Najnowsze

Najnowsze

Zdecydował "zwykły błąd" prokuratora. Generała nie oskarżono

Prokuratura umorzyła śledztwo, w którym badała, jak doszło do tego, że generał Michał Janiszewski, współtwórca Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, nie zasiadł na ławie oskarżonych za wprowadzenie stanu wojennego. Śledczy doszli do wniosku, że to zwykły błąd i brak skupienia prokuratora spowodowały, że uznał on Janiszewskiego za zmarłego, choć ten żył jeszcze niemal 10 lat od wniesienia aktu oskarżenia, a nawet w momencie ogłaszania wyroku.

Dron spadł na dach Bazyliki Mariackiej

Krakowscy policjanci patrolujący Rynek Główny usłyszeli nietypową prośbę o pomoc. 24-letni obywatel Ukrainy poprosił ich, by pomogli mu ściągnąć drona, który utknął na dachu Bazyliki Mariackiej.

"Najważniejsze starcie czeka nas pewnie na przełomie stycznia i lutego"

Wszyscy spodziewamy się niestety kontynuowania linii fałszowania historii przez Władimira Putina pod koniec stycznia, kiedy odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz - powiedział w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do grudniowych wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej.

Najpierw okradli je "poszukiwacze", potem przebadali archeolodzy

Archeolodzy wydobyli ponad pięćset cennych eksponatów z cmentarzyska Jaćwingów, które odkryli na Suwalszczyźnie. - Jest to największe i najbogatsze cmentarzysko wczesnośredniowiecznej Jaćwieży odkryte do tej pory. Ma ono kluczowe znaczenie do badań nad Bałtami Zachodnimi we wczesnym średniowieczu i rangę ewidentnie międzynarodową - ocenia archeolog.

Połowa polskiego PKB powstała w pięciu regionach

W 2018 roku ponad połowa krajowej wartości Produktu Krajowego Brutto (PKB) została wytworzona w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W ONZ niepokój po słowach Kim Dzong Una

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest głęboko zaniepokojony odstąpieniem Korei Północnej od moratorium na przeprowadzanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych - oświadczył w środę w Nowym Jorku jego rzecznik.

Chciała przyciągnąć papieża do siebie. Franciszek się rozgniewał, potem przeprosił

Zachowanie jednej z wiernych na placu Świętego Piotra rozzłościło papieża. Kobieta, chcąc przyciągnąć biskupa Rzymu do siebie, szarpnęła go za rękę tak mocno, że wywołała grymas bólu na twarzy Franciszka. Ten, chcąc uwolnić się z uścisku, uderzył kobietę w rękę, po czym oddalił się, wyraźnie zdenerwowany. Zwracając się w środę w południe do wiernych zebranych na placu papież powiedział przed modlitwą Anioł Pański: - Wiele razy tracimy cierpliwość, przepraszam za zły przykład wczoraj.

Netanjahu chce immunitetu od zarzutów korupcyjnych

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w środę, że zwróci się do Knesetu o udzielenie mu immunitetu od zarzutów korupcyjnych w toczącej się wobec niego sprawie. Jak pisze agencja Reutera, to ryzykowny ruch, który umożliwiłby jednak odsunięcie oskarżeń wobec polityka o długie miesiące.

Więźniowie grali w piłkę. Zginęło 16 osób

Szesnastu osadzonych straciło życie, a pięciu zostało rannych po walce, do jakiej doszło w zakładzie karnym w meksykańskim północno-środkowym stanie Zacetecas. Od momentu objęcia władzy przez prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora to jedne z największych rozruchów w narodowym systemie penitencjarnym.

Pompeo rezygnuje z podróży na Ukrainę i Białoruś

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwołał w środę podróż zagraniczną po Europie Wschodniej i Azji Środkowej, aby "śledzić sytuację w Iraku", gdzie manifestanci od poniedziałku do środowej nocy oblegali amerykańską ambasadę - poinformowała rzeczniczka Departament Stanu USA Morgan Ortagus.

Były premier prezydentem Gwinei-Bissau

Gwinea-Bissau wybrała swojego prezydenta. Został nim 47-letni były premier tego kraju Umaro Sissoco Embalo - poinformowała w środę tamtejsza państwowa komisja wyborcza. Jak dodała, zdobył on w przeprowadzonej w niedzielę drugiej turze wyborów 53,5 procent głosów.

Ten rok "będzie kluczowy dla losów naszego państwa"

Nadzieje związane z pracami Senatu, wyścig o prezydenturę i polityczne oczekiwania względem 2020 roku - o tym w "Faktach po Faktach" rozmawiali: były senator Prawa i Sprawiedliwości, profesor Aleksander Bobko, politolog, profesor Marek Migalski z Uniwersytetu Śląskiego i dziennikarz "Newsweeka" Cezary Michalski.

Irakijczycy zakończyli oblężenie amerykańskiej ambasady

Manifestanci, którzy protestowali przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie wycofali się - poinformowali w środę iraccy wojskowi. Wcześniej amerykańscy żołnierze użyli gazu łzawiącego przeciwko protestującym. W stolicy Iraku drugi dzień trwały manifestacje przeciw nalotom wojsk USA na cele związane z szyicką milicją Kataib Hezbollah.