Najnowsze

Najnowsze

"Będzie niespodzianka muzyczna, zaskoczenie". Ostatnie przygotowania do Sylwestra TVN

Przygotowania do Sylwestra TVN są już na ostatniej prostej. We wtorek na futurystycznej scenie na placu Bankowym w Warszawie wystąpi plejada gwiazd. - Dla każdego coś miłego. Na pewno będzie bardzo dynamicznie, tanecznie i pozytywnie - zapewniała Gabi Drzewiecka, która poprowadzi sylwestrową imprezę. - Będzie też mała niespodzianka muzyczna, zaskoczenie - zdradziła Natalia Szroeder, która wystąpi na scenie TVN.

"Reakcja na prowokację Putina jest w miarę jednolita"

Putin użył takich słów, dlatego że Polska jest takim trochę zwornikiem interesów tych krajów, które wyszły z obozu sowieckiego. Jeżeli uderzą skutecznie w ten zwornik, podważą jego autorytet, pozycję, która i tak zresztą jest słabiutka, to interesy rosyjskie będą silniejsze - ocenił w "Kropce nad i" ekonomista profesor Ryszard Bugaj. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej. Historyk i politolog profesor Antoni Dudek stwierdził, że "w interesie Polski nie jest robienie larum wielotygodniowego w tej sprawie".

Wypowiedzi Putina "to nie koniec". "To jest otwarcie nowego etapu"

Politycy bardzo rzadko działają pod wpływem emocji. Sądzę, że to było przygotowane i to nie jest koniec, to jest otwarcie nowego etapu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych i były współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Odniósł się w ten sposób do słów Władimira Putina dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej. Jak tłumaczył, rosyjski prezydent "buduje obecnie państwo, które potrzebuje nowej idei, a jej fundamentem ma być wielkie zwycięstwo odniesione przez niepokalany Związek Radziecki i wielkiego wodza Józefa Stalina nad hitlerowskim faszyzmem".

Chiński pastor skazany za "działalność wywrotową"

Wang Yi, pastor będący zwierzchnikiem największego, niezarejestrowanego Kościoła protestanckiego w Chinach, został skazany na dziewięć lat więzienia za działalność wywrotową. Mężczyzna był oskarżany o podżeganie do obalenia władzy państwowej.

Policja: brak śladów użycia broni palnej przy Checkpoint Charlie. Trwa dochodzenie

Berlińska policja otrzymała w poniedziałek zgłoszenie o strzałach w pobliżu dawnego przejścia granicznego Checkpoint Charlie w centrum miasta. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, nie znaleźli jednak dowodów użycia broni palnej. Nie potwierdziły się też wcześniejsze doniesienia o napadzie rabunkowym. Wciąż trwa dochodzenie w tej sprawie.

"Wyraźny przykład terroryzmu". Teheran potępia amerykańskie naloty w Iraku

Iran zdecydowanie potępia "agresję wojsk USA na ziemie Iraku i irackie siły", a naloty sił USA na szyicką milicję Kataib Hezbollah w Iraku i Syrię ocenia jako "wyraźny przykład terroryzmu". - Krew męczenników nie pójdzie na marne, nasza odpowiedź będzie bardzo mocna - ostrzegł założyciel i były przywódca Kataib Hezbollah. Tymczasem władze w Bagdadzie oświadczyły, że amerykańskie ataki zmuszają Irak do ponownego rozważenia swoich stosunków i współpracy ze stacjonującą w tym kraju i kierowaną przez Waszyngton międzynarodową koalicją przeciwko dżihadystom.

Pytanie w "Milionerach" o balladę Simona i Garfunkela

O czym w tradycyjnej staroangielskiej balladzie śpiewali Simon z Garfunkelem, a także Danuta Stenka i Maciej Zakościelny? O pchlim targu na Portobello, o jarmarku dominikańskim, o targu w Scarborough, czy o suku w Damaszku? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadał w "Milionerach" pan Michał Zabraniak z Warszawy.

"Relacje polsko-izraelskie są dobre"

Polska nie jest krajem antysemickim. Zdarzają się przypadki antysemityzmu, tak jak w innych krajach - mówił w "Tak jest" w TVN24 ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Cwi. - Problem antysemityzmu widzimy na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych, w Europie zaczyna nabierać sił. I to mnie niepokoi - dodał.

Baskijscy nacjonaliści poprą rząd socjalistów

Nacjonalistyczna Partia Basków poprze drugi rząd Pedra Sancheza podczas głosowania wotum zaufania dla nowego gabinetu Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. W poniedziałek Pedro Sanchez oraz lider baskijskiego ugrupowania Andoni Ortuzar podpisali porozumienie, w którym strony zobowiązały się do dialogu o statucie Kraju Basków.

