Najnowsze

Najnowsze

Atak kwasem i śmierć aktywistki. Były asystent posła zatrzymany

Były asystent deputowanego prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki w poniedziałek trafił do aresztu. Podejrzewany jest o współudział w zamachu na zmarłą 4 listopada aktywistkę Katerynę Handziuk, która opisywała powiązania między władzami Chersonia a prorosyjskimi separatystami. Kobieta zmarła w wyniku oblania kwasem.

Nawalny: zabrano mi paszport i zakazano wyjazdu z Rosji

Jeden z przywódców opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny poinformował we wtorek, że zabrano mu na lotnisku paszport i nie pozwolono wsiąść do samolotu. Doszło do tego, gdy udawał się na ogłoszenie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w dotyczącej go sprawie.

"Najpierw muszą być fakty, później będą działania adekwatne do ustaleń"

- Doświadczenie uczy, żeby poczekać na rozwój sytuacji. To, co na początku bywa głośne, później okazuje się, że nic z tego nie wychodzi - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. Skomentował w ten sposób wtorkowy artykuł dziennikarzy "Gazety Wyborczej", którzy donoszą, że szef Komisji Nadzoru Finansowego miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu.

Szturm na Al-Hudajdę odparty. Od tego portu zależą dostawy pomocy

Co najmniej 149 osób, w tym 110 rebeliantów Huti, 32 żołnierzy sił rządowych oraz siedmiu cywilów, zginęło w ciągu ostatniej doby w walkach o Al-Hudajdę, portowe miasto na zachodzie Jemenu - w poniedziałek podały agencje informacyjne. Szef brytyjskiej dyplomacji nazwał trwające walki "rozpaczliwą sytuacją".

"Gazeta Wyborcza". Bankier oskarża szefa KNF o złożenie propozycji korupcyjnej

"40 milionów i nie będzie kłopotów" - to tytuł na pierwszej stronie wtorkowej "Gazety Wyborczej". Duet autorów Wojciech Czuchnowski i Agnieszka Kublik informują w nim, że szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski zaoferował układ właścicielowi Getin Noble Bank Leszkowi Czarneckiemu - przychylność za 40 milionów złotych. Ich rozmowa została nagrana przez biznesmena.

"Haniebnie zdradziła wartości", straciła tytuł Ambasadora Sumienia

Organizacja walcząca o obronę praw człowieka Amnesty International ogłosiła w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że pozbawiła Aung San Suu Kyi swej zaszczytnej nagrody Ambasadora Sumienia, w związku "z haniebną zdradą wartości, które niegdyś wyznawała". Nagrodę Suu Kyi otrzymała w 2009 roku.

Organizatorzy referendum w Katalonii z 2014 roku skazani

Były premier Katalonii Artur Mas oraz jego współpracownicy zostali w poniedziałek skazani przez Trybunał Obrachunkowy w Madrycie na karę ponad 5,2 miliona euro grzywny za zorganizowanie w 2014 roku referendum niepodległościowego w tym hiszpańskim regionie.

Dzień wolny po święcie

Kończy się wydłużony w ostatniej chwili weekend, bo rzutem na taśmę dostaliśmy rocznicowy prezent w postaci wolnego następnego dnia po Święcie Niepodległości. I choć wielu cieszyło się, że dziś poniedziałek inny niż wszystkie i nie trzeba o poranku walczyć z budzikiem, to są tacy, którzy przestrzegają, że za ten luksus musimy zapłacić.

Dwa zdjęcia w jednym. Symboliczny obraz Warszawy

Niesamowitych zdjęć wczoraj zrobiono wiele. Jedne pokazują biało-czerwoną radość, inne każą pytać o te momenty, które nigdy nie powinny się wydarzyć. Jedno jednak jest wyjątkowe. Zwraca uwagę, ale nie daje jednoznacznej odpowiedzi, jaką treść chciała przekazać nim autorka.

Rozwiązany marsz we Wrocławiu

Niestety, w tej beczce biało-czerwonego miodu była łyżka brunatnego dziegciu. Przez Wrocław przechodził Marsz Polski Niepodległej - który w praktyce, jak mówił jeden z organizatorów, były ksiądz - był marszem ludzkich panów. Nad głowami maszerujących leciały nienawistne słowa, zapalone race i potłuczone butelki. Władze miasta zdecydowały się w końcu rozwiązać zgromadzenie.

