Dulkiewicz i Sellin o Westerplatte. "Dopóki rozmawiamy, jest nadzieja"

Złożyłam ofertę, że tereny miasta Gdańska mogą być wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte. Proponuję, że współtworzymy tę instytucję, bierzemy wspólnie za nią odpowiedzialność - powiedziała we wtorek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz po spokaniu z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem na temat przyszłości Westerplatte. Wiceszef MKiDN zaproponował, żeby "przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy muzeum" i "mieli wpływ na jego powstanie".

Przewodniczący KRS: polski parlament nie miał intencji, żeby jakiekolwiek przepisy naruszać

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej interpretuje swoimi orzeczeniami pewne rozwiązania, to jest wybór jednej z możliwości interpretacyjnych - ocenił przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. Tak odniósł się do poniedziałkowego wyroku TSUE w sprawie przepisów dotyczących sędziów Sądu Najwyższego. Dodał, że "porządek prawa europejskiego to nie jest jedyny porządek". - My kierowaliśmy się interpretacją w świetle naszego porządku prawnego - oświadczył.

Kolejny pacjent gdańskiego szpitala psychiatrycznego z zarzutami molestowania nastolatek

Policja poinformowała o postawieniu zarzutów molestowania seksualnego nieletnich drugiemu pacjentowi szpitala psychiatrycznego w Gdańsku. Ofiarami miały być 13-letnie dziewczynki. Na początku czerwca inny pacjent miał zgwałcić w szpitalu 15-latkę. We wtorek po południu dyrekcja gdańskiego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku podjęła decyzję, że osoby nieletnie nie będą przyjmowane na szpitalne oddziały dla dorosłych.

Marcin obezwładnił nożownika i odebrał mu nóż. "Dzięki jego postawie napadnięty człowiek przeżył"

Dwaj znajomi, 34-latek i 37-latek posprzeczali się na ulicy. Młodszy wyciągnął nóż i zadał starszemu ciosy w głowę i w szyję. Gdy zobaczył to przejeżdżający tamtędy 47-letni Marcin, zatrzymał samochód, podbiegł do mężczyzn, obezwładnił napastnika i wytrącił mu nóż z ręki. - Nikt z nas nie ma wpływu na to, jakich zdarzeń staje się świadkiem lub uczestnikiem. Nie każdy jednak zachowałby się w podobnej sytuacji tak, jak uczynił to pan Marcin, który stanął w obronie obcej osoby - powiedział komendant policji w Bielsku-Białej.

"Był zgodny wniosek stron. Wszyscy uznali, że dziecko powinno wrócić do rodziny"

Zachowanie matki poprawiło się, przeszła leczenie odwykowe i dlatego wszyscy uznali, że trzeba dać tej rodzinie szansę - wyjaśniał w TVN24 rzecznik Sądu Okręgowego w Suwałkach Marcin Walczuk, pytany o okoliczności, w jakich zdecydowano o powrocie kilkumiesięcznej Blanki do rodziców biologicznych. Dziewczynka zmarła, jej rodzice usłyszeli między innymi zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Burmistrz Olecka zapowiedział w tej sprawie kontrolę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

"Można spróbować wciągnąć Rosję w system"

Trzeba wysyłać sygnały, że jeżeli Rosja podejmie pewne kroki, to może liczyć na wznowienie dialogu - tak wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk skomentował we wtorek decyzję o przywróceniu Rosji pełnego prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Z 10 Polaków głosujących nad rezolucją w tym gremium, dziewięciu opowiedziało się przeciwko oddaniu Rosji prawa głosu. Jeden zagłosował za.

"To pierwsze domino, które uruchamia lawinę"

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość z premedytacją łamało polską konstytucję i traktaty europejskie - ocenił poseł Robert Kropiwnicki z klubu PO-KO. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej zaznaczyła, że ten wyrok to "ostrzeżenie dla rządu". Zdaniem Marka Sawickiego z PSL "widać wyraźnie, że PiS-owi zależało na wymianie kadr", a nie na usprawnieniu sądownictwa.

Odpalił petardę w jadącym samochodzie

Bezmyślne zachowanie 24-letniego pasażera volkswagena zakończyło się urazem palców dłoni. W trakcie jazdy odpalił on petardę w zamkniętym samochodzie. Nie zdołał otworzyć szyby, bo mechanizm był popsuty. Petarda eksplodowała w jego dłoni. Mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu we krwi.

"Rząd brutalnie zderzył się z rzeczywistością. Trybunał widzi problem w szerszej perspektywie"

Do tej pory mówiliśmy tylko o pewnej perspektywie, że inne kraje będą na przykład kwestionowały współpracę z Polską, jeżeli chodzi o kwestie praworządności. Kilka takich orzeczeń więcej i to nie będzie już tylko obawa, ale realny fakt - ocenił w TVN24 adwokat Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Komentował wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE odnoszący się do przepisów dotyczących polskiego Sądu Najwyższego.

"Typowa niesubordynacja" przyczyną buntu w białostockim poprawczaku

O interwencji w Zakładzie Poprawczym w Białymstoku policja oficjalnie poinformowała w sobotę 22 czerwca po południu. Poprzedniego dnia przed godziną 23 funkcjonariusze zostali wezwani do trzech wychowanków: dwóch w wieku 16 lat i jednego 18-latka, którzy zabarykadowali się w jednym z pomieszczeń placówki. Obecnie sytuacja jest już opanowana. Znana jest też - według dyrektora placówki - przyczyna buntu nastolatków.

