Najnowsze

Najnowsze

Ratownik: Niektórzy pacjenci zatajają informacje. Jeżeli my zachorujemy, szanse na ratunek będą mniejsze

Nie jesteśmy w stanie za każdym ubrać się w skafander, który byłby zalecany. Dlatego bardzo ważny jest wywiad medyczny przeprowadzony przez dyspozytorów - podkreślał ratownik medyczny Maciej Koperski w rozmowie z TVN24. Jak przekazał, "niestety w ostatnich dniach powtarzają się sytuacje, gdy zespoły ratownictwa są poddawane kwarantannie", bo pacjenci zatajają informacje o zagranicznych wyjazdach i objawach.

50 apartamentów od piłkarza dla lekarzy z Londynu

Każda pomoc w walce z koronawirusem jest wskazana. Wilfried Zaha, piłkarz Crystal Palace, ogłosił, że jest gotowy udostępnić za darmo lekarzom pracującym w londyńskich szpitalach 50 apartamentów, których jest współwłaścicielem. Sztab medyczny w podobny sposób wsparli wcześniej również Roman Abramowicz i Gary Neville.

Tysiące zakażonych w Europie. Nowe informacje z największych krajów

We wszystkich europejskich krajach, w których pojawił się koronawirus, potwierdzono w sobotę kolejne zakażenia. Najwięcej jest ich we Włoszech, Francji i Hiszpanii. W wielu krajach zanotowano w sobotę rekordowy wzrost liczby zgonów. Na świecie potwierdzono już ponad 300 tysięcy przypadków SARS-CoV-2. Prawie 13 tysięcy osób zmarło, a prawie 100 tysięcy wyleczono. Jak świat walczy z nowym patogenem?

W jakiej kolejności pojawiają się objawy zakażenia? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Czy można przygotować się tak, by przebieg choroby wywołanej zakażeniem koronawirusa był jak najlżejszy? Co powinna zrobić osoba pracująca, która ma w domu pacjenta onkologicznego? Na wasze pytania odpowiadali w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 kardiolog i internista doktor Piotr Gryglas oraz oraz Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wykryła polskiego "pacjenta zero". Dziś sama jest na kwarantannie

- Był już późny wieczór. Ci wszyscy, którzy byli jeszcze w pracy, przyszli obejrzeć wynik. Analizowaliśmy dane: nachylenie krzywej, tempo jej wzrostu, sprawdzaliśmy parametry. Wszyscy byli podekscytowani - doktor Katarzyna Pancer opowiada o momencie, w którym jej zespół wykrył pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa. Z dr Pancer, wirusologiem, diagnostą i kierownikiem laboratorium BSL-3 w Warszawie, rozmawia Dariusz Kubik z magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Obowiązkowa kwarantanna, czyli Andrzej i Roman wracają do Polski

Ponad 20 tysięcy Polaków wróciło w ostatnich dniach do kraju w ramach akcji "LOT do domu". Każdy obowiązkowo musi się poddać 14-dniowej kwarantannie. Zanim się jednak odizoluje, odbywa często długą podróż do domu. Zdarza się, że pociągiem, w jednym przedziale z przypadkowymi pasażerami, którzy o koronawirusie słyszeli tylko w mediach.

Pilny apel do dawców. "Za chwilę będzie brakować krwi"

Od wybuchu pandemii COVID-19 zmniejszyła się w Polsce liczba dawców krwi. W niektórych centrach krwiodawstwa nawet czterokrotnie. Obecna sytuacja nie sprawiła jednak, że zmniejszyło się zapotrzebowanie na krew dla pacjentów po operacjach lub w trakcie terapii. Stacje krwiodawstwa zaapelowały o oddawanie krwi i wdrożyły dodatkowe środki bezpieczeństwa dla dawców. Przed niektórymi punktami poboru krwi pojawiły się nawet kolejki dawców, ale apel wciąż pozostaje aktualny.

