Najnowsze

Najnowsze

Wywiad USA ostrzega przed ingerencją Rosji. "Obserwujemy uporczywą kampanię"

Dyrektor wywiadu krajowego USA Dan Coats oraz szefowie agencji wywiadowczych ostrzegli podczas czwartkowego briefingu w Białym Domu, że Rosjanie będą usiłowali wpłynąć na wyniki wyborów do Kongresu oraz wyborów prezydenckich w 2020 roku. - Nadal obserwujemy uporczywą kampanię [dezinformacyjną - przyp. red.] prowadzoną przez Rosję, mającą osłabić i podzielić Stany Zjednoczone - oświadczył Coats.

Zeznania kierowcy zabitych dziennikarzy. Nowe ustalenia

Kierowca zabitych w poniedziałek w Republice Środkowoafrykańskiej rosyjskich dziennikarzy zeznał, że jego zdaniem Rosjanie rozumieli język, którym porozumiewali się napastnicy. Mężczyzna, który przeżył atak i jest w tej sprawie świadkiem, powiedział również, że dziennikarze konsultowali się przed podróżą z kimś ze swoich rodaków w Bangi.

20 tysięcy osób na ulicach. Tęczowy marsz w Jerozolimie

Jerozolimski "Marsz Dumy i Tolerancji" stał się największym i najbardziej znaczącym ruchem na rzecz praw obywatelskich w Izraelu. Jak podają organizatorzy, w tegorocznej edycji, w czwartek, wzięło w nim udział 20 tysięcy osób. Marsz jest organizowany od 15 lat.

Niespokojnie w Zimbabwe. Jest wynik wyborów

Emmerson Mnangagwa otrzymał 50,8 procent głosów, a jego przeciwnik, lider opozycji Nelson Chamisa 44,3 procent - podał Reuters w piątek, informując o wynikach prezydenckich i parlamentarnych w Zimbabwe. Opozycja odrzuca wynik wyborów, twierdząc, że nie była w stanie zweryfikować wyników. W starciach opozycji z wojskiem zginęło sześć osób.

Będzie druga tura wyborów prezydenckich w Mali

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w Mali, która odbyła się 29 lipca, ubiegający się o reelekcję prezydent Ibrahim Boubacar Keita otrzymał 41 procent głosów, a jego główny rywal Soumaila Cisse 17,8 procent - podała komisja wyborcza w piątek. Druga tura wyborów odbędzie się jeszcze w sierpniu.

Ukraińsko-węgierskie spięcie. Poszło o wystąpienie Orbana

MSZ w Kijowie zarzuciło w czwartek premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi, że jego poglądy w sprawie Ukrainy "odzwierciedlają poglądy" Rosji, a jego wypowiedzi na ten temat wyraźnie odbiegają od polityki Unii Europejskiej wobec Kijowa. Do MSZ Ukrainy wezwany został przedstawiciel ambasady Węgier, któremu przekazano sprzeciw w związku z "szeregiem nieprzyjaznych kroków Budapesztu wobec Ukrainy".

Sędziowie "są władzą i dzisiaj to pokazali"

"Organy państwa polskiego, w tym prezydent i Krajowa Rada Sądownictwa mają obowiązek bezwzględnego podporządkowania się decyzji Sądu Najwyższego" - stwierdził w komentarzu zamieszczonym na swoim blogu konstytucjonalista, profesor Marcin Matczak. - No chyba, że chcą wyjść z UE - dodał.

Nałęcz: nikt nie chciał dać twarzy i nazwiska do tego oświadczenia

- Jak nie wiadomo, co zrobić, a trzeba coś powiedzieć, to trzeba posłużyć się terminem Kancelaria Prezydenta. W praktyce oznacza to, że nikt nie chciał dać twarzy i nazwiska dla tego oświadczenia - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Tomasz Nałęcz. Odniósł się w ten sposób do oświadczenia prezydenckiej kancelarii na temat czwartkowego postanowienia Sądu Najwyższego.

Laskowski: pytania do Trybunału Sprawiedliwości dotyczą 14 sędziów

Czwartkowe postanowienie Sądu Najwyższego dotyczy 14 sędziów przeniesionych ustawą w stan spoczynku i nie ingeruje w proces wyboru sędziów SN przez Krajową Radę Sądownictwa - oświadczył w "Faktach po Faktach" rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. Gośćmi programu byli również: Ryszard Bugaj, Tomasz Nałęcz, Bogdan Zdrojewski.

Supreme Court submitted five questions to ECJ and requested preliminary ruling

The Supreme Court has submitted five questions to ECJ and requested preliminary ruling. For the time being, the Court has suspended applying the provisions of the Supreme Court law regarding entering retirement age by the Court's judges, Krzysztof Michałowski from Supreme Court's press office informed on Thursday.

Cztery dni po wyborach, w zamieszkach giną ludzie. "Nie chcemy być posiłkiem dla lwów"

Przywódca opozycji w Zimbabwe Nelson Chamisa oświadczył w czwartek, że to on zwyciężył w poniedziałkowych wyborach prezydenckich. Ocenił, że gdyby wygrał urzędujący szef państwa Emmerson Mnangagwa, komisja wyborcza już ogłosiłaby wyniki głosowania. Międzynarodowi obserwatorzy zaapelowali o jak najszybsze podanie rezultatów do wiadomości publicznej, by uniknąć dalszego rozlewu krwi. W środę na ulicach Harare zginęło sześć osób.

"To absolutnie nie jest żaden rokosz"

- Bardzo się cieszę, że Sąd Najwyższy stanął na wysokości zadania w obronie funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości - skomentował czwartkową decyzję Sądu Najwyższego o zawieszeniu części przepisów ustawy o SN Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej. Z kolei Sebastian Kaleta, były rzecznik resortu sprawiedliwości określił na Twitterze działanie sędziów jako "rokosz".

Rzecznik resortu sprawiedliwości: Sąd Najwyższy szkodzi Polakom

Chciałbym wierzyć, że decyzja Sądu Najwyższego dotycząca zawieszenia trzech przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym to wyraz nieznajomości prawa, a nie buty prominentnych przedstawicieli środowiska sędziowskiego - napisał w komunikacie rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Sąd Najwyższy zawiesza przepisy

Sąd Najwyższy zdecydował o skierowaniu pytań w sprawie sędziów w Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak powiedział rzecznik SN Michał Laskowski, chodzi dokładnie o zasady przejścia sędziów na emeryturę. O konsekwencjach takiej decyzji rozmawiali goście programu Tak Jest, Ryszard Kalisz i Jacek Wilk.

"Procedura wyrzucania sędziów została właśnie wstrzymana"

Czwartkowe postanowienie Sądu Najwyższego oznacza, że sędziowie SN przeniesieni w stan spoczynku ustawą autorstwa PiS "nadal są sędziami" - oświadczył Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Sprawę komentowali także adwokat Łukasz Chojniak i konstytucjonalista profesor Marek Chmaj.

"Trwa wymiana korespondencji" między Trumpem a Kimem

Prezydent USA Donald Trump otrzymał list od przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una w ramach utrzymywania kontaktów po czerwcowym szczycie w Singapurze, na którym omawiali między innymi denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego - potwierdził w czwartek Biały Dom.