Najnowsze

Najnowsze

Aktora skazano na 3,5 roku kolonii karnej. Sąd apelacyjny zmienił wyrok

Sąd w Moskwie zamienił w poniedziałek wyrok 3,5 roku kolonii karnej dla Pawła Ustinowa na karę jednego roku w zawieszeniu na dwa lata. Obrońcy aktora, skazanego za rzekome użycie siły wobec funkcjonariusza podczas demonstracji, będą się domagać uniewinnienia. 23-latek przekonuje, że nigdy nie interesował się polityką i nie brał udziału w manifestacji.

"Kurz potrafi pociągnąć za sobą ludzi. Merkel już dawno straciła tę moc"

Niemiecka i austriacka prasa komentuje w poniedziałek wyniki niedzielnych przedterminowych wyborów parlamentarnych w Austrii. Publicyści zwracają uwagę na historyczny sukces Sebastiana Kurza, stojącego na czele chadeckiej OeVP. Pojawiają się też pytania o zdolności koalicyjne byłego kanclerza i jego ugrupowania.

"Postać znacząca, zapisał swój ślad w historii"

"Odszedł Pan Marszałek Kornel Morawiecki. Niezłomny Wojownik o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę"- napisał prezydent Andrzej Duda, wspominając zmarłego przywódcę Solidarności Walczącej i marszałka seniora Sejmu. "Będziemy pamiętać o Pańskim Ojcu i jego pracy dla naszej Ojczyzny" - zwrócił się z kondolencjami do premiera Mateusza Morawieckiego przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Odszedł człowiek wybitny, niezwykły i to jest powód do wielkiego żalu nas wszystkich, całego naszego obozu - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. "W latach 80. uczył mnie konspiracji i walki o wolną Polskę" - wspominał lider PO Grzegorz Schetyna.

"Byli prezydenci nieco się nudzą", "trochę na to patrzę jak na akt rozpaczy"

"Wycofanie mojej kandydatury nie spowoduje poparcia dla pana Ujazdowskiego ze strony tych wyborców, którzy popierają dotąd mnie" - napisał Paweł Kasprzak, niezależny kandydat do Senatu startujący w kontrze do kandydata KO Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Kasprzak odpowiedział na apel trzech prezydentów "do przedstawicieli demokratycznej opozycji". "To nic innego jak autorytarny nacisk na kandydatów, którzy mają prawo w nich startować" - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Lider PO Grzegorz Schetyna przyznał, że podpisałby się pod tym listem, a senator PiS Jan Maria Jackowski powiedział, że na ten apel "patrzy jak na akt rozpaczy".

Mikrobus utknął pod wiaduktem. "Ludzka pomyłka". To już kolejna

Mały autobus komunikacji miejskiej wjechał pod zbyt niski wiadukt. - Nie przewoził pasażerów - podkreślają pracodawcy kierowcy. Ale betonowe sklepienie wiaduktu urwało z dachu auta instalację gazową. - Ludzka pomyłka - dodają. Takie pomyłki zdarzyły się pod tym wiaduktem już ponad 50 razy. W tym roku co najmniej sześć.

Minister Emilewicz skradziono "prezent urodzinowy od męża"

W niedzielę w Poznaniu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwidze Emilewicz skradziono rower. Jak tłumaczyła w rozmowie z TVN24, wydarzyło się to w czasie, kiedy była w kościele. - Mam złą passę w tym roku, ponieważ wiosną w Warszawie trzy rowery - mojego męża i dwa moich synów - zniknęły spod naszego warszawskiego domu, więc ta niedziela przelała czarę goryczy - dodała.

"Na ciele miał liczne rany kąsane". Sprawdzają czy do śmierci dozorcy przyczyniły się psy

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze (Dolnośląskie) bada jak doszło do śmierci 64-letniego mężczyzny. Na jego ciele znajdowały się liczne ślady po pogryzieniach. Cztery owczarki niemieckie - które miały być agresywne wobec interweniujących służb - zostały przewiezione do schroniska dla zwierząt. To, czy przyczyniły się do śmierci dozorcy wiadomo będzie dopiero po przeprowadzeniu sekcji zwłok mężczyzny.

"O rety, ależ mi pan pamięć przetrenował"

Tym razem do egzaminu z wiedzy o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach września 2009 roku przystąpiła przewodnicząca Inicjatywy Polskiej. Na 10 pytań Tomasza Sianeckiego odpowiada Barbara Nowacka.

Polska Kronika Faktowa 29.09.2019

Śmiertelny metan, żałoba narodowa po tragedii w kopalni Wujek, i cóż, że ze Szwecji czyli afera mięsna oraz kandydaci na kandydatów w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego. Czyta oczywiście Tomasz Knapik.

#Pamięć Absolutna 29.09.2019

Dziennikarze nadal podróżują po 2009 roku i są dokładnie w ostatnim tygodniu września. Poszukiwacze dobrych newsów sprzed 10 lat tym razem przypomną między innymi odkrytą przez dziennikarzy Uwagi TVN aferę mięsną.

"Naród musi mieć bohaterów". Potrójny pokłon przed pomnikiem Mao

Przywódca Chin Xi Jinping odwiedził w poniedziałek, dzień przed 70. rocznicą proklamowania komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej, pekińskie mauzoleum, w którym spoczywa zabalsamowane ciało jej założyciela, przewodniczącego Mao Zedonga. Tego samego dnia wziął udział w uroczystym składaniu wieńca pod pomnikiem bohaterów ludu na placu Tiananmen.

W szkołach brakuje pedagogów. "Nie możemy proponować 2600 złotych"

Jeżeli kryterium podejmowania decyzji dotyczących miejsca pracy zawiera w sobie komponent ekonomiczny, czyli wybieram takie miejsce pracy, które pozwala mi się normalnie utrzymać, to szkoła jest ostatnim miejscem wyboru - powiedział w rozmowie z TVN24 szef ZNP Sławomir Broniarz. - Ci, którzy bez względu na zarobki w szkole chcą pracować, coraz częściej zadają sobie pytanie, "dlaczego ja mam tę funkcję wykonywać, czy uczyć, kształcić, wychowywać, będąc poniżanym w warstwie ekonomicznej" - dodał. Odniósł się w ten sposób do braku pedagogów w polskich szkołach.

"Pan profesor Marek, przepraszam, Tomek...". Kidawa-Błońska przedstawiła "pierwszego ministra"

W poniedziałek kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 6 procent PKB. Poinformowała też, kto będzie odpowiadał w przyszłym rządzie za politykę zdrowotną. - Chciałam państwu przedstawić mojego pierwszego ministra w moim rządzie, pana profesora Marka, przepraszam, Tomka Grodzkiego - mówiła.