Wielka mobilizacja i liczne inicjatywy. Kto może, pomaga w walce z SARS-CoV-2

Trwa pospolite ruszenie, by wesprzeć tych, którzy w walce z koronawirusem są na pierwszej linii frontu. Gotowi pomóc lekarzom i pielęgniarkom są studenci medycyny, ale i inni nie siedzą z założonymi rękami. W ramach oddolnych inicjatyw szyte są maseczki i kombinezony ochronne, a także produkowany jest płyn do dezynfekcji. Trwa ponadto ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz wsparcia polskiej służby zdrowia w walce z COVID-19, która jest prowadzona na platformie Siepomaga.pl.

Zlekceważył zalecenia klubu. Nocą bawił się w barze

Niesubordynacja w ekipie Schalke. Choć wszyscy zawodnicy niemieckiego klubu dostali jasny sygnał, by przede wszystkim siedzieć w domach, prowadzić się profesjonalnie i unikać zaludnionych miejsc, to nie każdy zastosował się do wspomnianych reguł. Pomocnik Amine Harit nocą wolał udać się do baru z fajkami wodnymi.

Niezwykła inicjatywa w trudnych czasach. By "być bliżej"

Szpital ginekologiczno-położniczy w Poznaniu, aby pomóc rodzicom, których maleństwa nie mogły wrócić z nimi do domu, stworzył projekt "Być bliżej". Pomysł jest prosty i wzruszający jednocześnie. Szpitalna psycholog robi zdjęcia noworodkom i wysyła je mamie i tacie z adnotacją o stanie dziecka.

Po zabójstwie 2-latka "wykryto nieprawidłowości". Prokuratorzy zawieszeni, komendant odwołany

21-latka z Chodzieży (województwo wielkopolskie) przyznała się do uduszenia swojego dwuletniego syna. Jak się okazało, chłopiec kilka miesięcy wcześniej trafił do szpitala ze złamaniem nogi. Nikt wtedy nie usłyszał zarzutów. - Prokurator okręgowy po analizie akt sprawy stwierdził, że w sprawie doszło do uchybień i nieprawidłowości - przekazał TVN24 Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Prokuratorzy rejonowi zostali zawieszeni, a komendant policji odwołany.

Przebiegł maraton na balkonie. "Nie mamy wymówek"

Wszyscy próbują jakoś sobie radzić w obliczu pandemii koronawirusa. Na ciekawy pomysł wpadł Francuz Elisha Nochomovitz, który nie chcąc złamać obowiązku kwarantanny, przebiegł maraton na balkonie swojego mieszkania. "Chcę pokazać wam, że nie mamy wymówek" - zwrócił się do rodaków na Facebooku.

"Każda sztuka się liczy". Krakowski szpital "potrzebuje wszystkiego"

Szpital Uniwersytecki w Krakowie potrzebuje - i to bardzo - białych kombinezonów barierowych, również gogli, przyłbic, masek z filtrem oraz rękawiczek jednorazowych - apeluje rzeczniczka krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. W tej chwili jest tam 12 chorych na COVID-19. A środki zabezpieczające są zużywane w setkach dziennie.

"Trzeba stawać po stronie rozumu. Wiara bez rozumu jest po prostu ślepa"

- Wirus może się osadzać nawet na hostii, a udzielanie komunii wiąże się z taką sytuacją, że ktoś zarażony może przekazać wirusa. Oczywiście, że - jak napisał arcybiskup Dzięga - Jezus nie zaraża. Ale musimy wziąć pod uwagę wszystkie te okoliczności, w których sprawowana jest Eucharystia i udzielana komunia. Tu po prostu chodzi o zdrowy rozsądek - mówił ksiądz profesor Albert Wierzbicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Duchowny był w sobotę gościem "Kropki nad i".

Koronawirus zatrzymuje nas w domach. Jak przetrwać? "Drobne rytuały, higiena bycia ze sobą"

Od tygodnia w związku z pandemią COVID-19 zamknięte są szkoły, niektóre sklepy, często też pracujemy zdalnie, a w związku z wprowadzonym stanem epidemii w najbliższych tygodniach się to nie zmieni. Specjaliści powtarzają, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powinniśmy zostać w domach. Jak przetrwać ten trudny okres? Jak przywyknąć do tego nietypowego stanu, który nagle stał się codziennością?