Pilny apel do dawców. "Za chwilę będzie brakować krwi"

Od wybuchu pandemii COVID-19 zmniejszyła się w Polsce liczba dawców krwi. W niektórych centrach krwiodawstwa nawet czterokrotnie. Obecna sytuacja nie sprawiła jednak, że zmniejszyło się zapotrzebowanie na krew dla pacjentów po operacjach lub w trakcie terapii. Stacje krwiodawstwa zaapelowały o oddawanie krwi i wdrożyły dodatkowe środki bezpieczeństwa dla dawców. Przed niektórymi punktami poboru krwi pojawiły się nawet kolejki dawców, ale apel wciąż pozostaje aktualny.

Wielka mobilizacja i liczne inicjatywy. Kto może, pomaga w walce z SARS-CoV-2

Trwa pospolite ruszenie, by wesprzeć tych, którzy w walce z koronawirusem są na pierwszej linii frontu. Gotowi pomóc lekarzom i pielęgniarkom są studenci medycyny, ale i inni nie siedzą z założonymi rękami. W ramach oddolnych inicjatyw szyte są maseczki i kombinezony ochronne, a także produkowany jest płyn do dezynfekcji. Trwa ponadto ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz wsparcia polskiej służby zdrowia w walce z COVID-19, która jest prowadzona na platformie Siepomaga.pl.

Niezwykła inicjatywa w trudnych czasach. By "być bliżej"

Szpital ginekologiczno-położniczy w Poznaniu, aby pomóc rodzicom, których maleństwa nie mogły wrócić z nimi do domu, stworzył projekt "Być bliżej". Pomysł jest prosty i wzruszający jednocześnie. Szpitalna psycholog robi zdjęcia noworodkom i wysyła je mamie i tacie z adnotacją o stanie dziecka.

Po zabójstwie 2-latka "wykryto nieprawidłowości". Prokuratorzy zawieszeni, komendant odwołany

21-latka z Chodzieży (województwo wielkopolskie) przyznała się do uduszenia swojego dwuletniego syna. Jak się okazało, chłopiec kilka miesięcy wcześniej trafił do szpitala ze złamaniem nogi. Nikt wtedy nie usłyszał zarzutów. - Prokurator okręgowy po analizie akt sprawy stwierdził, że w sprawie doszło do uchybień i nieprawidłowości - przekazał TVN24 Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Prokuratorzy rejonowi zostali zawieszeni, a komendant policji odwołany.

"Każda sztuka się liczy". Krakowski szpital "potrzebuje wszystkiego"

Szpital Uniwersytecki w Krakowie potrzebuje - i to bardzo - białych kombinezonów barierowych, również gogli, przyłbic, masek z filtrem oraz rękawiczek jednorazowych - apeluje rzeczniczka krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. W tej chwili jest tam 12 chorych na COVID-19. A środki zabezpieczające są zużywane w setkach dziennie.

"Trzeba stawać po stronie rozumu. Wiara bez rozumu jest po prostu ślepa"

- Wirus może się osadzać nawet na hostii, a udzielanie komunii wiąże się z taką sytuacją, że ktoś zarażony może przekazać wirusa. Oczywiście, że - jak napisał arcybiskup Dzięga - Jezus nie zaraża. Ale musimy wziąć pod uwagę wszystkie te okoliczności, w których sprawowana jest Eucharystia i udzielana komunia. Tu po prostu chodzi o zdrowy rozsądek - mówił ksiądz profesor Albert Wierzbicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Duchowny był w sobotę gościem "Kropki nad i".

Prezydent zapowiada dopłaty do pensji i zwolnienie ze składek ZUS. Kto może liczyć na pomoc państwa?

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w sobotę rozwiązania pomocowe dla pracodawców i pracowników związane ze skutkami epidemii koronawirusa. Przewidują one, że państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 procent średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy. Dodatkowo samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy będą zwolnieni z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 procent w stosunku do lutego tego roku.

"Zbroimy się. Mam nadzieję, że będziemy gotowi, jak będzie główny szczyt zachorowań"

W większości przypadków to będzie choroba, która będzie przebiegała podobnie jak grypa, ale na pewno będą się zdarzały przypadki, gdzie młodzi ludzie zachorują i będą wymagali hospitalizacji. To jest choroba, której nie można lekceważyć w żadnej grupie wiekowej - powiedział w "Kropce nad i" prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego w Krakowie.

Kaczyński: wybory powinny się odbyć 10 maja. "To prezydent najwięcej ryzykuje"

Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma żadnych przesłanek, do tego, by wprowadzić stan klęski żywiołowej, czyli ten najsłabszy ze stanów nadzwyczajnych, a tylko wtedy wybory mogą być odwołane - powiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Ocenił też, że kampania trwa, a na braku bezpośredniego kontaktu z wyborcami najwięcej traci Andrzej Duda.

Kulczyk przekazała lekarzom 20 milionów złotych. "Priorytetem jest pomoc w ratowaniu życia ludzkiego"

"Lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności i cały personel szpitalny to bohaterowie naszych czasów. Ich walka z koronawirusem wymaga wyjątkowych środków i skutecznych narzędzi" - napisała w komunikacie Dominika Kulczyk, informując, że przekazała 20 milionów złotych z własnych środków Fundacji Lekarze Lekarzom na walkę z SARS-Cov-2. Coraz więcej polskich firm i marek deklaruje swoje wsparcie.

Czy pracodawca może zmusić pracownika, by wykorzystał zaległy urlop wypoczynkowy? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Czy pracodawca może nakazać mi pracę zdalną, nawet jeśli nie mam odpowiednich warunków technicznych do jej świadczenia? Czy pracodawca może zmusić pracownika, by wykorzystał zaległy urlop wypoczynkowy? Na wasze pytania odpowiadał w programie "Koronawirus. Raport" profesor Arkadiusz Sobczyk z Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ślub i wesele w czasie pandemii. Czekać czy już teraz odwoływać?

W obliczu tego dylematu stanęły setki, jeśli nie tysiące par. Wpłacone zaliczki, zarezerwowane sale, zaproszeni gości i mnóstwo pytań – czy wesele to zgromadzenie publiczne? Czy kwietniowe terminy są zagrożone? Ile osób może być w kościele? Co z uroczystościami w urzędach stanu cywilnego? Na pytania przesyłane do Kontakt 24 odpowiedzi szukał reporter "Czarno na Białym" Artur Warcholiński.

Czy mogę zostać w szpitalu z zakażonym dzieckiem? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Czy osoba, która mieszka z kimś, kto jest na kwarantannie, może opuszczać mieszkanie? Czy połączenie ospy wietrznej z koronawirusem jest groźne dla naszego zdrowia? Na wasze pytania odpowiadali w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 doktor Ernest Kuchar, lekarz specjalista chorób zakaźnych oraz profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.