Dziki osioł, peepshow i wielki rollercoaster. Takie było pierwsze wesołe miasteczko w Polsce

Dzieciaki zderzały się małymi samochodzikami i szalały na kolejkach. Panowie tylko czekali, aż paniom podwinie się sukienka. Albo - ku zgorszeniu pań - podglądali "Najpiękniejsze kobiety świata". Obok wszystkiemu przyglądała się grupka Senegalczyków. A właściwie to im się przyglądano. Tak wyglądało pierwsze polskie wesołe miasteczko. Zorganizowano je 90 lat temu na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu.

"Widziałam Oliwkę i mnóstwo krwi. Bałam się, że uszkodzona jest tętnica"

Krzysztof Gorzycki na co dzień jest konserwatorem. Ale tego dnia obezwładnił 18-latka, który otworzył ogień w szkole w Brześciu Kujawskim, raniąc woźną i 12-letnią uczennicę. - Widziałam Oliwkę i mnóstwo krwi. Bałam się, że uszkodzona jest tętnica - opowiada Danuta Kaczyńska, dyrektor podstawówki. Konserwator, dzięki któremu w szkole nie doszło do tragedii, jest krewnym Oliwki. - Kocham cię, braciszku. Dziękuję za wszystko - mówi ojciec dziewczynki. Materiał magazynu "Uwaga!" TVN.

"Nogi się pode mną ugięły. Wiedziałem, że to największy wróg komunizmu w Polsce"

To był wielki zaszczyt, ale było też trochę strachu, bo esbecja zawsze siedziała wokół mieszkania Jacka - wspominał we "Wstajesz i weekend" Stanisław Trzciński - kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu SWPS i Collegium Civitas. W 1989 roku był zaangażowany w kampanię wyborczą Jacka Kuronia przed częściowo wolnymi czerwcowymi wyborami. - Kiedy pierwszy raz wszedłem do mieszkania Jacka Kuronia i go spotkałem, to nogi się pode mną ugięły, bo wiedziałem, że to jest największy wróg komunizmu w Polsce - dodawał. Swoją historię Trzciński opisał także w Magazynie TVN24.

"Nagle 'łup!' i to był ten piękny dzień, ogromna radość i euforia"

Strajki w 1988 roku obudziły społeczeństwo na nowo, ale nikt nie wierzył, przynajmniej z naszego pokolenia, że za naszego życia nastąpi zmiana - wspominał we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Muniek Staszczyk, jeden z bohaterów reportażu Macieja Kuciela "Amnezja". - Oni byli bacznymi obserwatorami nie tylko sceny politycznej, ale i zmieniającego się społeczeństwa - powiedział autor reportażu.

Bogdan Zdrojewski i prof. Jan Woleński o przyszłości Unii Europejskiej

Powyborcze rozliczenia na opozycji. Czy Koalicja Europejska była jednorazowym projektem na wybory do Parlamentu Europejskiego? Czy w podobnym składzie politycy pójdą na wybory do Sejmu? A może Wiosna zastąpi PSL? O tym wszystkim porozmawiamy z Bogdanem Zdrojewskim (PO) w "Faktach po Faktach" o godzinie 19.20.

"Nie chcę Polski, w której będzie wojna religijna. Nie chcę skrętu w lewo"

Kampania jedna za nami, jutro jedziemy na kolejne spotkania. Te spotkania będą miały na celu odpowiedzieć, w jakim kierunku powinniśmy iść - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. - Ja nie chcę Polski, w której będzie wojna religijna, nie chcę Polski, w której ktoś naskakuje na naszą tradycję, nie chcę tego skrętu w lewo - przyznał.

Rzecznik Ziobry: Oddał nagrodę. Byłem z nim w banku

Minister Zbigniew Ziobro wpłacił nagrodę na cele dobroczynne. Udałem się z nim do banku, więc byłem świadkiem naocznym - powiedział w "Tak jest" w TVN24 rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Jan Kanthak. Odniósł się do sprawy nagrody, którą w 2017 roku przekazała ówczesna premier Beata Szydło. Według oświadczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ministrowie mieli przekazać nagrody na Caritas. "Gazeta Wyborcza" napisała w piątek, że nie wszyscy ministrowie to zrobili.