Cztery miejscowości odzyskają status miasta. "Prestiż i możliwość rozwoju"

W 2020 roku na mapie Polski znajdą się cztery nowe miasta. Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim, Klimontów w województwie świętokrzyskim oraz Lututów i Piątek w województwie łódzkim odzyskają status, który utraciły wskutek represji carskich po powstaniu styczniowym. Wręczenie przedstawicielom trzech gmin aktów nadania statusu miasta odbyło się w poniedziałek.

"Mielenie ludzkich ciał i losów". Sencow opowiedział o pięciu latach w łagrze

"Jedna zmiana dziesięciu pracowników łagru nie jest w stanie utrzymać pięciuset więźniów w niewolniczym posłuszeństwie. Dlatego stworzono system, w którym połowa skazanych, jawnie lub potajemnie, współpracuje z administracją, pomagając utrzymać atmosferę strachu i nieufności" - napisał we wspomnieniach opublikowanych na łamach dziennika "Nowaja Gazieta" Ołeh Sencow. Ukraiński reżyser, oskarżony w Rosji o terroryzm i uwolniony we wrześniu, opowiedział o pięciu latach za kołem podbiegunowym.

Prezydent Sieradza miał potrącić staruszkę i odjechać. Policja dała mandat, prokuratura stawia przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi Pawłowi Osiewale, prezydentowi Sieradza (woj. łódzkie). Prokuratura oskarżyła go o nieumyślne spowodowania wypadku i ucieczkę z miejsca zdarzenia. Samorządowiec w marcu tego roku - zdaniem śledczych - potrącił 79-letnią kobietę na parkingu pod marketem i odjechał, nie udzielając jej pomocy. Tłumaczył, że kobiety po prostu nie zauważył. Policja potraktowała całe zajście jako kolizję i wystawiła mandat.

Zablokowane konto Sharon Stone na portalu randkowym

W aplikacji randkowej Bumble znów można natknąć się na profil Sharon Stone. Wcześniej jednak konto słynnej aktorki zostało zablokowane z powodu uwag innych użytkowników, którzy nie wierzyli w to, że może być prawdziwe.

Nie chciał drukować plakatów LGBT. Po czterech latach sprawa umorzona

Łódzki drukarz odmówił pracy, kiedy miał wydrukować treści zlecone przez organizację walczącą o prawa osób LGBT. Czy miał do tego prawo? Sprawa w Polsce przewinęła się już przez wszystkie instancje sądu oraz Trybunał Konstytucyjny. Dzisiaj łódzki sąd apelacyjny uchylił dotychczasowe wyroki i umorzył sprawę.

Ciężarówka wbiła się w wiadukt. "Pękła opona"

Droga ekspresowa pod Pyrzycami (Zachodniopomorskie) była zablokowana po tym, jak ciężarówka wypadła z trasy i uderzyła w podporę wiaduktu. Na szczęście kierowcy nic się nie stało. Informację i film z miejsca kraksy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Polskie kontyngenty wojskowe dłużej na misjach

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w poniedziałek, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie przedłużenia funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych między innymi w Iraku, Kosowie, na Sycylii oraz w Republice Środkowoafrykańskiej. Najwięcej polskich żołnierzy i pracowników wojska działa w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, Jordanii, Katarze i Kuwejcie, który liczy do 350 polskich wojskowych.

Rachunki za prąd w górę. Dwie decyzje urzędu

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tak zwanym sprzedawcom z urzędu - spółkom Enea i Energa Obrót - podał URE w komunikacie prasowym. Łączne rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe średnio o odpowiednio 12,2 i 11,3 procent.

Niemiecka minister chce więcej Bundeswehry w Afryce

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer opowiada się za zwiększeniem udziału Bundeswehry w misjach wojskowych w Afryce. Jej zdaniem "dalsza bezczynność" może doprowadzić do tego, że "w końcu będziemy musieli otoczyć Europę murem i drutem kolczastym". Pomysł ten odrzucają współrządzący z chadekami socjaldemokraci.

Mogą być kłopoty z prądem. Raport NIK

Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w Polsce uzależnione jest przede wszystkim od terminowej budowy nowych bloków energetycznych - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Wskazała jednocześnie na czynniki rodzące ryzyko braku pokrycia pełnych potrzeb gospodarki w tym zakresie. Są to między innymi trudności i znaczne opóźnienia przy realizacji niektórych inwestycji.

Były premier Chorwacji i szef paliwowego giganta skazani

Były premier Chorwacji Ivo Sanader i szef węgierskiej grupy energetycznej MOL Zsolt Hernadi zostali uznani za winnych zarzutów korupcyjnych. Obaj otrzymali kary więzienia. Wyrok nie jest prawomocny. Proces w sprawie łapówki przyjętej od MOL to najgłośniejszy z procesów sądowych byłego szefa chorwackiego rządu. "To nie pierwsze nieuczciwe postępowanie, jakie zostało przeprowadzone w Chorwacji" - skomentowała wyrok firma MOL w oświadczeniu.