Za wolno walczymy ze smogiem. Możemy stracić unijne pieniądze

Problem ze smogiem w środku lata. Kłopoty ma przede wszystkim rząd, który zdaniem Unii Europejskiej zbyt wolno prowadzi proces dofinansowywania wymiany pieców na mniej szkodliwe. Jeżeli nie przyspieszymy, Komisja Europejska wstrzyma przepływ środków na ten sposób walki ze smogiem w naszym kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

"Zmieniliśmy prawo, ale podważamy możliwość ingerencji TSUE w sprawy nieobjęte traktatem"

Nie chcemy konfliktu, natomiast będziemy wskazywali, że to jest zbyt daleka ingerencja trybunału - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. Odniósł się w ten sposób do poniedziałkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na temat przepisów dotyczących polskiego Sądu Najwyższego. Dera podkreślił, że "nie traktuje go jak klęski".

Arcybiskup nie wydał dokumentów. Pełnomocnik ofiary molestowania wnosi o przeszukanie kurii

Minął termin, w jakim metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki miał udostępnić prokuraturze dokumenty dotyczące księdza podejrzanego o czyny pedofilskie. Śledczy w tej sytuacji mogą zdecydować o przeszukaniu kurii. Chodzi o sprawę molestowania przez byłego już księdza. Prokuratorzy mają problem, bo władze kościelne nie chcą wydać dokumentów na jego temat. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Szlabany uniesione, jedzie pociąg. "Nie liczmy na łut szczęścia, że nam uda się przejechać"

Kto odpowiada za bezpieczeństwo na przejeździe kolejowym? Przykład z Płocka pokazuje, że odpowiedź nie jest taka prosta. Kierowca zarejestrował sytuację, która mrozi krew w żyłach. Padał deszcz, był wieczór, na przejazd kolejowy wjechał pociąg. Szlabany były uniesione, a dróżnika na przejeździe nie było, bo być nie musiało. - Bądźmy ostrożni i nie liczmy na łut szczęścia, że nam się uda przejechać - komentuje tę sytuację Jerzy Piotrowski, instruktor nauki jazdy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Nagle zniknął pod wodą, jakby nurkował, ale nie wypłynął". Nie żyje 26-latek

26-latek utonął w Zalewie Radkowskim w województwie dolnośląskim. W akcji ratunkowej brało udział dwóch nurków Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i sześć zastępów straży pożarnej. Jak mówił świadek zdarzenia, mężczyzna "nagle zniknął pod wodą, jakby nurkował, ale nie wypłynął". Po pięciu godzinach poszukiwań wyłowiono ciało 26-latka.

Kogo najbardziej kompromituje wyrok TSUE? "Przede wszystkim prezydenta Dudę"

- On jest adresowany do wszystkich sędziów w Europie, we wszystkich państwach unijnych - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego. Na pytanie kogo ten wyrok najbardziej kompromituje, odpowiedział, że "przede wszystkim prezydenta (Andrzeja - red.) Dudę".

"To nie jest tylko sprawa Polski. Popełniamy błąd, twierdząc, że to potyczki między Unią a Polską"

Wszystko, co zostało już powiedziane w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, łącznie z dzisiejszym orzeczeniem, jest wystarczające do tego, żeby w pełni uporządkować sytuację w naszym kraju - ocenił w rozmowie z TVN24 sędzia TSUE Marek Safjan. Jak mówił, wierzy, że Polska wykona orzeczenia wskazujące na potrzebę dostosowania polskiego porządku prawnego do wymagań prawa unijnego. - Inaczej nasza obecność w Unii nie miałaby sensu - podkreślił.

"Nie wszystkie naruszenia prawa mogą zostać zapomniane"

To tak naprawdę nie jest sprawa polskich sądów, ona ma znacznie ogólne - podkreślał w "Tak jest" w TVN24 doktor Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, komentując poniedziałkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego. Dodał, że "nie wszystkie naruszenia prawa, które nawet zostały potem poprawione nowymi przepisami, mogą zostać zapomniane". Wyrok TSUE to "stworzenie wzorca na przyszłość" - ocenił mecenas i były poseł Ryszard Kalisz.

"Ten wyrok jest ważny dla całej Unii Europejskiej"

To potwierdzenie tego, że przepisy sprzed nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym były wątpliwe - ocenił senator klubu PiS Aleksander Bobko, odnosząc się do wydanego w poniedziałek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN. - Ten wyrok jest ważny dla całej Unii Europejskiej - podkreślił Marek Borowski, senator niezrzeszony. - Chodziło o to, żeby ten precedens nie był już nigdy powtarzany i wypróbowywany w innych krajach - dodał.

Ludzie się nie skarżą, bo "nieco brutalne traktowanie jest normą"

Są kamery na mundurach, jest dużo na ten temat dyskusji i rozmów. Pytanie, czy standardy zatrzymań przez policję zmieniły się w Polsce - mówił w TVN24 Wojciech Bojanowski, autor reportażu "Superwizjera" na temat śmierci Igora Stachowiaka. Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pytany o skalę nadużyć przy zatrzymaniach, stwierdził, że znaczna część osób się nie skarży, bo jest przyzwyczajona, iż "nieco brutalne traktowanie jest normą".