Najnowsze

Najnowsze

Panika na pokładzie, ludzie skaczą do morza. "Są wycieńczeni, załoga u kresu sił"

Na statku organizacji pozarządowej Open Arms wybuchła panika. Część przebywających na pokładzie migrantów rzuciła się do morza. Do wydarzeń doszło w 19. dniu kryzysu wokół jednostki, która stoi w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa z nadzieją na wpuszczenie do portu. Także we wtorek władze Hiszpanii zapowiedziały, że w kierunku włoskiej wyspy wyślą okręt, który ma eskortować łódź z migrantami do hiszpańskiego wybrzeża.

"Jechał jak wariat". Policja bada szalony przejazd po autostradzie

- Ja na liczniku miałem 110 km/h, a on mnie minął tak, jakbym stał - opowiada pan Piotr, który na Kontakt24 wysłał film z autostrady A6. Widać na nim srebrne auto, które gna po autostradzie A6 i wyprzedza innych slalomem - raz po raz zjeżdżając na pas awaryjny. Postępowanie w tej sprawie prowadzą szczecińscy policjanci.

Pełnomocnik Emilii: wykonywała te wszystkie rzeczy, które były jej zlecane

Na pewno osobą inicjującą tę sytuację nie była pani Emilia. Wszelkiego rodzaju instrukcje wychodziły z ministerstwa - podkreślił w rozmowie z TVN24 pełnomocnik kobiety Konrad Pogoda. Odniósł się do ustaleń portalu Onet, który opisał domniemaną współpracę wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka z kobietą o imieniu Emilia, mającą rozsyłać anonimowe informacje szkalujące sędziów krytycznych wobec zmian przeprowadzanych w sądownictwie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Tak mogła przemieszczać się chmura radioaktywna z rosyjskiego poligonu

Cztery stacje monitorujące poziom promieniowania jądrowego w atmosferze przestały działać po tym, jak 8 sierpnia koło wioski Nionoksa wybuchł zasilany energią jądrową silnik rakietowy - poinformował dziennik "Wall Street Journal" za Komitetem Przygotowawczym ds. Całkowitego Zakazu Prób Jądrowych (CTBTO), który opublikował mapę pokazującą możliwą trasę wędrówki chmury radioaktywnej. Po południu we wtorek CTBO potwierdziło, że dwie stacje wznowiły pracę.

Testy rakiet przeprowadzano w tym miejscu już wcześniej. "Nic o tym nie wiedzieliście"

Nie dotykajcie przedmiotów wyrzuconych na brzeg. Nie odwiedzajcie tego miejsca - ostrzegł anonimowy rosyjski żołnierz mieszkańców wioski Nienoksa w obwodzie archangielskim. 8 sierpnia, na poligonie położonym w pobliżu tej wsi, doszło do wybuchu rakiety. Wideorozmowę wojskowego z mieszkańcami, nagraną ukrytą kamerą, opublikowały Radio Swoboda i niezależny portal Newsader. Władze Rosji dotąd nie ujawniły, co konkretnie eksplodowało w pobliżu Nienoksy i jaki jest poziom napromieniowania.

Mocny wzrost wynagrodzeń. Nowe dane GUS

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2019 roku wyniosło 5182,43 złotych - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to wzrost o 7,4 procent w stosunku do lipca ubiegłego roku.

"Nasilenie nastąpiło w roku 2018". Dziennikarka o szkalowaniu sędziów i wiceministrze Piebiaku

- Był czterostronicowy paszkwil, celowo użyję tego słowa, pełen niepopartych niczym informacji na temat profesora Markiewicza i z tym coś trzeba było zrobić. To musiało jakoś, gdzieś trafić. Pani Emilia wymyśliła, że trzeba to anonimowo, z nieswojego konta, rozesłać do wszystkich możliwych źródeł - powiedziała na antenie TVN24 Magdalena Gałczyńska, dziennikarka Onetu. Opisywała domniemaną współpracę wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka z kobietą mającą rozsyłać anonimowe informacje szkalujące sędziów.

Poseł PO pyta GUS o mierzenie wzrostu cen. Jest odpowiedź

Metodologia badań wzrostu cen jest spójna z Europejskim Systemem Statystycznym. GUS nie wprowadzał żadnych zmian - poinformował na Twitterze Główny Urząd Statystyczny w komentarzu do pisma posła Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Jak jednak dodano, lista towarów i usług objętych badaniem cen detalicznych jest corocznie weryfikowana.

