Pielęgniarka zakażona, personel i pacjenci onkologiczni w kwarantannie, ale "szpital działa normalnie"

Kilkadziesiąt osób z personelu szpitalnego i pacjenci onkologiczni Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu muszą przejść kwarantannę. Wszystko przez to, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednej z pracujących tam pielęgniarek. Kwarantannę ogłoszono też dla pracowników i pacjentek oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Oleśnicy. Tu jednak na razie prewencyjnie, bo wciąż trwa oczekiwanie na wyniki jednej z położnych.

Płonie składowisko plastiku

70 strażaków walczyło w poniedziałek z pożarem zakładu przetwórstwa plastiku pod Częstochową. Kłęby dymu widać z odległości kilkunastu kilometrów.

"Jeśli obecny stan potrwa miesiąc lub dłużej, zacznie się kłopot"

Leczenie wszystkich innych chorób też powinno trwać. Dzisiaj umrze tysiąc osób, taka jest średnia w Polsce - 400 na choroby powiązane z układem krążenia, 260 na nowotwory, 90 z powodu urazów powypadkowych. Trzeba o tym myśleć - powiedział w TVN24 pediatra Paweł Gonerko ze szpitala "Zdroje" w Szczecinie. Zaapelował o dodatkowe środki ochronne dla całego personelu medycznego, "niezbędne nie tylko dla szpitali zakaźnych".

Nie czekał na wyniki testu, uciekł. Zatrzymali go na drugim końcu Polsku. Usłyszał zarzuty zniszczenia mienia

24-letni mężczyzna uciekł ze szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, gdzie czekał na wyniki testu na obecność koronawirusa. Został zatrzymany w piątek wieczorem w Makowie Podhalańskim w Małopolsce. W niedzielę policjanci otrzymali informację, że mężczyzna nie jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. Prokuratura go wypuściła, nie będzie odpowiadał za ucieczkę ze szpitala.

Dworczyk: mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny

- To nie jest żadna tajemnica, że mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny, zresztą jak cała Europa i świat. W tej chwili wszyscy robią zakupy, bo niestety w tej przestrzeni nie doceniono zagrożenia - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Pytany o liczbę przeprowadzanych testów, stwierdził, że jest ona "adekwatna do etapu epidemii, na którym Polska się znajduje".

Ważne badania nad enzymem, pozew lekarzy i Merkel w kwarantannie. Co wydarzyło się w niedzielę?

Włosi mają nowych bohaterów: 95-latkę wyleczoną z koronawirusa i sportowca, który wkroczył na front walki z chorobą. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przebywa w kwarantannie, ale nie rezygnuje z pracy w rządzie. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej przebadali enzym, którego działanie może okazać się kluczowe w walce z koronawirusem. Co jeszcze wydarzyło się w niedzielę w cieniu pandemii?

180 Polaków w Peru czeka na pomoc

Co najmniej 180 Polaków utknęło w Peru, gdzie z powodu epidemii koronawirusa wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Ambasada RP w Limie poinformowała, że LOT planuje uruchomienie rejsu, jednak szczegóły tej operacji będą jeszcze ustalane.

Dwa oddziały szpitala zamknięte. U pacjenta wykryto koronawirusa

Oddział ratunkowy i oddział chorób wewnętrznych szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim zostały w niedzielę zamknięte po tym, jak jeden z pacjentów miał pozytywny wynik testu na koronawirusa. 88-letni mężczyzna w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala MSWiA w Warszawie.

Niska frekwencja wyborów uzupełniających i przedterminowych. "Nie powinny się odbyć"

Przebiegły bardzo spokojnie i nie odnotowano incydentów - mówił o niedzielnych wyborach uzupełniających i przedterminowych rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski. Głosowano w sześciu gminach, frekwencja jednak nie dopisywała. - Wybory nie powinny się odbyć. Jeśli mamy być odpowiedzialni, powinniśmy zostać w domu - mówiła w rozmowie z TVN24 jedna z członkiń gminnej komisji wyborczej w miejscowości Wierzchlas (woj. łódzkie).

"Rzeczywisty obraz sytuacji może przysłaniać wciąż niedostateczna liczba wykonywanych testów"

Mamy w tej chwili zatory w prawie wszystkich laboratoriach. Dzisiaj w Warszawie czekamy już trzecią dobę na wyniki jednej z pacjentek, która leży w izolatce - mówił w "Debacie Faktów: Koronawirus" w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert ds. zakażeń. Goście programu dyskutowali też o wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja, gospodarce, sytuacji w Chinach i wpływie epidemii na naszą psychikę.

Czy zamrażanie żywności niszczy koronawirusa? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Czy zamrażanie żywności niszczy wirusa? Czy usunie go naświetlanie odzieży i zakupów lampą UV? Czy objawy gastryczne mogą być przejawem zakażenia? Na wasze pytania w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 odpowiadali doktor Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie oraz profesor Maria Gańczak, epidemiologii i wiceprezydent Europejskiej Sekcji Kontroli Zakażeń. 

"My w domu wzięliśmy ślub na niby". Wedding planner: nie odwołujcie wesel, a przekładajcie. Zima też jest okej

Narzeczony miał kawalerski w lutym, więc zdążył przed epidemią. Basia nie żałuje, że z wieczoru panieńskiego musiała zrezygnować. Cieszy się, że w ogóle udało im się wziąć ślub. Właśnie powiedziała "tak". Aneta wymarzoną ceremonię postanowiła odłożyć. "Najgorsze jest to ponowne czekanie" – mówi. Wesele jesienią lub zimą też może być piękne, przekonuje wedding planner, i zachęca przyszłe młode pary: nie odwołujcie wesel, przełóżcie na inny termin, wszyscy stracą mniej pieniędzy.

Restauracja z niewidomymi kelnerami pomaga potrzebującym. "Najwięcej zgłoszeń od osób starszych"

Fundacja pomocy rodzinie "Człowiek w potrzebie" odbiera zgłoszenia zazwyczaj od indywidualnych osób, w większości to są osoby samotne, starsze, które najbardziej pomocy potrzebują - mówiła w TVN24 Anna Bocheńska o działalności restauracji "Different" z niewidomymi kelnerami. Restauracja teraz sama potrzebuje pomocy. - Trwa zbiórka w internecie. Z tych środków mamy nadzieję wydać jak najwięcej obiadów - dodała

"Nie zarażam przez ścianę. Co najwyżej mogę przesłać dobrą energię"

Jak powinniśmy się zachować, gdy okaże się, że nasz sąsiad spod trójki odbywa właśnie przymusową kwarantannę? Bać się? - Nie dajmy się ponieść emocjom i lękom. Niektórzy mówią, że koronawirus jest w wodzie w kranach, w przedmiotach codziennego użytku, że przechodzi przez drzwi, ściany, folie. Jesteśmy bezpieczni w swoich domach, nie martwmy się - mówi Tomasz Karauda, lekarz ze szpitala w Łodzi.