Najnowsze

Najnowsze

Apel o wsparcie

Pracownicy tyskiej Przystani Ocalenie ratują setki zwierząt - dają im nowy dom i schronienie. Teraz sami proszą o pomoc - pilnie potrzebują nowego busa.

"Uwierzcie mi: nigdy nie zdradzę Ukrainy"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi na protesty przeciwko zgodzie Kijowa na tak zwaną formułę Steinmeiera w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie zadeklarował, że "nigdy nie zdradzi Ukrainy".

Prezydent Ekwadoru wprowadził stan wyjątkowy w całym kraju

W związku z masowymi protestami, które wybuchły po wejściu w życie decyzji o zniesieniu rządowych dopłat do paliw obowiązujących w Ekwadorze przez 40 lat prezydent Ekwadoru Lenin Moreno wprowadził w czwartek stan wyjątkowy na terenie całego kraju.

Subsidies for Polish farmers may be in jeopardy. Minister reprimends his subordinates

There are huge arrears in the payments of subsidies and compensation for Polish farmers. The Minister of Agriculture, Jan Krzysztof Ardanowski, is pointing the finger at his subordinates, saying they can't handle the job. He repeats words spoken by the oppostion, but behind closed doors. A recording of his was revealed and now the opposition is asking why the minister officially takes a different stance, and why he won't tell the voters the truth.

Kto odpowiada za ośrodek w Gostyninie i ludzi, którzy do niego trafiają

Po pięciu latach działania ustawy o izolacji szczególnie niebezpiecznych przestępców czarno na białym widać, że tak naprawdę nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za ludzi, którzy trafiają do Gostynina. Od tematu ucieka też twórca ustawy, kiedyś minister sprawiedliwości w rządzie Platformy, teraz wicepremier w rządzie PIS - Jarosław Gowin. To między innymi jego Igor Sokołowski pytał o to, co dalej z ośrodkiem, który pęka w szwach.

Pacjenci placówki w Gostyninie

Historia mężczyzny, który wyszedł z ośrodka w Gostyninie i zaczął nowe życie na wolności, a po dziesięciu miesiącach wrócił, choć w tym czasie nie popełnił żadnego przestępstwa. To historia, która według krytyków ustawy jest dowodem na to, że pod pretekstem bezpieczeństwa ogranicza się prawa człowieka. O sprawie, która trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Monika Gawrońska-Mróz.

Jedno z najlepiej strzeżonych miejsc w Polsce. Tykająca bomba

Wstrząsająca relacja z ośrodka w Gostyninie. Powstał z myślą o tych, którym karę śmierci po amnestii zamieniono na wieloletnie więzienie, mordercach i gwałcicielach, ale szybko zaczęli tam trafiać także inni. Jest już ponad 70 osób i ośrodek pęka w szwach. Co to oznacza w tak szczególnym miejscu? O tym Rafał Stangreciak.

W "Milionerach" pytanie za 40 tysięcy złotych o osteospermum

Co jest prawdą o osteospermum: że przypomina stokrotki, że dotyka tylko starców, że to zrzeszotnienie chrząstek czy to, że dorasta do 6 metrów? Na to pytanie za 40 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Sierosławski z Białegostoku.

"Ludzie byli zdumieni, że Wojciechowski nie ma nic do powiedzenia"

Janusz Wojciechowski podczas przesłuchania przed Parlamentem Europejskim wypadł fatalnie - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - To było, okazuje się, wielkie zaskoczenie dla wielu posłów z tej komisji. Wielu zagranicznych posłów zna go z pracy i z zaciekawieniem, ale pozytywnym, oczekiwano tego przesłuchania - mówił. - Ci ludzie byli zdumieni, że Wojciechowski nie ma nic do powiedzenia poza ogólnikami. Popełnił poważny błąd, że nie mówił po polsku, bo angielski nie jest jego silną stroną - dodał.

