Najnowsze

Najnowsze

Wigilijne życzenia od prezydenckiej pary, polityków i... prezesa Banasia

Niech okres Bożego Narodzenia będzie czasem niezwykłym, a świętowanie pogodne i radosne. Niech wigilijny stół nas jednoczy i łączy - życzy para prezydencka. Okolicznościowe filmy z życzeniami opublikowali też między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska i prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

Tygrysy prawdopodobnie jechały na śmierć. Zoo, do którego zmierzały, nie działa

Historią transportowanych dziesięciu tygrysów zatrzymanych na polsko-białoruskiej granicy żyła cała Polska. Okazuje się, że zwierzęta wcale nie miały jechać do ogrodu zoologicznego w rosyjskim Dagestanie, bo go tam w ogóle nie ma. Najpewniej jechały na śmierć. Reporterka Katarzyna Górniak dotarła do ludzi, którzy wysłali tygrysy w podróż, i tych, do których miały one jechać.

Płonęła hala magazynowa. Ogień zagrażał stacji paliw

W poniedziałek wieczorem wybuchł pożar hali magazynowej w Bralinie w województwie wielkopolskim. W budynku znajdowały się łatwopalne smary oraz oleje. W akcji gaśniczej brało udział 14 zastępów straży pożarnej. Ich działania były utrudnione z powodu dużego zadymienia.

Poseł klubu PiS: to skandaliczne zachowanie Pawłowicz

Uważam to za skandaliczne zachowanie. Mam absolutnie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 poseł klubu PiS oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk. Skomentował wpis sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz, w którym nazywa ona Małgorzatę Kidawę-Błońską "marionetką" i "nieudanym socjologiem z infantylnymi pretensjami do bycia prezydentem". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz odniosła się z kolei do słów prezydenta o pierwszej prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzacie Gersdorf. - To jest wstyd, że ktoś taki, jak Andrzej Duda jest prezydentem Polski - oceniła.

"Rząd może się wywrócić na tej ustawie"

Możemy się spodziewać już w styczniu rozpoczęcia procedury, która doprowadzi do kolejnej skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w związku z ustawą dyscyplinującą sędziów - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne sądy" ocenił, że ta ustawa jest "w całości do wyrzucenia". Goście TVN24 mówili także o kolejnych postępowaniach dyscyplinarnych wszczynanych wobec sędziów.

"Doszlifowywane" listy jeńców. "Wzajemne uwolnienie do końca roku"

Warunki wymiany jeńców uzgodniła w poniedziałek grupa kontaktowa do spraw uregulowania sytuacji w Donbasie. Podczas wideokonferencji ustalono, że do wymiany jeńców dojdzie przed końcem roku. - Listy osób, które zostaną objęte wymianą, są jeszcze "doszlifowywane" - powiedziała Walerija Łutkowska, przedstawicielka Ukrainy w podgrupie do spraw humanitarnych trójstronnej grupy kontaktowej.

"Nie może być zgody na to". Stanowisko UOKiK w sprawie frankowiczów

Bankowi nie przysługuje uprawnienia do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej. Tak napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w stanowisku w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Nie może być zgody na to, że za swoje działania sprzeczne z prawem banki obciążają konsumentów. Jest to niezgodne z postanowieniami dyrektywy dotyczącej nieuczciwych warunków umownych - podkreślił prezes UOKiK Marek Niechciał.

"Zalegalizowanie ewidentnych naruszeń prawa". Sąd Najwyższy o ustawie represyjnej

Cele wyrażone w preambule nie przystają do treści uchwalonej ustawy, przepis o "jurysdykcji sędziów" ma na celu obejście skutków wynikających z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, a przepis zwiększający kompetencje Izby Dyscyplinarnej to "przejaw podporządkowania władzy wykonawczej" - wynika z nowej opinii, jaką Sąd Najwyższy wydał do ustawy dyscyplinującej sędziów. Wcześniej SN wydał stanowisko odnoszące się do pierwotnej wersji projektu ustawy, teraz skupia się na poprawkach.

Co zasłoniły krzaki, co w ręku miał Adam? 38 kluczowych pytań po śmierci z policyjnej broni

Ile informacji da się pozyskać z jednego nagrania monitoringu? To sprawdza biegły powołany przez prokuraturę badającą okoliczności śmierci 21-letniego Adama, zastrzelonego z policyjnej broni w Koninie. Śledczy czekają na wyniki, ale już teraz zadają biegłym z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie 38 szczegółowych pytań. Od odpowiedzi na nie zależy, czy i jakie zarzuty usłyszy funkcjonariusz konińskiej policji, który pociągnął za spust.

Szef NATO gotowy spotkać się z Putinem. "Wierzę w dialog z Rosją"

Jestem gotowy spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - oświadczył w rozmowie z agencją dpa sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że w trudnych czasach ważne jest, by "usiąść razem do stołu". Mówił także o rosnącej potędze Chin i konsekwencjach tego procesu dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.