Najnowsze

Najnowsze

"Załóżmy, że jest ślub". Sędzia tłumaczy, skąd wątpliwości w sprawie przepisów

- Sędzia ma się bać, że jak zastosuje prawo europejskie, zastosuje konstytucję, czy być może w ogóle jak wyda wyrok, który w jakiś sposób nie będzie podobał się władzy, to spotkają go represje - komentował proponowane przez PiS zmiany w sądownictwie sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Mówił też o tym, jak przepisy uchwalone przez większość rządową mogą wpłynąć na życie obywateli.

Doradca prezydenta "wolałby, żeby PiS dysponowało mniej kontrowersyjnymi postaciami" niż Piotrowicz

Czym innym jest ktoś, kto jest ciągle w sieci postkomunistycznej, a czymś innym ktoś, kto bardzo wcześnie związał się z obozem postulującym dekomunizację i lustrację - stwierdził Andrzej Zybertowicz. Argumentował w ten sposób powołanie do Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Piotrowicza, prokuratora stanu wojennego. - Wolałbym, żeby PiS dysponowało mniej kontrowersyjnymi postaciami - przyznał jednak doradca prezydenta.

Autobus jedzie pod prąd i tak omija korek

Ponad kilometr jazdy pod prąd pozwoli autobusom ominąć poranny korek. Pierwszy w Polsce tak zwany kontrapas dla autobusów zaczął działać na ulicy Chwarznieńskiej w Gdyni. - Osoby, które jadą komunikacją miejską zaoszczędzą nawet 10 minut - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Pies przed windą pokonał rywali. Wybraliście najciekawsze wideo tygodnia w tvn24.pl

Pies, który nie zdążył wejść do windy za swoją właścicielką zdobył pierwsze miejsce i 60 procent wszystkich głosów. Dziecko, które po raz pierwszy usłyszało głos mamy zebrało 28 procent głosów i zajęło drugie miejsce. Pracownik sklepu, który uratował małe dziecko przed upadkiem, zajął trzecie miejsce w cotygodniowym głosowaniu czytelników portalu tvn24.pl.

Klepnął reporterkę relacjonującą bieg. Został aresztowany

Pod zarzutem dokonania napaści seksualnej w piątek aresztowano 43-letniego mężczyznę, który w czasie biegu w mieście Savannah w stanie Georgia klepnął w pośladek reporterkę lokalnej telewizji. "Napadłeś mnie, uprzedmiotowiłeś i skompromitowałeś" - napisała na Twitterze dziennikarka, pokazując wideo z zajścia.

"Byliśmy górnikami, a nie żołnierzami". 38 lat od pacyfikacji kopalni "Wujek"

38 lat temu, 16 grudnia 1981 roku, doszło do pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" w Katowicach. Zginęło wówczas dziewięciu górników, a wielu zostało rannych. Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek po południu w Katowicach. Mają się na nich pojawić bliscy zabitych i uczestnicy tamtych wydarzeń. W Katowicach ma się też pojawić premier Mateusz Morawiecki.

Zybertowicz: mam jeden żal do Ministerstwa Sprawiedliwości

Sędzia jest kompetentny w aspektach prawnych, natomiast jest naiwnym dzieckiem, kiedy chodzi o procesy polityczne. Wbrew pozorom sędziami nie jest tak trudno manipulować - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. Komentował w ten sposób reakcję środowiska sędziowskiego na projekt zmian w sądownictwie autorstwa PiS. Przyznał też, że w związku z reformą sądownictwa ma "jeden żal do Ministerstwa Sprawiedliwości".

Egzekwowanie "swoich przepisów, za cenę życia i śmierci, jest klasyczne". Komentarze po zapowiedzi premiera

Żeby rzeczywiście poprawić bezpieczeństwo na drogach, trzeba wprowadzać radykalne zmiany, nie zawsze akceptowalne społecznie. A to dla polityków problem - ocenił Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy, komentując zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmian w przepisach dotyczących ruchu drogowego. Z kolei Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar podkreślił, że kierunek zmian jest dobry, ale "diabeł tkwi w szczegółach."

