Najnowsze

Najnowsze

"Chemiczny Donald woli hutników"

Nie ma znaczenia czy obchody rocznicy 4 czerwca odbędą się w Gdańsku czy Krakowie, uważa Andrzej Gwiazda. - Ja nie wiem co nam każą świętować. Ale jeśli chemiczny Donald woli hutników od stoczniowców to proszę bardzo, niech będzie Kraków - stwierdził. Natomiast Jan Lityński ocenił decyzję premiera jako przejaw "politycznej nędzy".

Unia idzie na Wschód

Po miesiącach przygotowań, w Pradze odbył się szczyt Unii Europejskiej, podczas którego powołano Partnerstwo Wschodnie. Celem polsko-szwedzkiej inicjatywy jest wzmocnienie relacji pomiędzy Unią i jej wschodnimi sąsiadami.

Nauka poszła w las

Gdy uczniowie w całej Polsce w poniedziałek o dziewiątej rano zaczynali pisać egzamin dojrzałości, dorośli słuchacze uzupełniającego liceum "Żak" w Koszalinie usłyszeli, że do ich szkoły nie dotarły arkusze egzaminacyjne.

Gigantyczne cygaro z Kuby

45 metrów długości ma najdłuższe cygaro na świecie. Niemożliwe? A jednak. Skręcenie wpisanego do księgi Guinessa giganta zajęło kilka dni ciężkiej pracy, ale udało się. Rekord został pobity.

Radosławowi Sikorskiemu skromność nie pozwala

Radosław Sikorski po czwartkowym szczycie Unii Europejskiej w Pradze nie ukrywał swojego zadowolenia z sukcesu Polski, jakim jest powołanie Partnerstwa Wschodniego. Nie chciał się jednak też zbytnio chwalić: - Skromność nie pozwala, ale większość mówców chwaliła tę polsko-szwedzką inicjatywę. To dzień polskiego sukcesu w Unii Europejskiej - powiedział.

Zaproszenie od Tuska do telewizji przyjęte

Przyjmuję rzuconą rękawicę - oświadczył wiceszef stoczniowej "S" Karol Guzikiewicz w odpowiedzi na zaproszenie Donalda Tuska do telewizji na debatę. Premier zapewnił dziś, że "jest do dyspozycji stoczniowców" i jest gotów spotkać się z nimi "bez obstawy, bez BOR" w dowolnym studiu telewizyjnym.

Polacy przeciwni decyzji Tuska

Polakom nie przypadła do gustu decyzja Donalda Tuska, by przenieść polityczną część obchodów 4 czerwca z Gdańska do Krakowa. Z sondażu przeprowadzonego dla „Faktów” TVN wynika, że aż 68 procent Polaków mówi „nie” albo „zdecydowane nie” dla tej decyzji.

Policja złowiła "odbarwiaczy"

Kolejna nielegalna rozlewnia oleju opałowego zlikwidowana. Policjanci z CBŚ i funkcjonariusze Wywiadu Skarbowego w Lublinie zatrzymali 11 osób, które odbarwiały olej opałowy, żeby sprzedać go jako paliwo do samochodów. W całej sprawie "grupy paliwowej" zatrzymano już 40 osób.

Szefem TVP Olsztyn ma być brat prezesa LPR

Kolejne zawirowania w nominacjach na szefów oddziałów telewizji publicznej. Piotr Farfał chce, by na czele olsztyńskiego ośrodka stanął Roman Masin, brat Arnolda Masina szefa Ligi Polskich Rodzin - informuje "Rzeczpospolita"

Klątwa pierścienia

Archeolog z Olkusza przy miejscowej bazylice wykopał 300-letni pierścień. I tu zaczęły się problemy - mężczyzna boi się teraz swojego znaleziska: nie daje nikomu pierścienia do ręki, szybko go chowa i straszy klątwą.

Uroczystości? "W Malborku. Merkel będzie zadowolona"

Hrubieszów, Rypin, a może... Giewont? To propozycje widzów TVN24 na miasto, w którym mogłyby się odbyć obchody 4 czerwca. W zabawie wziął również udział europoseł Bogdan Pęk, który stwierdził, że najlepiej by było, gdyby uroczystości miały miejsce w Malborku. Święto z okazji 20. rocznicy obalenia komunizmu, wschodnia Europa miała obchodzić w Gdańsku. Jednak premier Donald Tusk postanowił przenieść obchody gdzie indziej.

