"Prawo wyborcze nie może być zmieniane w ciągu sześciu miesięcy przed wyborami"

Widać, dlaczego rządzący nie decydują się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej czy stanu wyjątkowego, ponieważ prą wszelkimi siłami do wyborów prezydenckich. Moim zdaniem pokazuje to stan całkowitego oderwania się od rzeczywistości - powiedział na antenie TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Odniósł się w ten sposób do zgłoszonej w nocy poprawki Prawa i Sprawiedliwości, która zmienia Kodeks wyborczy. 

"Doszło do skrajnego naruszenia konstytucji i regulaminu Sejmu"

To zmiana reguł gry w czasie gry. Mamy wybory, które już się zbliżają, zmiana reguł głosowania w trakcie już rozpisanych wyborów, to jest naruszenie konstytucji - ocenił w rozmowie na antenie TVN24 doktor Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Komentował w ten sposób poprawkę Prawa i Sprawiedliwości zgłoszoną w środku nocy, która zmienia Kodeks wyborczy.

Hermeliński: nocna zmiana kodeksu to naruszenie konstytucji

- Już nie pierwszy raz się uzasadnia, że to są zmiany techniczne i w tej sytuacji można robić, co się komu żywnie podoba. Nie jest to zmiana techniczna, bo to jest zmiana, która obejmuje znaczącą grupę wyborców - powiedział w sobotę we "Wstajesz i weekend" Wojciech Hermeliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Odniósł się do przyjętej przez Sejm poprawki do specustawy dotyczącej koronawirusa, która zmienia Kodeks wyborczy na 42 dni przed wyborami prezydenckimi.

Sejm przegłosował nowelizację specustawy dotyczącej koronawirusa

Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do specustawy dotyczącej koronawirusa znalazła się zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim, a także zmiana ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. W sobotę po godzinie 6. Sejm przegłosował nowelizację.

Profesor Simon: Ta choroba wyrwała się spod kontroli. Po raz pierwszy spotykamy się z tak agresywnym wirusem

Państwo tak nie powinno funkcjonować, powinno być przygotowane, zorganizowane. Logistyka jest bardzo słabym punktem - ocenił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Simon, wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych. W programie opowiadał o stanie zdrowia swoich pacjentów oraz pracy służb medycznych na pierwszej linii frontu. - Po raz pierwszy spotykamy się z tak masowymi zachorowaniami, tak agresywnym wirusem - mówił.

Wybory 10 maja "to byłby obraz straszliwej choroby na jaką cierpimy, nie mniej groźnej niż koronawirus"

Dzisiaj prezydent, który miałby szansę zapisać się jako mąż stanu, powinien powiedzieć: "wiem, że mam szansę na zwycięstwo, ale ze względu na sytuację uważam, że wybory powinny być przełożone" - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem, jeśli wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, będą one "demokratyczną fikcją".

Rolnik w kwarantannie. Co mu wolno?

Co zrobić ze zwierzętami w sytuacji, gdy właściciel gospodarstwa rolnego wraz z rodziną został objęty kwarantanną? Czy w takim wypadku dopuszczalne jest opuszczenie kwarantanny w celu nakarmienia zwierząt? – pyta na Kontakt 24 Stanisław. Odpowiedzi w programie "Koronawirus. Raport" szukał dziennikarz TVN24 Radomir Czarnecki.

Epidemia koronawirusa. Czy rodzic musi płacić za przedszkole?

Co z czesnym za żłobki i przedszkola? Czy musimy płacić, skoro dzieci siedzą w domu? – pytają rodzice na Kontakt 24. Niestety, ani urzędy, ani samorządowcy, ani prawnicy nie mają jednoznacznej odpowiedzi. Radzą rodzicom analizować umowy i negocjować z placówką swojego dziecka.