Najnowsze

Najnowsze

Nie żyje założyciel Daewoo

Kim Wu Czung, założyciel koncernu Daewoo, zmarł w poniedziałek w wieku 82 lat. Firma stała się symbolem cudu gospodarczego w Korei Południowej, która przeszła długą drogę od biedy do jednego z wiodących krajów przemysłowych na świecie.

Zmiany w składkach na ZUS. Jest propozycja nowego terminu wejścia w życie

Mały ZUS plus to rozwiązanie, które rozszerza możliwość płacenia niższych składek przez drobnych przedsiębiorców. Pierwotnie rząd zakładał, że wejdzie w życie 1 stycznia. Jednak posłowie z komisji zajmujących się w środę projektem zarekomendowali opóźnienie wejścia w życie nowych przepisów o miesiąc, czyli do 1 lutego 2020 roku.

"Jesteśmy wysuszeni jak gąbka i wszędzie na świecie tak jest"

Powoli już opada ze mnie ten kurz bitewny. Mam teraz swoje pięć minut przy okazji Nagrody Nobla, a potem zamykam tę część mojego życia - w taki sposób Olga Tokarczuk podsumowała w "Faktach po Faktach" wydarzenia związane z przyznaniem jej literackiego Nobla za rok 2018. Mówiła, że na scenie była "bardzo spokojna". Powiedziała też, o co odważyła się zapytać króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

Ekspertka: to kpina z inicjatyw dotyczących elektromobilności

W Wielkiej Brytanii na 37 SUV-ów kupowany jest zaledwie jeden samochód elektryczny. Ogromny wzrost sprzedaży wysokoemisyjnych aut to kpina z państwowych inicjatyw dotyczących elektromobilności - wskazała profesor Jillian Anable z brytyjskiego Centrum Badań Energetycznych.

Ankara mówi o amerykańskich bazach po wezwaniach w sprawie sankcji

Jeśli Stany Zjednoczone podejmą decyzję o sankcjach na Ankarę, dostęp do dwóch strategicznych baz lotniczych w Turcji dla amerykańskich wojsk stanie się "przedmiotem rozmów" - ostrzegł w środę szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Waszyngton chce ukarać Turcję za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

Raport: 250 dziennikarzy więzionych na świecie

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) poinformował w środę w opublikowanym raporcie, że co najmniej 250 dziennikarzy jest przetrzymywanych w więzieniach na całym świecie. Organizacja pozarządowa na rzecz wolności prasy przekazała również, że najwięcej dziennikarzy pozbawionych wolności jest w Chinach, gdzie autorytarne władze nie tolerują niezależności mediów.

Tysiące rodzin otrzymało pomoc, rekord pobity. Podsumowanie Szlachetnej Paczki

Tegoroczna Szlachetna Paczka, dzięki pomocy ponad pół miliona darczyńców, trafiła do ponad 14,5 tysiąca rodzin i osób starszych. Podczas konferencji podsumowującej akcję podano, że łączna kwota, jaką przeznaczono na pomoc potrzebującym, wyniosła prawie 46 milionów złotych. - Z wielkim optymizmem patrzymy w przyszłość, z wielkim optymizmem myślimy o przyszłym roku - mówiła Joanna Sadzik, dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje zbiórkę.

LOT ogłasza dwa nowe połączenia

PLL LOT chce w przyszłym roku uruchomić dwa wakacyjne połączenia. Od czerwca 2020 roku przewoźnik będzie latać do Rimini we Włoszech i do Chanii na greckiej Krecie - poinformowała w środę spółka. Połączenia będą sezonowe, raz w tygodniu w soboty, do końca września 2020 roku.

Na liście lektur tylko jedno opowiadanie Tokarczuk. Minister: nauczyciele mają dużą swobodę

- W podstawie programowej, w lekturach pojawiła się już jedna pozycja pani Olgi Tokarczuk - powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany, czy resort rozważa rozszerzyć listę lektur szkolnych, tak by znalazło się na niej więcej utworów noblistki. Dodał, że "nauczyciele mają dużą swobodę w kształtowaniu treści, które przekazują na lekcjach i spokojnie mogą także zająć się kolejnym laureatem Nagrody Nobla" na przykład w ramach godzin wychowawczych.

Zatrzymany podczas egzaminu na prawo jazdy. "Pił alkohol, ale dzień wcześniej”

Mężczyzna próbował zdać egzamin na kategorię C, bo chciał prowadzić samochody ciężarowe. W trakcie jazdy po mieście egzaminatorka wyczuła od niego woń alkoholu. Po chwili pojawili się policjanci z podlaskiej grupy Speed. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna był w stanie po użyciu alkoholu, miał 0,4 promila w organizmie - podaje policja.