Łukasz zmarł, bo w hucie szkła pękł pojemnik z kwasem. Akt oskarżenia

Dwaj pracownicy huty szkła przepompowywali kwas fluorowodorowy w hucie szkła. Pojemnik pękł i kwas wydostał się na zewnątrz. Wtedy do środka zajrzał trzeci pracownik. Wszyscy od razu poszli opłukać się pod zraszacz. Niestety jeden z nich, 30-letni Łukasz zmarł z powodu ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej. Prokuratura oskarżyła w tej sprawie pięć osób.

Przeleciał ponad 500 km i trafił w cel. Amerykanie przetestowali pocisk

Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone przeprowadziły test wystrzelonego z lądu, konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 kilometrów. To pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z układu INF. Pekin skrytykował amerykański test, zaznaczając, że "doprowadzi do eskalacji sporów militarnych".

Potężna inwestycja pod lupą NIK. Były prezes odpowiada

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zakup przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra wraz ze złożem miedzi Sierra Gorda w Chile. Według Izby przeznaczenie na zakup i dofinansowanie spółki 13 miliardów złotych i kolejne wydatki wskazują na to, że realizacja tej inwestycji nie leżała w interesie polskiej firmy. Z kolei Herbert Wirth, prezes KGHM w latach 2009-2016, podkreślił, że inwestycja w Sierra Gorda "była niezbędna z punktu widzenia istnienia i rozwoju firmy".

"Powinni natychmiast odejść. Zarówno Łukasz Piebiak, jak i Zbigniew Ziobro"

Doszło do sytuacji, w której haniebnymi metodami próbowano doprowadzić do podważenia wiarygodności sędziów - powiedział poseł Paweł Olszewski z klubu PO-KO. Odniósł się w ten sposób do publikacji Onetu, który napisał, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak "aranżował i kontrolował akcję" mającą między innymi skompromitować sędziego Krystiana Markiewicza. Posłowie opozycji domagają się dymisji Piebiaka i jego zwierzchnika, ministra Zbigniewa Ziobry. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zażądał wyjaśnień od ministra w tej sprawie.

Sędzia Markiewicz: w ministerstwie zbudowano system zmierzający do niszczenia konkretnych ludzi

To rzecz nie do pojęcia, że być może wiceminister sprawiedliwości za przyzwoleniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry takie rzeczy robił, akceptował, czy też do nich zachęcał - powiedział w TVN24 Krystian Markiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Skomentował w ten sposób ustalenia Onetu, który poinformował, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak "aranżował i kontrolował akcję" mającą między innymi skompromitować Markiewicza.

Wiceminister ma stać za hejtem wobec sędziów. Gowin: takie praktyki byłyby nieakceptowalne

Gdyby mojemu urzędnikowi zdarzyło się w ten sposób hejtować opozycyjnie nastawionych wobec naszego rządu profesorów, to w oczywisty sposób byłaby to sytuacja nieakceptowalna. Wiedziałbym, jakie konsekwencje wyciągnąć - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Odniósł się w ten sposób do doniesień portalu Onet, który ustalił, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak ma stać za zorganizowanym hejtem wobec sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane przez Zjednoczoną Prawicę.

Syryjskie siły rządowe przejęły część miasta w prowincji Idlib

Siły rządowe w Syrii i ich koalicjanci wkroczyły w poniedziałek do Chan Szajchun w prowincji Idlib i przejęły z rąk islamskich rebeliantów część miasta. Wcześniej tego samego dnia zaatakowany został turecki konwój, który miał wesprzeć rebeliantów z tej miejscowości.

"Wszyscy jesteśmy winni, bo byliśmy głusi i ślepi"

Gwiazdor hiszpańskiego kina, dwukrotnie nominowany do Oscara, Javier Bardem zaapelował w nowojorskiej siedzibie ONZ o bardziej skuteczną walkę o ochronę oceanów. Ostrzegł, że znalazły się one "na krawędzi katastrofy".

Zmiany w logowaniu i płatnościach kartą. KNF o możliwym wydłużeniu terminu

Komisja Nadzoru Finansowego może dać więcej czasu bankom na pełne wdrożenie regulacji o tak zwanym silnym uwierzytelnianiu, na przykład przy logowaniu do internetowego rachunku czy płatnościach kartą. Jest jednak warunek. Instytucja finansowa musi wcześniej zgłosić do KNF "realny plan" wdrożenia przewidzianych unijnymi regulacjami zmian.