"Duży projekt, który może wygrać jesienią". Przymiarki do integracji PO i Nowoczesnej

Sławomir Neumann, szef klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska, zadeklarował się w piątek jako zwolennik zacieśnienia współpracy między PO i Nowoczesną, a w przyszłości dalszej integracji obu ugrupowań. - Integracja pozwala iść w duży projekt, który może wygrać jesienne wybory parlamentarne - powiedział polityk PO. Sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka mówił w piątek o rozmowach na temat powrotu do idei Koalicji Obywatelskiej, która "bardzo dobrze się sprawdziła".

Rzecznik dyscyplinarny odmówił wszczęcia postępowania wobec swojego zastępcy

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Piotr Schab odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego między innymi wobec swojego zastępcy sędziego Przemysława Radzika w sprawie terminowości sporządzania uzasadnień wyroków. Zdaniem Schaba, duża liczba spraw zakończonych w referacie Radzika "skutkować musiała niemożnością zachowania ustawowego terminu (...) w części spraw".

Polowania z udziałem dzieci? Naczelna Rada Łowiecka chce zmiany prawa

"Apelujemy o wycofanie zakazu udziału dzieci w polowaniach" - pisze Naczelna Rada Łowiecka w oświadczeniu. Myśliwi przekonują, że nie chodzi im o naukę "zabijania dla przyjemności", ale o możliwość "wychowania dzieci w umiłowaniu natury". - Pismo zostało wystosowane do Trybunału Konstytucyjnego i do wszystkich najważniejszych osób w naszym państwie, w tym pana prezydenta - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Rafał Malec, szef NRŁ. Stanowisko myśliwych podzieliło internautów.

Arłukowicz: Uprzedzaliśmy, że to się skończy tragedią. Na SOR-ach umierają ludzie

Uprzedzaliśmy, że wprowadzając przepisy, które de facto likwidują nocną i świąteczną pomoc lekarską przy lekarzach rodzinnych, przekierowując tych wszystkich pacjentów do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, to się skończy tragedią. I kończy się tragedią - powiedział Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o "nowych rozwiązaniach" jego resortu, według których pacjenci na SOR-ach będą co godzinę kontrolowani przez personel.

Auto na dachu garażu. Tak zakończył się pościg

Młody kierowca, bez prawa jazdy, poszukiwany do odsiadki w więzieniu, wpadł przez niesprawny tłumik. Policjanci chcieli zatrzymać go do kontroli. 26-latek zatrzymał się dopiero na dachu garażu, kiedy skończyła mu się droga ucieczki.

"Nikotynowa twarz" i rak wszystkich części ciała, "które są na drodze dymu tytoniowego"

Zawsze byłem zszokowany paleniem papierosów przez rodziców w samochodzie z dziećmi na tylnych siedzeniach. Te dzieci nie mogą się wydostać z tej pułapki, są zatruwane - mówił w "Wstajesz i wiesz" w TVN24 profesor Wiesław Jędrzejczak z kliniki hematologii i onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wskazywał, że ludzie uzależniają się od nikotyny zazwyczaj w młodości, bo palenie "ma aspekt promocji do dorosłości".

Walka o życie i zdrowie, ale "niektórzy w ogóle nie powinni tu być". 24 godziny na SOR-ach

- Ten, który wymaga natychmiastowego leczenia, jest przyjmowany natychmiast, nie opóźniamy. Niektórzy mogą czekać 15 minut, niektórzy godzinę, dwie, a niektórzy w ogóle nie powinni być na oddziale ratunkowym - mówi lekarz szpitala we Wrocławiu. Inny, z Radomia, chciałby zapobiec wpuszczaniu niektórych pacjentów na SOR-y, bo na Szpitalne Oddziały Ratunkowe przychodzą też ci, którzy nie chcą czekać w kilkumiesięcznej kolejce w przychodni. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Łączy i wspiera porozumienie". Okrągły stół stanął w Gdańsku

Przy Europejskim Centrum Solidarności stanął biało-czerwony, okrągły stół. Został zaprojektowany specjalnie na 30. rocznicę przełomowych wyborów w Polsce. - Ideą nawiązuje do Okrągłego Stołu, przy którym opozycja i władza wynegocjowali porozumienie. Łączy, wzmacnia relacje i wspiera porozumienie - mówią pomysłodawcy.