty wyborów musiałaby być sytuacja wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego - zaznaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Halo? Mogę mieć w domu koronawirusa

Słuchając polityków można odnieść wrażenie, że sytuację koronawirusową mamy pod kontrolą, że wszystko działa: są procedury, którymi kieruje się sanepid i służba zdrowia. Ale kiedy wpadasz w tarapaty, masz objawy podobne do zakażenia i próbujesz się w tym wszystkim odnaleźć, okazuje się, że procedury, które znasz z konferencji prasowych - delikatnie mówiąc - zawodzą. Zaczyna się improwizacja. Materiał reportera "Czarno na białym" Rafała Stangreciaka.

Chcesz zawiesić lub zamknąć działalność gospodarczą? Podpowiadamy, jak to zrobić

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy list od czytelnika, który chciał zawiesić swoją działalność gospodarczą. Skarżył się, że przez godziny dzwonił do różnych instytucji i nikt nie był w stanie mu pomóc. Dziennikarz "Czarno na białym" Daniel Chaliński postanowił pójść jego drogą i sprawdzić, co można zrobić, kiedy urząd z powodu pandemii koronawirusa jest zamknięty, a chcemy zrezygnować z dalszej działalności. Oto kilka przykładów.

Uciekł ze szpitala z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Są już wyniki testu

W piątek z domu zabrała go karetka, bo miał wysoką gorączkę. Ponieważ ratownicy podejrzewali zakażenie koronawirusem, 45-latek z powiatu strzeleckiego (woj. opolskie) trafił do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, a następnie z niego uciekł. Kilkanaście godzin później został zatrzymany - podała policja. A w niedzielę sanepid potwierdził - pacjent nie ma koronawirusa.

Ratownik: Niektórzy pacjenci zatajają informacje. Jeżeli my zachorujemy, szanse na ratunek będą mniejsze

Nie jesteśmy w stanie za każdym ubrać się w skafander, który byłby zalecany. Dlatego bardzo ważny jest wywiad medyczny przeprowadzony przez dyspozytorów - podkreślał ratownik medyczny Maciej Koperski w rozmowie z TVN24. Jak przekazał, "niestety w ostatnich dniach powtarzają się sytuacje, gdy zespoły ratownictwa są poddawane kwarantannie", bo pacjenci zatajają informacje o zagranicznych wyjazdach i objawach.

W jakiej kolejności pojawiają się objawy zakażenia? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Czy można przygotować się tak, by przebieg choroby wywołanej zakażeniem koronawirusa był jak najlżejszy? Co powinna zrobić osoba pracująca, która ma w domu pacjenta onkologicznego? Na wasze pytania odpowiadali w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 kardiolog i internista doktor Piotr Gryglas oraz oraz Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wykryła polskiego "pacjenta zero". Dziś sama jest na kwarantannie

- Był już późny wieczór. Ci wszyscy, którzy byli jeszcze w pracy, przyszli obejrzeć wynik. Analizowaliśmy dane: nachylenie krzywej, tempo jej wzrostu, sprawdzaliśmy parametry. Wszyscy byli podekscytowani - doktor Katarzyna Pancer opowiada o momencie, w którym jej zespół wykrył pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa. Z dr Pancer, wirusologiem, diagnostą i kierownikiem laboratorium BSL-3 w Warszawie, rozmawia Dariusz Kubik z magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Obowiązkowa kwarantanna, czyli Andrzej i Roman wracają do Polski

Ponad 20 tysięcy Polaków wróciło w ostatnich dniach do kraju w ramach akcji "LOT do domu". Każdy obowiązkowo musi się poddać 14-dniowej kwarantannie. Zanim się jednak odizoluje, odbywa często długą podróż do domu. Zdarza się, że pociągiem, w jednym przedziale z przypadkowymi pasażerami, którzy o koronawirusie słyszeli tylko w mediach.