Szef MSWiA: Ponad 250 tysięcy Polaków na marszu w Warszawie. Było kilka incydentów

Ćwierć miliona osób przeszło przez Warszawę. Marsz zorganizowano w ostatniej chwili, a mimo tego, okazał się frekwencyjnym sukcesem. I gigantyczną operacją służb, które zrobiły wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie ze strony skrajnej części środowiska narodowego. Pozostaje jedynie pytanie o cenę, jaką przyjdzie zapłacić za układanie się z narodowcami.

"To było po prostu chamstwo"

Mądrzy i kulturalni ludzie wiedzą, że jest jakaś granica, której się nie przekracza, chcąc nawet utrzeć nosa przeciwnikowi politycznemu - mówił Bronisław Komorowski w "Kropce nad i" w TVN24, komentując brak oficjalnego powitania Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej podczas obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - To, co się tam wydarzyło, jest nie kwestią polityki, ale po prostu wychowania. To było po prostu chamstwo, takie prymitywne, nieokrzesane - ocenił były prezydent.

"Pułkownik House". Dokument o zapomnianym bohaterze polskiej niepodległości

Edward Mandell House to postać, której Europa i Polska zawdzięczają bardzo wiele. Był zaufanym doradcą amerykańskiego prezydenta Thomasa Woodrow Wilsona i przyjacielem polskiego artysty i premiera Ignacego Paderewskiego. Mimo to został niemalże zapomniany. Dokumentalny film "Pułkownik House", zrealizowany przez polski zespół Grupy Discovery, opowiada jego historię.

"Jako szef MSWiA nie mam zamiaru nikogo delegalizować"

- Ten margines marginesów to jest owoc - i Bogu dzięki - demokratycznego państwa prawa - mówił w "Faktach po Faktach" o organizacjach skrajnie prawicowych minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Zaznaczył, że jako szef MSWiA "nie ma zamiaru nikogo delegalizować". Gośćmi drugiej części byli profesor Andrzej Frieszke i mecenas Wojciech Brochwicz.

"To było po prostu chamstwo"

Mądrzy i kulturalni ludzie wiedzą, że jest jakaś granica, której się nie przekracza chcąc nawet utrzeć nosa przeciwnikowi politycznemu - mówił Bronisław Komorowski w "Kropce nad i" w TVN24, komentując brak oficjalnego powitania Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej podczas obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - To, co się tam wydarzyło, jest nie kwestią polityki, ale po prostu wychowania. To było po prostu chamstwo, takie prymitywne, nieokrzesane - ocenił były prezydent.

Czy Donald Tusk jest potrzebny w polskiej polityce?

W tle wielkiego święta pytanie o wielki powrót. Donald Tusk wziął udział w uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Warszawie. Na Placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart. Podczas uroczystości nie podziękowano mu za przybycie, a później przewodniczący Rady Europejskiej znalazł się w sektorze przeznaczonym dla władz, stał jednak w jednym z dalszych rzędów. Wcześniej w Łodzi, w kontekście zagrożeń dla współczesnego świata, mówił o "współczesnych bolszewikach". Politycy Zjednoczonej Prawicy skrytykowali jego słowa i zarzucili Szefowi Rady Europejskiej prowadzenie własnej kampanii wyborczej. Z kolei zwolennicy byłego premiera wierzą, że między mocnymi słowami, była nadzieja na jego polityczny powrót, chociaż sam Tusk przestrzegał przed oczekiwaniem "na rycerza na białym koniu".

"Jako szef MSWiA nie mam zamiaru nikogo delegalizować"

- Ten margines marginesów to jest owoc - i Bogu dzięki - demokratycznego państwa prawa - mówił w "Faktach po Faktach" o organizacjach skrajnie prawicowych minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Zaznaczył, że jako szef MSWiA "nie ma zamiaru nikogo delegalizować".

Iran odłączony od systemu SWIFT. MAEA: Teheran przestrzega umowy

SWIFT, światowy system wymiany informacji między bankami, odłączył Irański Bank Centralny i inne wskazane przez Waszyngton irańskie instytucje finansowe - poinformował pełniący obowiązki wiceministra finansów USA Sigal Mandelker. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała tego samego dnia, że Iran przestrzega ustaleń międzynarodowego paktu nuklearnego zerwanego przez USA.