Szef chińskiej propagandy: nie ma uniwersalnego modelu praw człowieka

Przedstawiciele Pekinu skrytykowali w środę władze USA za ich wsparcie dla antyrządowych protestów w Hongkongu. Zaatakowali także Waszyngton za krytykę chińskiej polityki wobec ujgurskiej mniejszości z regionu Sinciang. - Nie istnieje uniwersalna ścieżka i model praw człowieka na świecie - przekonywał szef wydziału propagandy Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Huang Kunming. Wiceszef chińskiej dyplomacji zarzucił Stanom Zjednoczonym, że pod sztandarem "praw człowieka" zasiewają na świecie konflikty i wywołują kryzysy humanitarne.

800 złotych więcej w portfelach. Ministerstwo podaje dane

W latach 2018-2019 miesięczny dochód rozporządzalny rodziny 2+2 wzrósł o około 800 złotych – poinformował w środę na konferencji prasowej wiceminister finansów Leszek Skiba. Jak stwierdził, za blisko połowę tego wzrostu odpowiadają działania rządu.

"Kilka rurek, kilka słupków" za 370 tysięcy złotych. "Sprawdzimy bardzo dokładnie tę sprawę"

Jednym z zarzutów, jakie Najwyższa Izba Kontroli wysunęła na wtorkowej konferencji podsumowującej dwie kontrole NIK, były zbyt wysokie koszty budowy toru przeszkód w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Miał on kosztować prawie 370 tysięcy złotych, podczas gdy według urzędników NIK powinien kosztować 65 tysięcy złotych. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie w tej sprawie. - Poleciłem przeprowadzenie kontroli w tym zakresie - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Greta Thunberg człowiekiem roku magazynu "Time"

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została uznana "Człowiekiem Roku 2019" w corocznym plebiscycie amerykańskiego tygodnika "Time". 16-latka jest najmłodszą osobą w historii, która otrzymała ten tytuł.

Tymoteusz Szydło odchodzi z kapłaństwa. "Przepraszam wszystkich, których zawiodłem"

- Obecnie moja reputacja jako księdza jest zdruzgotana przez plotki i domysły. Z bólem stwierdzam też, że nie udało mi się pokonać kryzysu wiary i powołania. W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego, jak złożyć w kurii diecezji bielsko-żywieckiej prośbę skierowaną do Ojca Świętego o przeniesienie mnie do stanu świeckiego, by uregulować moją pozycję kanoniczną i nie pozostawać w konflikcie sumienia. Jednocześnie oświadczam, że to moja ostatnia wypowiedź w tej sprawie - poinformował Tymoteusz Szydło.

Prokuratura chce uchylenia immunitetu posłowi PiS

Prokuratura Okręgowa w Warszawie za pośrednictwem Prokuratora Generalnego skierowała do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu jednemu z posłów w związku ze zdarzeniem, do jakiego doszło nad ranem 1 stycznia 2019 roku w jego mieszkaniu - przekazał w środę rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Chodzi o Przemysława Czarneckiego, posła PiS, syna eurodeputowanego Ryszarda Czarneckiego.

Obraz we włazie za starym bluszczem. "Uderzające podobieństwo" do skradzionego Klimta

Gałęzie wyschniętego bluszczu, niewielkie drzwiczki, a za drzwiczkami właz. - Znalazłem futerał w czarnym worku, na początku myślałem, że to śmieci - opowiada mężczyzna, który natknął się na tajemniczy pakunek. Pracował w ogrodzie galerii sztuki we włoskiej Piacenzy, ale raczej nie spodziewał się, że odnajdzie dzieło Gustava Klimta skradzione z muzeum w 1997 roku. Nie ma jeszcze stuprocentowej pewności, że to ono, ale jak mówi Franca Franchi, członkini zarządu galerii - podobieństwo jest uderzające, a z tyłu widnieją oficjalne pieczęcie.

"Pracownikom szpitali sponsorowali konferencje i zjazdy". Osiem osób z zarzutami korupcyjnymi

Policjanci zatrzymali osiem osób - byłych i obecnych przedstawicieli handlowych dystrybutora produktów medycznych, którzy mieli udzielać korzyści majątkowych członkom komisji przetargowych w szpitalach w całym kraju. W jaki sposób? Przez sponsorowanie ich uczestnictwa w konferencjach i zjazdach. W zamian oczekiwali preferencyjnego traktowania. Śledztwo obejmuje ponad 100 szpitali i ponad 200 przetargów.