Najnowsze

Najnowsze

Mazury startują po tytuł nowego cudu natury

Po spektakularnym konkursie stworzenia współczesnej listy siedmiu architektonicznych cudów świata, przyszła kolej na siedem nowych cudów natury - jest szansa, że jeden z nich będzie w Polsce. New7Wonders - fundacja organizująca obydwa konkursy potwierdziła w piątek uczestnictwo w plebiscycie Wielkich Jezior Mazurskich.

Przewodniczący Bundestagu krytykuje Bartoszewskiego

Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert krytykuje Władysława Bartoszewskiego. Jego zdaniem, polski doradca premiera ds. dialogu międzynarodowego niesprawiedliwe ocenia przewodniczącą Związku Wypędzonych (BdV) - Erikę Steinbach.

"Tchórzostwem jest uciekanie od problemu eutanazji"

Chociaż podkreśla, że jako lekarz jest za ratowaniem, a nie odbieraniem życia, to od dyskusji uciekać nie chce. Ewa Kopacz powtarza, że rozmowa o prawie do eutanazji w Polsce jest potrzebna. Byle tylko nie była ona emocjonalna, a merytoryczna. - Trzeba wypracowywać stanowisko w tej sprawie. Ale nie na kolanie i nie pod presją - mówiła minister zdrowia w programie "Piaskiem po oczach".

Biali właściciele farm wypędzeni

Zwolennicy prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabego, wbrew protestom wywodzącego się z opozycji premiera Morgana Tsvangiraia, wypędzili w ostatnich tygodniach właścicieli ponad 100 z 300 dużych gospodarstw należących do białych farmerów.

Niecałe dwa lata więzienia za śmierć Polaka

Londyński sąd skazał w piątek 19-letniego Deana Gabaya na karę 21 miesięcy pozbawienia wolności za brutalny atak na bezdomnego Janusza K., który zwrócił się do niego o jałmużnę. Anglik przed sądem przyznał się do zarzutu nieumyślnego spowodowania zabójstwa.

"Prezydent i premier mają lepsze stosunki"

Nie ma co prowadzić wojny, można zostawić dawne spory. To sprawa, która nie powinna psuć nieco lepszych już stosunków między prezydentem a premierem - tak Stefan Niesiołowski z PO, skomentował w "Faktach po Faktach" zgodę ze strony rządu na to, by kandydatka Lecha Kaczyńskiego Anna Fotyga została ambasadorem przy ONZ. I zaapelował, by nie doszukiwać się w tym niczego nadzwyczajnego.

Ciężarówka zmiażdżona przez pociąg

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w okolicach miejscowości Zdrody Nowe, niedaleko Łap na Podlasiu. Samochód ciężarowy uderzył w pociąg. Zginął kierowca ciężarówki.

Mechanicy oskarżają linie lotnicze

Tureckie Stowarzyszenie Mechaników Lotniczych (UTED) obarczyło dyrekcję Tureckich Linii Lotniczych (THY) częścią winy za katastrofę Boeinga, który 25 lutego rozbił się koło lotniska Schiphol w Holandii. Honorowy prezes UTED Sefa Inan oznajmił, że do wypadku w znacznej mierze doprowadziła personalna polityka dyrekcji linii.

"Ja jestem dorosła od zawsze"

Większość dziewczyn w jej wieku dopiero wkracza w świat dorosłych problemów. Ale 19-letnią Agnieszkę z Żółwińca (woj. warmińsko-mazurskie) ten świat przywitał już dawno temu. Jak sama przyznaje, w domu nigdy nie było lekko. Teraz jest jeszcze trudniej. Kilka tygodni temu młodsze rodzeństwo Agnieszki trafiło do domu dziecka. Dziś dziewczyna ma tylko jedno marzenie. Wyrwać stamtąd najbliższych.

Gruzja rewiduje strategię militarną

Gruzja chcąc zapobiec nowemu konfliktowi związanemu z obecnością rosyjskich wojsk w Abchazji i Osetii Południowej, postanowiła zrewidować swoją strategię militarną. - Powinniśmy być przygotowani do obrony naszej ojczyzny - oznajmił w piątek gruziński minister obrony Dawid Sicharulidze.

Tysiąc artystów ludowych na Kaziukach

To gratka dla miłośników gwizdków z drewna, pierników-serduszek, figurek ze słomy i wszelkiego rodzaju rękodzieła ludowego. Swoje stragany w Wilnie rozłożyło ok. tysiąca kupców. Zaczęły się Kaziuki, trzydniowe targi rękodzieła ludowego. Kaziukowy Jarmark ma 400-letnią tradycję, nazwa pochodzi od św. Kazimierza, patrona Litwy, syna Władysława Jagiełły.

Premier Iraku wzywa do pojednania

Premier Iraku Nuri al-Maliki zaapelował w piątek o wybaczenie dawnym sojusznikom zdominowanego przez sunnitów rządu Saddama Husajna i wezwał do pojednania. - Musimy pojednać się z tymi, którzy popełnili błędy, z tymi którzy byli związani w tych trudnych czasach ze stroną minionego reżimu - powiedział.

Prezydent pośle 6-latki do szkół? Ma wątpliwości

Już w poniedziałek rozstrzygnie się, czy 6-latki pójdą do szkoły. Prezydent ogłosi tego dnia swoją decyzję ws. przepisów zakładający obniżenie wieku szkolnego. - Mam wątpliwości - przyznał Lech Kaczyński.

Francuski rząd gotowy do dymisji

Francuski premier Francois Fillon ogłosił w piątek, że rząd podda kwestię powrotu Francji do NATO pod głosowanie w parlamencie. Jeśli ten projekt zostanie odrzucony, zgodnie z procedurą gabinet upadnie. Debata i głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym mają się odbyć 17 marca.

