Energetyka, sprawa katyńska, transport, ruch bezwizowy w strefie przygranicznej - m.in. te tematy mają zostać poruszone 1 września w Sopocie przez delegacje rządów Polski i Rosji. Spotkanie z udziałem ministrów obu państw poprzedzi rozmowa w cztery oczy premierów Donalda Tuska i Władimira Putina.
Podczas obchodów 70-lecia wybuchu II Wojny Światowej premierowi Polski towarzyszyć będą m.in. minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Donald Tusk w ramach spotkań bilateralnych, do których dojdzie przy okazji gdańskich uroczystości rocznicowych, będzie rozmawiał z premier Ukrainy Julią Tymoszenko, szefem prezydencji szwedzkiej UE Fredrikiem Reinfeldtem oraz z premierem Białorusi Siergiejem Sidorskim.
W rozmowach plenarnych weźmie także udział współprzewodniczący polsko-rosyjskiej grupy ds. trudnych Adam Rotfeld oraz Krzysztof Zanussi, który współkieruje pracami Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego.
Spotkanie na szczycie
Najwięcej emocji budzi jednak spotkanie szefa rządu z premierem Rosji, który do Sopotu przyjedzie m.in. z ministrem ds. energetyki Siergiej Szmatko oraz z ministrem transportu Igorem Lewitinem.
Władimir Putin przyjedzie do Polski wieczorem dzień przed rozpoczęciem obchodów. We wtorek przed południem - po zakończeniu porannej, krajowej części obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte - w sopockim Sheratonie będzie rozmawiał w cztery oczy z Donaldem Tuskiem. Później szefowie rządów pokierują rozmowami plenarnymi. Obaj premierzy wezmą też udział we wspólnej konferencji prasowej.
Po południu Putin, wraz z innymi zagranicznym gośćmi, weźmie udział na Westerplatte w drugiej części obchodów z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Władimir Putin raz ostatni gościł w Polsce w styczniu 2005 r., gdy jako prezydent Rosji wziął udział w obchodach 60. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
O Katyniu
Polskie źródła rządowe poinformowały , że premier Tusk podczas rozmowy w cztery oczy z Putinem chce poruszyć m.in. temat Katynia w kontekście ustaleń polsko-rosyjskiego zespołu ds. trudnych pod kierownictwem Adama Rotfelda i Anatolija Torkunowa. - Chcemy, aby strona rosyjska potwierdziła ustalenia swoich historyków. Niewykluczone, że pójdziemy bardzo poważnie do przodu w tej sprawie. Mamy sygnały, że ze strony Putina może paść wyraźna deklaracja o tym, że Rosji zależy na zamknięciu sprawy Katynia. Chodzi nam przede wszystkim o ujawnienie dokumentów i o odejście od procedur rehabilitacyjnych - powiedziały źródła.
O gazie, ale bez finału
Ministrowie gospodarki Polski i Rosji rozmawiać natomiast będą o umowie gazowej. Waldemar Pawlak zaznaczył jednak, że do sfinalizowania rozmów w sprawie dodatkowych dostaw gazu po 2010 roku, jednak nie dojdzie. Informację tę potwierdzają także źródła rządowe Rosji. - Nie spodziewamy się przełomu, nie przewidujemy zakończenia negocjacji podczas tego spotkania, ale może nastąpić zbliżenie stanowisk. Na teraz pozostają sporne kwestia EuroPolGazu i marży przesyłowych - mówią rozmówcy z kręgów rządowych. Oceniają jednocześnie nie podając terminu, że ostatecznie dojdzie do podpisania umowy z Rosją.
O transporcie i współpracy
Polsko-rosyjskie rozmowy dotyczyć będą także transportu. Poruszony ma zostać temat m.in. lepszego skomunikowania sieci kolejowej. Strona rosyjska sygnalizowała, że chce rozmawiać o ruchu bezwizowym dla mieszkańców 30-kilometrowych stref po obu stronach polsko-rosyjskiej granicy.
W dalszej kolejności rozmowy mają dotyczyć współpracy historyków oraz współpracy kulturalnej. Źródła zbliżone do polskiego MSZ podają, że strona polska nie będzie z własnej inicjatywy poruszać tematu tarczy antyrakietowej, ale jest gotowa rozmawiać na ten temat, gdyby taką potrzebę zgłosili Rosjanie.
Putin tylko w Gdańsku i Sopocie
Wbrew spekulacjom medialnym premier Rosji odwiedzi jedynie Gdańsk i Sopot, nie planuje wizyty nigdzie indziej w Polsce - podały źródła zbliżone do kierownictwa MSZ. Media spekulowały bowiem, że mógłby m.in. odwiedzić w Braniewie tamtejszy cmentarz żołnierzy radzieckich.