Nowy Sejm bez skazańców

Posłowie wprowadzili do Konstytucji zakaz kandydowania w wyborach do parlamentu osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu. Nowe zapisy mają zacząć obowiązywać od następnej kadencji.

Kaczmarkowie pozywają za ujawnienie podsłuchów

Prokuratura bada ujawnione w czwartek przez "Dziennik" stenogramy podsłuchanych przez ABW rozmów Janusza i Honoraty Kaczmarków. Śledczy podejrzewają, że mogło dojść do ujawnienia tajemnicy śledztwa. Z kolei sami Kaczmarkowie chcą pozwać "Dziennik", bo publikacja treści prywatnych rozmów telefonicznych jest "jawnym naruszeniem prawa do prywatności". Zarazem kwestionują autentyczność ujawnionych stenogramów.

Brak prądu sparaliżował Bielsko-Białą

Awaria prądu, która objęła większą część miasta, na kilkadziesiąt minut całkowicie sparaliżowała Bielsko-Białą. Przestała działać sygnalizacja świetlna, na ulicach w godzinach szczytu tworzyły się potężne korki.

Ponad 2 tys. zarażonych wirusem A/H1N1

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w czwartek najnowszy bilans tzw. świńskiej grypy. W 32 krajach odnotowano już 2099 potwierdzonych przypadków zarażenia wirusem A/H1N1. Choroba ta zabiła co najmniej 42 ludzi w Meksyku i dwie w Stanach Zjednoczonych.

Lot 016: wszyscy pasażerowie "namierzeni"

Inspektorzy sanitarni dotarli do większości pasażerów lotu 016 z Nowego Jorku do Warszawy, którym leciała kobieta zakażona wirusem A/H1N1. - Osoby te nie wykazują objawów choroby - zapewnił wiceminister zdrowia Adam Fronczak. Samolot został już dwukrotnie odkażony. Tymczasem w czwartek napłynęły kolejne wieści o kilku osobach z podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1.

Reszta to fikcja

To nie są sztampowe historie schodzące z hollywoodzkiej taśmy produkcyjnej. To nie są filmy, które zapomina się pięć minut po wyjściu z kina. Na Planet Doc Review w warszawskiej Kinotece od 8 do 17 maja można będzie obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne, spotkać się z ich twórcami i wziąć udział w debatach na ważne tematy.

Jak sobie radzisz z językiem Goethego?

Język niemiecki to po angielskim ostatnimi laty drugi, najczęściej wybierany język obcy na maturze. W tym roku blisko 70 tys. maturzystów zdawało egzamin z tego przedmiotu. Sprawdź, czy sam poradziłbyś sobie z testem.

Francuskie pociągi krzyku

Tego lata wyjątkowo wrażliwi na hałas pasażerowie pociągów jadących do Paryża będą mogli odetchnąć z ulgą. Francuska kolej uruchomi bowiem specjalne wakacyjne połączenia "TGV Family", zarezerwowane "tylko dla rodzin z dziećmi". Jak wyjaśnia dyrekcja przewoźnika, w tych pociągach każdy maluch będzie mógł robić "tyle hałasu, ile zapragnie".

Odnaleziono wrak zaginionego kutra

Duńskie służby ratownicze zlokalizowały wrak kutra WŁA 127, który zaginął przed tygodniem u wybrzeży Bornholmu. Ciał pięciu rybaków, którzy przebywali na pokładzie, jednak nie odnaleziono.

"Antek Usypiacz" skazany

Na 15 lat więzienia został skazany Antoni O., który od ponad 35 lat w przerwach między odbywaniem kolejnych wyroków usypiał i okradał przygodnie poznane osoby. Antoni O. - nazwany przez śledczych i media "Antkiem Usypiaczem" - odpowiadał m.in. za siedem rozbojów popełnionych w 2007 r.