Hiszpańskie media wyliczają "ekologicznych hipokrytów"

W niedzielę zakończył się szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Przy tej okazji hiszpańskie media wytykają niektórym celebrytom, w tym kilku sławnym aktorom, że mimo ekologicznej retoryki, sami przyczyniają się do zatruwania środowiska naturalnego.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Janem Śpiewakiem

- Dotyczyło mojej sytuacji prawnej, a także historii kamienicy na ulicy Joteyki w Warszawie - powiedział po spotkaniu z prezydentem Polski Jan Śpiewak. Aktywista został w piątek prawomocnie skazany w procesie dotyczącym zniesławienia mecenas Bogumiły Górnikowskiej.

"Opuścimy Unię Europejską w najbliższych tygodniach"

Rząd Wielkiej Brytanii planuje ponowne przedłożenie w parlamencie ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - potwierdziło w niedzielę dwóch członków gabinetu w Londynie.

Argentyna "nie ograniczy swobód" Moralesa

Evo Morales, który uzyskał w Argentynie status uchodźcy, zapowiedział, że będzie kierował stamtąd kampanią przed nowymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w Boliwii. Były prezydent tego kraju od czwartku przebywa w Buenos Aires.

"Ciągle mamy wspaniałych, niezależnych sędziów"

Mieszkańcy Poznania wzięli w niedzielę udział w "łańcuchu światła" na znak solidarności z sędziami. - W demokracji władza sądownicza musi być niezawisła i niepoddawana naciskom rządu - mówiła Hanna Maria Zagulska, organizatorka wydarzenia. Impulsem do zorganizowania pikiety było zgłoszenie przez posłów klubu PiS projektu nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa.

"Chciałem zjednoczenia kraju, który kocham. Przepraszam"

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę w wyborach do brytyjskiej Izby Gmin. Laburzyści zanotowali najgorszy wynik od 1935 roku. "Nigdy nie zrezygnujemy z zaangażowania i determinacji" - napisał w liście do swoich wyborców, których jednocześnie przeprosił. John McDonnell, minister finansów w gabinecie cieni laburzystów, nazwał wynik "katastrofą".

Chińscy dyplomaci "potajemnie wydaleni" z USA

Dwóch przedstawicieli chińskiej ambasady zostało potajemnie wydalonych ze Stanów Zjednoczonych po tym, jak wtargnęli do bazy w Wirginii, w stacjonują siły specjalne - napisał w niedzielę "New York Times", powołując się na źródła związane ze sprawą. Według dziennika, to prawdopodobnie pierwsze wydalenie chińskich dyplomatów podejrzewanych o szpiegostwo od ponad 30 lat.

Projekt PiS "to próba zahamowania procesów rozkładu tej władzy"

Dwa czynniki się zbiegły: sprawa Banasia i sprawa sądownictwa - tłumaczył prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar, który komentował w "Faktach po Faktach" projekt nowelizacji przepisów o sądownictwie złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Według niego w obozie rządzącym "wyczuwalna jest panika".

Sędzia Safjan o projekcie PiS: wywrócenie do góry nogami porządku europejskiego

Polska z rozwiązaniami, które miałyby być wprowadzone przez tę ustawę, w istocie nie może funkcjonować już jako poważny partner w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Marek Safjan. Odniósł się w ten sposób do zgłoszonego przez posłów klubu PiS projektu nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa.

"Dzisiaj trzeba jasno i wyraźnie upomnieć się o to, co jest domeną prezydenta"

Chciałbym być prezydentem wszystkich Polaków, ale co więcej, chciałbym być dla wszystkich Polaków - mówił w niedzielę w Gdyni lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że "dzisiaj trzeba jasno i wyraźnie upomnieć się również o to, co jest domeną prezydenta". - Powinien być strażnikiem konstytucji, prawa, zwyczajów, obyczajów - wyliczał.