Clinton miga się ws. tarczy

Hillary Clinton po piątkowym spotkaniu z liderami Unii Europejskiej w Brukseli powiedziała, że USA i Rosja mogą współpracować w sprawie obrony przeciwrakietowej. Amerykańska sekretarz stanu unikała deklaracji, czy powstanie tarcza antyrakietowa, której elementy mają znaleźć się w Polsce i Czechach.

"PO chce udowodnić zbrodnie Ziobrze i Kaczyńskiemu"

PiS domaga się, by komisja ds. nacisków zbadała ewentualne nieprawidłowości za rządów PO-PSL. - Odnosimy wrażenie, że dochodzi do bezprawnych nacisków, żeby udowodnić rzekome zbrodnie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i premiera Jarosława Kaczyńskiego - stwierdził poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. PO mówi "nie".

Ekskomunika za aborcję zgwałconej 9-latki

Wielkie kontrowersje wzbudza w Brazylii stanowisko Kościoła katolickiego wobec dziewięcioletniej dziewczynki z Pernambuco, która - zgwałcona, najprawdopodobniej przez ojczyma - poddała się zabiegowi usunięcia bliźniaczej ciąży. Kościół ogłosił ekskomunikę dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w przeprowadzenie zabiegu, ale - wbrew wcześniejszym doniesieniom - obejmie ona tylko dorosłych, a nie samą dziewczynkę.

Wpadli do wody razem z trapem

Cztery osoby wpadły do wody, kiedy trap statku „Fantazja” odsunął się od brzegu. Powodem wypadku był silny wiatr, który wiał z prędkością ponad 100 km/h.

Prezerwatywy ich nie zabezpieczyły

Pożądanie jest złe. Zwłaszcza cudzej rzeczy. Przekonali się o tym dwaj mieszkańcy Wrześni, którzy w czwartek podjęli desperacką próbę kradzieży. Ich łupem miała paść pewna maszyna. Zawiedzie się ten, kto pomyśli, że chodzi o bankomat. Panowie postanowili bowiem zaciągnąć do domu... automat do sprzedaży prezerwatyw.

Sejm uczcił pamięć Ryszarda Siwca

W setną rocznicę urodzin Ryszarda Siwca Sejm uczcił jego pamięć specjalną uchwałą. Siwiec 8 września 1968 r. podczas centralnych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie dokonał samospalenia w proteście przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Energa pali swojego prezesa

Obrzucili jajkami siedzibę swojej firmy, spalili kukłę swojego prezesa i odpalili setki petard. Pracownicy gdańskiej Energi w trzy tysiące gardeł wykrzyczeli w piątek swoje niezadowolenie. Powód? Według związkowców grupa jest źle zarządzana i przez to pracownicy mogą stracić swoje etaty.

Gągor ponownie na czele wojska

Generał Franciszek Gągor ponownie został szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. - Okazał się pan znakomitym dyplomatą i dowódcą - powiedział prezydent Lech Kaczyński wręczając mu nominację.

W TVP impas trwa

W Telewizji Polskiej wszystko po staremu. Rada Nadzorcza spółki, która zebrała się w piątek, zdecydowała, że zawieszeni od grudnia Andrzej Urbański i dwaj wiceprezesi TVP Sławomir Siwek i Marcin Bochenek nie wrócą do swoich gabinetów. Decyzją rady okres zawieszenia przedłużono o kolejne trzy miesiące. P.O. prezesa nadal będzie kojarzony z LPR Piotr Farfał.

Cimoszewicz: mój sukces będzie sukcesem tej części Europy

- Ewentualny mój sukces byłby politycznym sukcesem naszego kraju. To się należy Polsce i naszej części Europy - powiedział senator Włodzimierz Cimoszewicz, kandydujący na szefa Rady Europy. Gdyby został wybrany, byłby pierwszym sekretarzem generalnym Rady spoza Europy Zachodniej.

Polacy za in vitro dla małżeństw

Polacy przychylnie odnoszą się do kwestii stosowania zapłodnienia in vitro przez pary małżeńskie - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Choć budzi ona wiele kontrowersji zarówno wśród duchownych jak i polityków, to 77 proc. badanych Polaków akceptuje tę metodę, większość chce także przynajmniej częściowej jej refundacji.

Syreny, gwizdki i petardy - zbrojeniówka była u premiera

Kilka tysięcy związkowców przemysłu zbrojeniowego protestowało pod kancelarią premiera. Przeszli tam spod Sejmu, gdzie - wśród palących się opon, huku petard i atrap kos - manifestowali swoje rozżalenie i domagali się ochrony swoich miejsc pracy. - Nie można umierać nic nie mówiąc - tłumaczył w TVN24 Stanisław Głowacki z "Solidarności".

Lekarka fałszowała dokumenty na prawo jazdy

16 zarzutów, dotyczących m.in. poświadczania nieprawdy i podrabiania podpisów usłyszała lekarka z Częstochowy. Kobieta miała wystawiać fikcyjne zaświadczenia kandydatom na kierowców, a kiedy sprawa wyszła na jaw - nakłaniać ich do fałszywych zeznań. Grozi jej do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Kard. Dziwisz: nie wszyscy przezwyciężyli antysemityzm

- Nie możemy ustawać w zdecydowanym sprzeciwie wobec wszelkich przejawów antysemityzmu, którego Jan Paweł II nie wahał się nazwać grzechem - powiedział w piątek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Według kardynała, "jeszcze nie wszyscy z nas potrafili przezwyciężyć zadawnione urazy".