"Wszyscy tracimy na tych obchodach"

Zmiana miejsca uroczystości z okazji 20-lecia obalenia komunizmu wywołuje wiele kontrowersji. Swoje niezadowolenie z przeniesienia obchodów z Gdańska do Krakowa wyraził m.in. o. Maciej Zięba. - Wszyscy na tym tracimy - mówi dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, które jest organizatorem i gospodarzem gdańskich obchodów.

"Stefan wracaj. Nie rób siary"

Od miesiące drepcze mu po piętach policja kryminalna i Służba Wywiadu Wojskowego. Teraz jednak szyfrantowi Stefanowi Zielonce pozostać w cieniu będzie o wiele trudniej, do "gry wywiadów" włączyli się bowiem internauci. Prośbą i groźbą nawołują go do powrotu do służby, choć są i tacy, którzy życzą powodzenia na obcym żołdzie.

Policjant strzelał do rzucającego "koktajlami Mołotowa"

Dopiero trafienie kulą w prawy bok unieszkodliwiło agresywnego mężczyznę, który rzucał w swoją rodzinę i policjantów "koktajlami Mołotowa". Jak poinformowała świętokrzyska policja, cała akcja rozgrywała się w Jaworzni pod Kielcami. Kiedy stało się jasne, że ekscesy awanturnika zagrażają jego rodzinie i funkcjonariuszom, jeden z policjantów nie zawahał się użyć broni.

Prezydent podpisał listy. Tusk mówi "nie" Fotydze

Prezydent podpisał listy uwierzytelniające dla pięciu nowych ambasadorów RP - potwierdził MSZ. Listy pozwolą rozpocząć pracę szefom polskich placówek dyplomatycznych w Meksyku, Tajlandii, Nigerii, Chile i na Cyprze.

Zaginął wojskowy szyfrant. "To nie sensacyjny scenariusz"

Zaginięcie szyfranta wywiadu wojskowego nie pociąga za sobą zagrożenia dla państwa - oświadczył szef sejmowej speckomisji Stanisław Rakoczy. Wypowiedź ta padła po posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych, na której szef Służby Wywiadu Wojskowego udzielał posłom informacji o zniknięciu szyfranta Stefana Zielonki. Mężczyzna zniknął prawie miesiąc temu w Warszawie. Policja opublikowała rysopis zaginionego. - Chyba nie jest to scenariusz sensacyjny - skomentował całą sprawę premier Donald Tusk.

"Panie Tusk, mówi pan językiem Jaruzelskiego"

- Panie premierze Tusk, był pan tchórzem, pan tylko nosił nam żywność, nigdy nie wszedł na teren stoczni. To pan bierze dzisiaj odpowiedzialność za to, co się dzieje. Powinien pan przeprosić wszystkich Polaków. Pan mówi językiem Jaruzelskiego - komentował Karol Guzikiewicz ze stoczniowej "Solidarności" decyzję Donalda Tuska o przeniesieniu obchodów 4 czerwca z Gdańska do Krakowa.

Auto na gaz i marihuanę

Centralne Biuro Śledcze zatrzymało pod Kętrzynem 29-letniego narkokuriera. 3,5 kilograma marihuany ukryte było w specjalnie przerobionym zbiorniku instalacji gazowej auta. Jakubowi G. grozi do 10 lat więzienia.

Prokuratura umywa ręce od działań PO

Jeszcze w czwartek Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście przekaże policji sprawę ewentualnych nieprawidłowości przy finansowaniu kongresu Europejskiej Partii Ludowej. - Będziemy pilotować tę sprawę, ale od prowadzenia postępowań dotyczących wykroczeń jest policja, nie my - tłumaczy prokurator Agnieszka Muł. Wniosek o możliwości popełnienia przez PO wykroczenia złożyło Prawo i Sprawiedliwość.

Obchody 4 VI w Krakowie. Premier boi się "zadym"

Polityczna część obchodów 4 czerwca odbędzie się w Krakowie. – Nie jestem w stanie w Gdańsku zagwarantować bezpieczeństwa gościom. I nie chciałbym, żeby spotkaniu towarzyszyła manifestacja zadymiarzy – stwierdził premier. Donald Tusk zadeklarował jednocześnie, że jest gotów spotkać się ze stoczniowcami, ale... w telewizji.