"Jeśli ktoś ma pieniądze, to może się leczyć, a jeśli nie ma, to umiera wcześniej"

- Żeby poprawić ochronę zdrowia w Polsce, trzeba większych pieniędzy, to jest poza dyskusją - powiedział w "Faktach po Faktach" przewodniczący klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Sławomir Neumann. Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg ocenił natomiast, że "wszystkich problemów nie da się pozbyć magicznie". - Natomiast musimy w końcu zrobić to, czego od kilkunastu lat nie zrobiliśmy, to znaczy podnieść publiczne nakłady na ochronę zdrowia - dodał.

"Jesteśmy zwolennikami otwartych drzwi do Unii"

O swoim poparciu dla poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich zapewnili w czwartek prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do Unii Europejskiej dla Macedonii Północnej i Albanii.

Drogówka namierzy piratów z każdego miejsca

Już niedługo policjanci drogówki będą mogli prowadzić kontrolę w miejscach niedozwolonych, takich jak zatoki autobusowe czy chodniki - wynika z projektu rozporządzenia, który trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Przytulił policjantkę, która zastrzeliła jego brata. "Jeżeli naprawdę żałujesz, wybaczam ci"

Kocham cię jako człowieka i nie życzę ci niczego złego. Nie chcę nawet, żebyś szła do więzienia - powiedział w sądzie 18-letni Brandt Jean do byłej policjantki, która rok temu zastrzeliła jego brata. Kobieta twierdziła, że pomyliła mieszkania i uznała mężczyznę za intruza. - Byłam przerażona. Bałam się, że ta osoba w moim mieszkaniu zrobi mi krzywdę. Jest mi bardzo przykro - mówiła w sądzie zalana łzami oskarżona. Kobieta przeprosiła bliskich ofiary i poprosiła o łagodne potraktowanie. 31-latce groziło dożywocie, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności. Większość rodziny zastrzelonego była rozczarowana wyrokiem.

W Rosji nie protestują już tylko w Czeczenii i na Czukotce

W Rosji pozostały jedynie dwa regiony, gdzie w 2019 roku nie doszło do protestów: Czeczenia i Czukotka - wyliczył dziennik "Kommiersant". W ostatnich miesiącach w Moskwie opozycja organizowała akcje protestacyjne w obronie uczciwych wyborów lokalnych. Do aresztów trafiły tysiące aktywistów.

"Czas decyzji: debata" we wtorek w TVN24

We wtorek, 8 października, zaraz po "Faktach", w TVN24 odbędzie się "Czas decyzji: debata". We "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prowadzący Monika Olejnik i Grzegorz Kajdanowicz przedstawili zasady debaty. - Są cztery rundy pytań. Mamy cztery zagadnienia najważniejsze - wydaje mi się - w tej kampanii: zdrowie, polityka społeczna i gospodarka, ekologia i klimat oraz praworządność. Każdy ma po minucie na odpowiedź - wyjaśniał Grzegorz Kajdanowicz.

Co dla frankowiczów oznacza wyrok TSUE?

Unijny Trybunału Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie polskich kredytów we frankach szwajcarskich. Sędziowie uznali, że sprzecznych z prawem zapisów w umowach kredytowych nie można zastąpić innymi zapisami. Można umowę uznać za nieważną - jeśli chce tego klient - 
lub ją przewalutować po kursie z dnia udzielania kredytu i spłacać w polskiej walucie. Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów tłumaczyli w Tak Jest mec. Barbara Garlacz i Jerzy Bańka - wiceprezes Związku Banków Polskich.

Izrael ma nowy parlament, ale kryzys polityczny trwa

W czwartek zaprzysiężony został nowy izraelski parlament wyłoniony we wrześniowych wyborach. Ceremonia odbyła się w atmosferze kryzysu politycznego, wywołanego impasem w procesie tworzenia koalicji rządowej. W ceremonii nie wzięli udziału posłowie partii arabskich.