Najnowsze

Najnowsze

W 1993 roku przed Białym Domem zaświtała nadzieja na porozumienie. 25 lat później ledwo się tli

Dokładnie 25 lat temu na trawniku Białego Domu doszło do jednego z najbardziej symbolicznych uścisków dłoni we współczesnej historii Bliskiego Wschodu. W obecności 42. prezydenta USA premier Izraela Icchak Rabin oraz przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jasir Arafat podpisali porozumienie, które miało stać się fundamentem procesu pokojowego między zwaśnionymi narodami. Ćwierć wieku po dyplomatycznym triumfie Palestyńczycy przygotowują się do opuszczenia flagi powiewającej nad misją dyplomatyczną OWP w Waszyngtonie. Decyzje o jej zamknięciu - przy aprobacie władz Izraela - podjęła kilka dni temu administracja Donalda Trumpa.

"Ja także prowadziłam zajęcia na temat konstytucji". Mecenasi donoszą sami na siebie

Z przerażeniem uświadomiłem sobie, że również uczyłem młodzież szkolną na temat wartości zawartych w konstytucji - napisał na Facebooku mecenas Jacek Dubois. "Uprzejmie zawiadamiam, że ja także prowadziłam zajęcia na temat Konstytucji RP" - oświadczyła adwokat Anna Rakowska-Trela. To reakcja prawników na zainteresowanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego prokuratorem w stanie spoczynku Wojciechem Sadrakułą za prowadzenie zajęć z młodzieżą na temat ustawy zasadniczej.

Dyrektywa o prawie autorskim - kto zyska, a kto straci?

Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy o prawie autorskim. Dokument wywołuje kontrowersje wśród części Internautów. Mówią oni o „cenzurze internetu” i „podatkach od linków”. Dyrektywę chwalą za to środowiska twórców, którzy wskazują, że dzięki nowym przepisom będą mogli skuteczniej egzekwować swoje prawa autorskie. O tym, co tak naprawdę kryje się w przepisach unijnej dyrektywy i co może zmienić nowe prawo rozmawiali goście programu „Tak Jest” - Natalia Mileszyk i Jacek Wojtaś.

Sekretarz generalny ONZ krytykuje Węgry. Budapeszt mówi o "zemście"

Jako "zemstę sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa" określił szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto fakt, że w nowym raporcie ONZ Węgry wymieniono wśród krajów nękających obrońców praw człowieka. Szijjarto powiedział na konferencji prasowej, że Węgry znalazły się na liście, na której absolutnie nie powinny się znaleźć.

Arcybiskup Gądecki o rozliczeniu Kościoła z pedofilii

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki ocenił, że zapowiedziany przez papieża Franciszka szczyt poświęcony problemowi pedofilii to dobry krok. Tam, gdzie nie ma szczerości, nie ma możliwości rozwiązania problemów – wyjaśnił.

Olga Tokarczuk z szansą na prestiżową amerykańską nagrodę

Anglojęzyczne wydanie książki "Bieguni" Olgi Tokarczuk znalazło się wśród 10 kandydatów do międzynarodowej odsłony National Book Award. Po raz pierwszy w historii tej jednej z najważniejszych nagród literackich za Atlantykiem wyróżniona zostanie książka przetłumaczona na język angielski.

MP Jerzy Meysztowicz fined for "extremely inappropriate" words in the Sejm

A hefty fine for strong words in the Sejm. Modern Party MP, Jerzy Meysztowicz lost his monthly allowance. This was after the Sejm's Presidium decided that the form of his statement in the plenary room was "extremely inappropriate". The man in question says the justification for the decision was imprecise and that, in fact, he isn't sure what the fine was for.

Zachęcają turystów do sprzątania w Tatrach

Tatrzański Park Narodowy zainicjował akcję "Śmieci to temat podniosły – bez śmieci, bez śladu, bez wahania". Ma ona uwrażliwić turystów na problem zaśmiecania Tatr. Władze parku chcą, aby wszyscy odwiedzający góry stali się za nie odpowiedzialni.

UE przedłuża sankcje wobec Rosjan

Unia Europejska przedłużyła oficjalnie w czwartek o kolejne sześć miesięcy sankcje nałożone głównie na obywateli Rosji za podważanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Na liście jest obecnie 155 osób i 44 podmioty.

Gersdorf o pożegnaniach z sędziami: popłakaliśmy się

Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy otrzymali od prezydenta pisma stwierdzające ich przejście w stan spoczynku - mimo iż nie zgadzają się z tą decyzją - z uwagi na dobro stron procesowych odstępują od orzekania - poinformował Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądu Najwyższego. Pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf powiedziała, że czwartkowe pożegnania z sędziami wyglądały "pięknie". - Popłakaliśmy się - dodała.

"Liczymy na to, że złodzieja ruszy sumienie i odda sprzęt Mateuszka"

Specjalna spacerówka, ortezy, buty do ortez, pasy i kamizelka. Bez tego życie niepełnosprawnego 7-latka jest bardzo trudne. Wszystko było zapakowane z tyłu samochodu, który ktoś ukradł z parkingu w Gdańsku. - Samochód jest na drugim planie. Liczymy na to, że złodzieja ruszy sumienie i odda sprzęt - apelują rodzice chłopca.

Sencow nominowany do Nagrody Sacharowa

Europejska Partia Ludowa (EPL) nominowała więzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa do Nagrody im. Andrieja Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski wybitnym działaczom walczącym o prawa człowieka na świecie.